2010 İlkbahar Planlarım

Bu sene mevcut bahçeme ek olarak yaklaşık 2 dönüm alana daha çeşitli meyve ağacı diktim. Ön hazırlıklar geçen Aralık ayında başladı. Öncelikle traktör ile sürülen bahçeye 2 traktör bekletilmiş koyun gübresi atıldı. Ticari beklentim olmadığı için mümkün olduğunca bütün yıl boyunca her ay birden fazla türden meyve alabilecek şekilde tasarladım.  Tabii ağaçları dikerken muhtemel hastalık bulaşma riskine karşı bazı türleri uzak noktalara diktim. Mesela Elma ve Armutu ağaçlarının komşu olmamasına dikkat etmek gerekiyor. Bunun yanında Kiraz ağaçlarını dikerken hafif eğimli ve su tutmayan bir yer seçtim.

Mayıs ayından Eylül ayına kadar tüm yaz boyunca Şeftali yemek mümkün olacak. Yaklaşık 10 değişik Şeftali türü var şu anda. Maalesef Şeftalide çok yağmurlu yıllarda mantar vb. problemlerden dolayı verim almak çok zor. Gerçekten de ilaç kullanmadan Şeftali yetiştirmek neredeyse mümkün değil.

Bunun dışında 10 değişik çeşit kiraz fidanından 18 tane diktim. Maalesef Maxma veya diğer yarı bodur anaç bulamadığımdan klasik anaç kullandım.  Belki birçok meyve ağacı için bu terimi kullandığımı göreceksiniz ama benim en sevdiğim meyve ve ağacı kirazdır  Embarassed

Elma ise bulunduğum iklimde en iyi yetişen meyvelerden birisidir. Bu nedenle dünyanın birçok yöresinden yaklaşık 20 değişik tür elma var bahçede. Her türden en az 2 tane olduğuna göre yaklaşık 40-45 tane ağaç daha diktim bu yıl. Elma deyip geçmeyin en zor yetiştirilen meyvelerdendir ve düşmanı hiç eksik olmaz.

Ağaçları seçerken önemli türlerin yanında , özellikle ülkemize has türleri yetiştirmeye de çalışıyorum.

Gelelim Eriklere; Erik geç don probleminden dolayı bulunduğum bölgede yetiştirmek oldukça riskli ama yine de 10 tane kadar bahçede mevcut.

Trabzon Hurması her zaman olmazsa olmaz ağacımdır. 3 tane çikolatalı 1 adet de yabani Trabzon Hurması var (Döllemek ve gerçek çikolatalı hurma olması için)

Nar ise çekirdekli ve çekirdeksiz olmak üzere 2 türden 4 adet var.

Şahdutları söylemeye gerek yok sanırım.

Armutlarda daha çok yerli türlere yöneldim.

Muşmulayı da ihmal etmedim tabii.

Laz Kirazı ve birkaç tane bademi de saymam gerekiyor.

En son olarak da yaklaşık 10 tane Ahududu ve böğürtlen çeşidi  de bahçedeki yerlerini aldılar.

Artık bilinen meyve türlerinden , meyve ağacı dikmeyeceğim.

 

Bu sene sebzecilik yönünden de çalışmalarım olacak.

Özellikle Enginar ve Fasülye ye önem vereceğim. Bunun yanında Nohut, Bakla ve Bezelye için de bir bölüm ayırdım.

Sebzeler ile ilgili planlarımı bir sonraki yazımda anlatmayı planlıyorum.

 

 

4 Comments

 1. tebrik ederim.benim gibi gerçekten gönül verenlerdenseniz.Bu işi hobi amaçlı yapıyorum.ben Kdz. eregli kendi ölçümde farklı ne bulursam yetirtirmeye çalışıyorum.

  sebzelerden bahsetmişsiniz özellikle enginarı tafsiye ederim.Parça parça olan her bahçemde mevcut bir kere tutturdunuz mu gerisi çok kolay her sene ürün verir.Tam bir insan vucudunda karaciger dostu ve bir çok çeşit yemegi yapılıyor.

   
 2. Anonim

  Sayın aral,
  Ben sebze konusunda kesinlikle uzman değilim. Ama Enginarı özellikle çok severim. Yazınızı sonra farkettim. Bu sene bahçeme 40 adet 2 değişik cins enginar diktim. Heyecanla ilk enginarları bekleyeceğiz. Tabii ki bu kadar enginardan verim aldığımızı düşünürsek bir kısmını değerli dostlarla ve ziyaretçilerimle paylaşmam gerekecek. Hatırlatmalarınız için teşekkürler. Başka unuttuğum şeyler olabilir siz lütfen hatırlatmaya devam edin.
  Teşekkürler
  tropikmeyveci

   
 3. bahtiyar02

  Sevgili dostum itiraf ediyim sizi kıskanıyorum. 😀 Keşke bahçenizde olabilseydim.Ellerinize emeğinize sağlık.Umarım tüm meyve ve sebze türleriniz sağlıklı bir şekilde yetişir ve meyvelerinden yemek nasip olur sizlere ve bizlere.Sayenizde bir çok meyvenin değişik türlerini yetiştirme tekniklerini öğreniyoruz.Keşke birde ticari boyutta düşünsenizde biz meraklılarda bu zevki tada bilsek.
  Sebzelerden en çok merak ettiğim türlerin başında enginar gelir.Ben bir çeşidini dahi görmezken sizde iki çeşidi var. 🙂 Dostum siz ticari boyutu düşünün derim.Kendimiz için çok güzel olurdu.
  Saygılar sevgiler

   
 4. Anonim

  Sevgili bahtiyar02,
  İnanın kimseyi kıskandırmak için yapmıyorum, beni tanıyanlar bunu biliyorlardır zaten. Birçok değişik ağaç yetiştiriyorum fakat hepsine aynı ölçüde önem veremiyorum. Çoğaltma ve ticari konulardaki sözlerinize gelince ; Ben daha çok araştırma – geliştirme yapıyorum. Elde ettiğim bilgileri de birçok üretici ile paylaşıyorum. İnşallah bu sene Şahdut konusunda ticari bir girişimimiz olacak. Şahdut fidanı satışını da Feijoa\’ nın ticari türleri ve diğerleri takip edecek. Keşke bütün zamanımı ayırabilsem çok daha güzel şeyler çıkacak ama bu konuyu ticarete dönüştürüsem aynı hazzı alamayabilirim diye endişelerim var.

   

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.