Köstebek ve Yer Köpeğine Kesin Çözüm

Yer Köpeği ve köstebekten kurtulmanın yollarını siz de arıyorsanız lütfen aşağıdaki yazıyı dikkatle okuyunuz.  Bu mücadele boyunca yaptığım çalışmaları kronolojik olarak aşağıda bulabilir, siz de bu mücadelede kesin başarıyı yakalarsınız.

 

Mart 2009

2 yıldır uğraşlarım sonucunda ağaçlarımın köklerini yiyerek 3 tanesinin kurumasına yol açan yer köpeklerinden kurtuldum sanırım. 2 hafta önce aldığım Köstebek kovucu etkisini göstermeye başladı. 1 Hafta önce cihazı merak ederek yerini bulan sevgili dostlarım! cihazın yaydığı sinyallere dayanamayıp başka bir yere göç ettiler. Hiçbir hayvanın gereksiz olmadığını düşünen bir insanım ama 3 tane çok sevdiğim ağacımın köklerini yedikleri için dayanamadım.

Nisan 2009

Köstebek kovucuları kullanmaya başlayalı 1 ay oldu. Köstebekler cihazın bulunduğu yerin yakınlarına gelmemekle birlikte, çok fazla uzaklaşmamış görünüyorlar. Sanırım cihazın etki alanı çok fazla değil.

Piyasada satılan birkaç çeşit kovucu cihaz var. Benim kullandığım cihaz, Konya’daki bir firmanın ürettiği basit bir  mekanizma. Fiyatı ise 30 TL. Daha güçlü cihazlar üreten bir firma is benden 2 dönüm yer için özel cihaz geliştirmek için yaklaşık 2000 TL talep etmişti. 

Şu anda 30 TL ‘lik cihazın etkisinden emin olabilmiş değilim. Bahçede o kadar çok köstebek tüneli var ki! Acaba tünel yeni mi yoksa eski mi anlamak için bir süre daha takip etmem gerekecek. Köstebekler neredeyse her meyve fidanına uğramışlar. Hangisini çapalamaya başlasam köstebek tünelleri ile karşılaşıyorum.  

Mayıs 2009

Farkettim ki bu cihazlar kesinlikle bir işe yaramıyorlar. Yer Köpekleri ve köstebekler cihazların yerini bulmuşlar ve her zamankinden daha aktifler. Sanki bu cihaz bize birşey yapamaz der gibi özellikle cihazların çevresini tünel yapmışlar.

 

Eylül 2009

Artık pes ettim gibi. Ama bir komşumun ile konuşurken bana bulunduğu bir öneriyle tekrar mücadele başladı. Bu arada yer köpekleri 1 adet İncir fidanı, 1 adet Siyah Avustralya Dutu ve 1 Adet de 2 yaşında Guava Fidanımı yediler. İnanılmaz üzgün ve bir o kadar da kızgınım tabii. Sanki bahçeyi ben değil de onlar düzenliyor.

 

Komşumun önerisi şuydu;

Taze açılmış bir tünel bulup, tünelin ucuna bir diş sarımsak koymak ve yer köpeğinin gelmesini beklemek. Bizzat denedim ve birkaç dakika içinde hayvanın tüneli kapamaya geldiğini gördüm. Kazma-kürek vs ile hayvana zarar vermeniz imkansız. Her defasında kaçıyorlar.  Bunun tek çözümü köstebek tabancası kullanmak veya Silah ile zararlıyı vurmak. Köstebek tabancası kullanmak büyük risk. Mutlaka yakında beklemeniz gerekiyor. Eğer bırakıp giderseniz, başka birisi yanlışlıkla bastığında silah mermisi ile yaralanma veya daha kötüsü söz konusu olabilir.

Açıkça belirtmek isterim ki; benim ,köstebekler ile değil daha büyük ve çok zararlı bir hayvan olan Yer köpeği ile problem yaşadım. Köstebeğin herhangi bir zararını görmedim (En azından şu ana kadar)

Mart 2010 – sonuç

Neyse gelelim mücadelenin sonucuna; Bu yöntem ile bütün yer köpekleri yok oldu. Ağaçlar ve sebzeler artık rahat. Ümit ediyorum Yer Köpeğinin yerini başka bir zararlı doldurmaz.

 

 

 

16 Comments

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.