Mogwa – Çin Ayvası

Çin Ayvası

Pseudocydoniaailesinin tek üyesi olan Mogwa’nın anavatanı genelde Doğu Asya, özelde ise Çin’dir.Chaenomeles sinensis’le karıştırılsa da bazı özellikleriyle ondan ayrılır. Mogwa adı geçen meyveden farklı olarak dikensizdir, ayrıca çiçeklerinin salkımlar halinde değil tek başına bulunşu ve meyve biçimi bakımından da ondan ayrılır. Yaygın ayva türü olan Cydonia’ya daha yakındır. 

 

Çin Ayvası

Genel Özellikleri:

Mogwa 8 -10 metre arası boylanabilir. Yaprakları genellikle 6 – 12 cm uzunluğunda ve 3 – 6 cm genişliğindedir.   2,5 – 4 cm çapındaki çiçekleri mat pembe renktedir. Meyve çapı genellikle 12 – 17 cm arasında değişir. Ağırlıkları 400 grama kadar çıkabilir. Kendine verimli bir türdür. Hem dişi hem de erkek çiçekleri aynı ağaçta bulunup tozlaşma rüzgâr ve böcekler tarafından sağlanır. Gelişim sürecine bağlı olarak bazı istisnai durumlar olmakla birlikte ekseriyetle üç yaşından itibaren meyve verir. Ağacı 100 yıldan fazla yaşayabilir.

Çin Ayvası

İklim ve Toprak istekleri:

Asidik, nötr ve alkali, hasılı bütün toprak tiplerinde sorunsuz yetişmekle birlikte organik maddece zengin hafif asidik ve nemli topraklarda daha hızlı gelişir. -22 dereceye kadar soğuklara dayanıklıdır. Tam güneşli ve yarı gölgeli alanlarda rahatlıkla yetişebilir. Bilinen hastalık ve zararlısı yoktur. Meyvelerini sonbahar sonuna doğru olgunlaştırır.   

Kullanım Alanları:

Mogwa Çin, Japonya ve Kore mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Oldukça ekşi olan meyve tadı yüzünden bu ülkelerde yaş olarak tüketimi yaygın değildir. Daha ziyade reçel, jöle, marmelat yapımında ve içecek imalinde kullanılır.

Meyveleri oldukça hoş kokulu ve uzun raf ömürlü olduğu için bazı mekânlara güzel koku vermesi için bekletilir. Bu özelliği sebebiyle son yıllarda koku sanayinde de kullanılmaya başlanmıştır.

Pembe çiçekleri ve güzleri kızıla bürünen yaprakları, biçim verme tekniklerine elverişli büyümesi sayesinde dekoratif değeri yüksek olup peyzajcılar tarafından çokça tercih edilmekte, özellikle Güney Avrupa’da bahar ve sonbahar bahçelerinin dizaynında çokça kullanılmaktadır.

Sert ve sağlam dokulu ağacı Çin ve Kore’de mobilyacılık ve el aletleri, Japonya’da is enstrüman özellikle de Shamisen (geleneksel üç telli Japon sazı) yapımında kullanılmaktadır. 

Çin Ayvası Fidanı için tıklayınız

{gallery}CinAyvasi{/gallery}

 

 

3 Comments

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.