Che- Mandarin Melon Berry

Che

GİRİŞ

Che / Mandarin Melon Berry (Cudrania tricuspidata) , zeytin yeşili geniş yaprakları olan güzel,küçük yuvarlak forma sahip bir ağaçtır.Ayrıca Çin Dutu olarak da tanınır ve dut ailesinin bir üyesidir. 

Baharın ortalarında çiçek verir ve meyveleri yazın sonlarında olgunlaşır.Meyvesi ahududuya benzer ve üzerinde biraz çekirdek bulunur (Satıştaki Che fidanlarımız çekirdeksiz bir türdür), belirgin bir kavun ve hafif incir tadı içerir. Çin Dutu çok az bir bakımla en kolay yetiştirilebilecek, problemsiz bir meyvedir. 

Che çok az bir bakımla en kolay yetiştirilebilecek meyve ağaçlarından biridir. Meyve vermesi için dişi ve erkek ağaçların bir arada bulunması gerekir. 

Önemli Not: (Hem dişi hem de erkek Che fidanı üretiyoruz fakat ürettiğimiz Dişi Che Fidanları hem çekirdeksiz hem de kendine verimlidir.)

 

PEYZAJDAKİ KULLANIMI

Çin Dutu 9 metreye kadar uzayabilir. Uzamasına izin verilip gölge olarak kullanılabileceği gibi çalı formu da verilebilir.  Bir meyve bahçesi için mükemmel seçimdir.

EKİMİ VE KÜLTÜR

YERİ SEÇİMİ

Kuru kumlu toprak Çin Dutu için uygundur. Eğer iyi drenaj sağlanırsa her türlü toprakta yetişebilir. Çin Dutu çok sulu ortamlara dayanıksızdır.Ağaçları kuvvetlice büyür ve güneşli ortamlarda verimi artar.

Dikim alanı genellikle sınırlı olduğundan dolayı, işi bilen bahçeciler dişi ve erkek Çin Dut’ları aynı yere ekerler. En iyi meyve üretimi ve uygun tozlaşma için erkeklerinin ¼ ‘ü budanmış olmalıdır.

TOPRAĞI HAZIRLAMA VE EKİMİ

Çin Dutu hafif asitli toprağı(pH 6.0-6.5) tercih eder ama toprak hafif bazikse de buna kolayca dayanabilir. Eğer toprağınızın asitliğinden şüpheleniyorsanız toprağınızdan örnek alıp bulunduğunuz yerdeki Tarım Müdürlüklerine veya özel laboratuarlara toprak testi için götürebilirsiniz. Fidan dikim çukuru en azından iki saksı genişliğinde ve yine iki saksı derinliğinde kazılmalıdır. Dikilecek çukuru, kompost, yıllanmış gübre veya çukurun toprağıyla karıştırılmış çam kabuğu ile zenginleştirmek mükemmel bir büyüme sağlar.

Aşılanmış ağaçlar 20 adım mesafe ile dikilmelidir. Çalı/çit biçiminde ekilecekse birbirinden 6 adım uzak olmalıdır. Bitki ,saksıdan kök yumağı nazikçe tutularak çıkartılır. Saksıda büyümüş ağaçlar aynı seviyede veya biraz yüksek seviyede dikilmelidir. Ağacın dikileceği çukur, toprak ve organik gübre karışımıyla doldurulmalıdır. Su köklerden tamamiyle süzülmelidir ve hava alan yerleri kapatılmalıdır. Fidanı dikerken gübrelemekten kaçınmak gerekir.

Eğer arzu edilirse ağaç etrafına 90 cm çapında bir su havzası yapılabilir ve ilkbahar-yaz mevsimlerinde 10-15 cm kalınlığında saman veya kuru otlarla örtülebilir.

GÜBRELENMESİ

Che’ ye az ve gerekli maddelerle dengelenmiş gübreleme önerilir. Demir, Çinko, Manganez, Molibden, Bakır ve Bor(Yüksek kaliteli 10-10-10) içeren gübreleri tercih ediniz.

Biz yaklaşık olarak her yıl 1 bardak gübre kullanımını öneriyoruz. Gübreyi ağacın kökü etrafına eşit olarak yaymaya ve sulamaya dikkat edilmelidir. Her yıl Şubat, Mayıs, Temmuz aylarında olmak üzere her yıl 3 kez gübreleyin ama gövde etrafındaki 5 cm lik alanı gübrelemeyin.

SULAMA

Yeni dikilen bir ağaç için ilk yıl çok önemlidir. Hafif topraklarda haftada 2 kere, killi topraklarda ise haftada 1 kere sulanmalıdır. Che ‘nin iyi büyümesini temin etmek  ve meyve verimi alabilmek için her hafta en az 1 kez sulanmalıdır. Yetişkin ağaçlar kuraklığa daha dirençlidir.

BUDAMA VE BAKIMI

Che 2

Ağaçta en iyi büyümeyi ve meyve üretimini korumak için ağır kış budaması önerilir. Dallar yarı yarıya budanır. Eğer dişi ve erkek ağaçlar bir arada ekilirse erkek %25 gölgelik yapacak şekilde tutulmalıdır. Ama bunun için erkekler yazın budanmalıdır.Hasatın kolay olması için ağaç ya ulaşabileceği en büyük uzunluğa ulaşmalı ya da kısa bırakılmalıdır. Çin Dutu, diğer dut çeşitlerinde olduğu gibi zararlısı pek olmadığı için çok bakım gerektirmez.

HASAT

Che Meyve

Meyve en iyi kalite ve tatda sahip olması için tamamiyle olgunlaşmalıdır.Eğer toplama yapılırken sap koptuktan sonra beyaz öz suyu akmazsa meyve olgunlaşmıştır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan makale/haberlerin tüm hakları Tropikmeyveci.com ‘a aittir. Kaynak gösterilse dahi makale/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makale/haberin bir bölümü, alıntılanan makale/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

40 Comments

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.