Nisan 2010 – Bahce Resimleri ve Çalışmalar

 

Değerli tropikmeyveci.com dostları,

Nihayet ağaçlar uyanmaya ve bütün güzelliklerini göstermeye başladılar. Bu yazımda sizlerle bazı fotoğrafları ve ağaçlarla ilgili son durumları paylaşmak istedim.

 

Geçen ay budama ve bakım işleriye geçti. Kışın ağır hasarlarından sonra heyecanlı bir şekilde hala govdesi canlı olan bazı ağaçların tekrar uyanıp uyanmayacaklarını merakla bekliyordum. Soğuktan kuruduğunu düşündüğüm White Sapote fidanı hem aşı yerinin altından hem de üzerinden tomurcukları patlatınca ne kadar sevindiğimi anlatamam. Bu muhteşem meyveyi yetiştirmek ve çoğaltmak için inanılmaz bir istek duyuyorum. Bir başka güzel konu ise geçen sene tadına baktığım White Sapote meyvesinin çekirdeğinin çimlenmesi ve şu anda 20-30 cm boyuna ulaşması oldu. Şu anda minik White Sapote ve annesi yanyana bahçede mutlu görünüyorlar. Kumkuatlar ise kış dolayısı ile biçok yaprağını dökmesine rağmen şu anda keyifleri yerinde.  Şili Guavası ise asitli toprakları sevdiğinden kışın en ufak problem yaşamasa da pek fazla büyüme eğiliminde değil. Biraz üzerinde çalışmam gerekecek.

Şahdut ile ilgili fazla birşey söylemeye gerek yok, en erken uyanan ve hızlı gelişen ağaçlardan. En kısa sürede aşı ile çoğaltarak , söz verdiğimiz gibi Eylül ayında Şahdutseverler ile buluşturmaya çalışıyoruz.

Alev renkli muhteşem Üvez(Sorbus) ağaçları ise sıradışı yaprakları ile tüm güzelliklerini sergilemeye başladı. 

Bir başka harika gelişme ise geçen Eylül ayında yapmış olduğum Kırmızı Ayva göz aşılarımın tutması ve sürgün vermesi oldu.  Böylece, Altın Ayva çeşidinin yanında Kırmızı Ayvamız da oldu.

Neredeyse her kış sanki kurur gibi görünen Hünnaplar da en son tomurcuklanan ağaçlardan oldu.

Bir arkadaşımın hediyesi olan Ginkgo ağaçları için , bu sene bahçede kendilerine yer arıyoruz. Çünkü artık yer kalmadı 🙁

{gallery}phocagallery/2010-Nisan-2:150:120:0:0:jquery_colorbox:Artistic{/gallery}

 

10 Comments

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.