Kei Elması

Dovyalis-caffra-T-L-FR

Kei Elması veya Umkokola (Dovyalis caffra veya Aberia caffra) Güney Afrika kökenli kısa,dayanıklı ve yapraklarını dökmeyen bir ağaç türüdür.  Aynı aileden birçok enteresan tür mevcuttur. Bunlar birisi de Tropikal Kayısıdır.

ketembilla7Tropikal Kayısı

Adından da anlaşılacağı gibi, meyve elmaya (erik boyutunda biraz daha küçük) benzer. Son derece yüksek C vitamini içeriğinden dolayı da  narenciyelerle çokça kıyaslanır .

Tadı kaysıyı andırır ve kokusu çok güzeldir. Meyveleri güzel olsa da, dallarının dikenli olması nedeniyle doğal bir çit olarak kullanımı yaygındır.

 

Dişi ve erkek çiçekler farklı ağaçlarda bulunur ve dölleme için birden fazla ağaca ihtiyaç vardır. Fakat tek başına az da olsa meyve tutar.

Dovyalis-caffra-Leaves

Meyve tutması 4-5 yılı bulur. Kei Elması’ nın küçük meyveleri i olgunlaştığında  yeşilden sarıya dönüşürler. Hasat dönemi yaklaşık olarak Eylül -Ekim aylarıdır.

kei3

Kısa süreli -8 derecelere kadar dayanabilmekle birlikte -6 dan aşağıya düşmeyen bölgelere önerilmektedir.

Kei Elması doğal asit içeriğinden dolayı reçel ve marmelat için ideal bir meyvedir uzun süreli saklamak için çok uygundur. C vitaminine ek olarak  yüksek konsantrasyonda  amino asitleri de içerir. Son araştırmalar, Kei Elmasının antioksidan kapasitesi dolayısıyla  bilinçli  tüketiciler arasında yaygınlaşma potansiyeli olduğunu göstermiştir. 

kei2

Geleneksel olarak, Güney Afrikanın Lowveld bölgesinde kökleri ve dikenleri, kadınlarda adet kesilmesi sorunlarında ve göğüs ağrısı tedavisinin yanı sıra, romatizmada da  tedavi edici olarak kullanılmaktadır .

Kurak alanlarda da yetişebilmesi nedeni ile suyu az bölgeler için ideal bir ağaçtır. Kei elması kuru, kumlu ve tuzluluğun yüksek düzeyde olduğu topraklarda  iyi performansa sahiptir. Kumlu topraklarda erozyonu engelleyerek çölleşmeye karşı savaşta önemli bir rol oynar. Buna ek olarak, Kei elması tuzlu koşullara dayanıklıdır ve denizden gelen tuzlu su serpintisini  tolere etme yeteneğine sahiptir. Bu özelliğinden dolayı deniz kenarları için idealdir. Yeni kültüre alınmış bir türdür ve daha tatlı ve üstün özellikli meyve veren çeşitlerinin üretilmesine devam edilmektedir.

Kei Elması Güney Afrikada doğal çit olarak da kullanılır.  Çiçekleri arılar için en önemli nektar kaynağıdır. Kumlu toprakları tercih eden bu bitki , sahil bölgeleri  ve ılıman alanlar için önerilmektedir.

 kei diken

Kei Elması Fidanı satın almak için buraya tıklayın

Yasal UyarıYayınlanan makale/haberlerin tüm hakları Tropikmeyveci.com ‘a aittir. Kaynak gösterilse dahi makale/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makale/haberin bir bölümü, alıntılanan makale/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.