Longan

longan1

Longan  

(Euphoria longan, Longan aril, Arillus longan)

Longan yada türkçe tercümesi ile Ejderha Gözü (Bazı yerlerde Kedi Gözü olarak da geçebilir), 10 m kadar büyüyebilen her daim yeşil bir ağaçtır.  Liçi’ye çok benzeyen bu meyve , yaptığım gözlem ve araştrmalara göre Liçi’ye oranla ülkemizin güney bölgelerinde yetiştirilmesi daha mümkün görünmektedir.

Longan meyveleri 1-3 cm çapındadır ve açık kahverengi bir kabuğa sahiptir. Sulu ve yarı saydam bir meyve eti vardır. Her meyvede 1 adet koyu kahverengi çekirdek bulunur. Meyveler ağaçta üzüm salkımı gibi asılı dururlar. 

Longan meyvesi Liçi’den daha lezzetlidir fakat daha az suludur.

longan_flowers

Nasıl Yetiştirilir

Longan yarı tropikal  bir ağaçtır. Topikal iklimlerde de rahatlıkla yetişebilmesinin yanında serin dondurucu olmayan kışa sahip yerlere de uyum sağlayabilir. 

Longanlar Güneydoğu Asya’da  denizden 500m yüksekliğindeki yerlere kadar  alanlarda yetişir. Kurak iklime toleranslı bir ağaçtır.  Longanlar hem zengin kumlu ve killi topraklarda hem de hafif asitli ve organik maddece zengin topraklarda  çok iyi gelişir.

Küçük ağaçlarların dalları -1 dereceden sonra zarar görür. Birkaç derece daha düştüğünde ise tamamen donar ve ölür. Büyük ağaçlarda -3 derecelerde yapraklarda hasarlar görülür. -4 derecelere düştüğünde küçük dalllarda hasar oluşur. Isı -5 derecenin altına düştüğünde ise Büyük dallarda hasar oluşur ve hatta ağaç kurtarılamayabilir. 

Longan fazla zararlısı olmayan bir ağaçtır.

Hasat

Ilıman iklimlerde Şubat/Mart ile Mayıs arasında çiçek açan Longan ağacının meyvesi, yaklaşık olarak Eylül ayında hasat edilir.  

Longan4

  

Besin Değeri ve Faydaları

 

Longan çeşitli vitaminler ve mineralller ile, demir, magnezyum, fosfor ve potasyum ile bol miktarda A ve C vitaminleri içerir.  Son yapılan araştırmalarda içeriğinde  gallic asit,, corilagin, ve ellagic asit gibi fenolik bileşikler bulunmuştur. Bu da gösteriyor ki Longan meyvesi antioksidan bakımından önemlidir ve ciğer koruyucu , kanser önleyici özellikler ihtiva eder.  

Ayrıca;

  • Mide ağrılarında ilaç olarak, ödemde, uykusuzluk gibi durumlarda kullanılır.
  • Kalbi güçlendirir, kanı besleyici etkisi ile  sinir sistemini sakinleştirici bir etkisi vardır.
  • Vietnam’da Longan Meyvesi çekirdekleri yılan ısırmasında yaraya bastırılarak zehirin emilmesinde kullanılır.
  • Çekirdekleri aşırı terlemeyi önleyici ve toz haline getirilen çekirdekler doku yaralanmalarında kanamayı durdurucu etkisi vardır.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan makale/haberlerin tüm hakları Tropikmeyveci.com ‘a aittir. Kaynak gösterilse dahi makale/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makale/haberin bir bölümü, alıntılanan makale/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

14 Comments

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.