Or Tor Kor Market

Tropikmeyveci Hakkında

Tropikmeyveci, çocuklukta başlayan bir sevginin yıllar içinde değişimini ve gelişimini anlatan bir yaşam serüveni , bir arayışın sonucudur.

Çocukluğum dut ağaçlarının bol olduğu bir köyde geçti. Eğitim ve iş hayatının kargaşasında uzunca bir sure kaybolduğumu farkettiğimde 30 yaşıma gelmiştim. 1999 yılında İstanbul’ a yakın bir yerde bir bahçe alarak tekrar ağaçlarla uğraşmamda, çocukluğumdaki köy yaşamına duyduğum büyük özlem yatar. Son on yıllık süreçte, ilk yıllar ne yapabileceğimi planlamakla geçti. Neler planlamadım ki; Ceviz yetiştiriciliği, Badem, Kiraz vs. derken, kafam o kadar karıştı ki! Bir süre durdum ve düşündüm. Acaba ticari olarak birşeyler yapabilirmiyim, yoksa hobi olarak mı devam etmeliyim. Bu süreçte yurtdışı seyahatlerim nedeniyle birçok ülke görme fırsatım oldu ve bu gezilerim sırasında sıradışı birçok meyve ve bitki ile tanıştım. Özellikle tropik ve yarı tropik meyve ağaçları ile ilgilenmeye başlamam bu döneme rastlar. Ülkemizin iklim özelliklerinden dolayı hemen hemen herşeyi yetiştirebilecek olmamızın verdiği cesaretle ülkemizde yetişebilecek türleri araştırmaya başladım ve her gittiğim ülkede fidancıları ziyaret etmeye özen gösterdim. Tabii şunu belirtmem gerekiyor; Kiraz her yetiştiği yerde aynı tada sahip olduğu halde , tropik meyveler ideal yetiştikleri yerlerin dışında aynı performans ve kalitede olamayabiliyorlar. Bundan dolayı ülkemiz iklimine ve insanlarının damak tadına uyabilecek türleri bulmak son derece önemliydi. Uzun bir süreçten sonra edindiğim ağaçların deneme üretimi ve çoğaltma çalışmalarına başladım. Son dört yıl bu konular üzerinde yoğunlaştım.
Tropikmeyveci olarak , birçok tropik, yarı tropik ve sıradışı meyve ağacı yetiştirmenin yanı sıra , ülkemizde yetişen birçok meyve türünü bahçemde yetiştiriyorum ve mümkün olduğu ölçüde, nadide türleri edinip yaşatmaya, çoğaltmaya ve bitkiseverlerle paylaşmaya çalışıyorum. Şu anda bahçemde hemen hemen her tür meyve ağacını yetiştirmekteyim. Bunun yanısıra elimden geldiğince benden yardım isteyen ve fikirlerimi soran üretici ve ilgili kişilere  yardımcı olmaya, elimdeki bazı fidan ve tohumları hatta tropik meyveleri paylaşmaya çalışıyorum.
Tropikmeyveci olarak ;
 • Şahdut
 • Pikan Cevizi
 • Che (Mandarin Melon Berry, Çin Dutu)
 • Feijoa (Triumph, Mammouth, Apollo, Gemini, Dufy)
 • Barbados Kirazı
 • Çikolatalı Puding Meyvesi (Black Persimmon, Black Sapote, Siyah Trabzon Hurması)
 • White Sapote
 • Şili Guavası
 • Yabani İğde
 • Üvez
 • Alıç
gibi birçok konuda yoğun araştırma, tür temini ve çoğaltma çalışmalarım devam etmektedir.  Bu siteyi oluşturmamdaki nedeni daha iyi anlatabilmek için sevdiğim bir hikayeyi paylaşmak istiyorum….
30 Haziran 2009
————————————————————————-
Fareler Meclisi
O korkutucu kedi her zamanki gibi evin içinde farelere karşı tetikte bekliyordu. Fareler ne zaman bir şeyler kemirmek için mutfağa girse, kedi hep onları kovalıyor farelerin aç kalmalarına sebep oluyordu. Fareler sonunda bu işin böyle yürümeyeceğini anlayıp bir plan oluşturmaya karar verdiler ve bu amaçla bir araya geldiler. Ama kimsenin aklına bir çözüm gelmiyordu. Bunun üzerine kendisiyle pek övünen bir fare ayağa kalktı ve aklına bir fikir geldiğini söyledi. Planına göre evdeki kedinin boynuna bir zil takacaklardı. Böylece tehlike anında kedinin ne kadar yakınlarında olduklarını anlayabileceklerdi. Planını bu şekilde anlattıktan sonra çok bilmiş fare böbürlenerek yerine oturdu. Bunun üzerine bilge fare ayağa kalktı ve sordu:
 
“Sen! Çok bilmiş fare! Bir plan oluşturacak kadar zeki görünüyorsun. Peki o zili kedinin boynuna takacak kadar da cesur musun? ”
Hepimiz konuşuyoruz, ama konuştuklarımızı icraata geçirmiyoruz.

30 Haziran 2009


 17 Ocak 2017

Halen Pikan Cevizi üretimine Antalya‘nın Aksu ilçesinde devam etmekteyim. Toplam 50 dönümlük kendi bahçelerimizde Pikan Cevizi ve Tropikal Meyve üretimi yapmaktayız. Bir kısmı kendi ıslah çalışmamız olan yaklaşık 35 farklı tür Pikan Cevizinden oluşan bu bahçelerde hem üretim hem de araştırma çalışmaları yaparak ülkemiz tarımına katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

Ayrıca Tropikal Meyve ve fidanlarının üretim/satışına da devam etmekteyiz.

Abdurrahman Kuyucu

Pikan Cevizi ve Sıradışı Meyveler üretimi

www.tropikmeyveci.com

www.pikancevizci.com

Tel: 542-582 1369

Üretim Yerleri :

 • Antalya-Aksu Topallı Köyü 
 • Samsun- Terme

38 Comments

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.