En lezzetli tropik meyve! Mango Plum

 Mango Plum - Erik Mango

En lezzetli tropik meyve!

Değerli Ziyaretçiler,
Zaman zaman ticari olarak yetiştirmesem de sizleri bilgilendirme mahiyetinde bazı meyveleri tanıtıyorum.
Bildiğiniz gibi tropik meyveler tad olarak bizim iklim kuşağımızda yaşayan insanlar için oldukça farklıdır.
Çoğu zaman hiç bilmediğimiz bir tropik meyveyi ilk kez tattığımızda, tadı bildiğimiz hangi meyveye benziyor bulmaya çalışırız.
Dünyadaki en güzel tropik meyveler sıralamasında Mango, Liçi, Mangosteen ve Cherimoya her zaman ilk 5 içinde yer alırlar. Bunun nedeni bu meyvelerin daha yaygın yetiştirilmesidir. Ama bu daha güzel tropik meyvelerin olmadığı anlamına gelmez. 

Mango Plum - Erik Mango
Mango çok güzel bir meyve olmasına rağmen tadı kimi insanlar için ağırdır , hatta kimi çeşitlerden gazımsı bir tad gelir ki bazen çok itici olmaktadır. Türk insanı için yumşak bir tadı vardır. Birçoğumuz gerek meyvesini gerekse suyunu içmişizdir.

Şimdi gelelim dünyadaki en güzel meyvenin ne olduğuna!
Bizim iklim kuşağındaki birçok insan için hafif mayhoş tadı olan meyveler olmazsa olmazlardandır. Erik gibi kaysı gibi. Mango ile Eriğin karışımı bir meyve hayal edin. Mango kadar fantastik ve hafif de mayhoş olsun.
İşte size bu tarife uyan bir meyve “Mango Plum” ya da Mango Eriği yada Erik Mangosu. Gerçekten de son yıllarda özellikle Avrupada çok popüler olmaya başlayan Mango Eriği baş döndürücü harika tadıyla test eden hemen herkesin en beğendiği tropikal meyve olmuştur.
Özellikle Tayland, Vietnam, Malezya ve Endonezya’ya gidenler bu ülkelerde , sezonu ise çok sık olarak meyve satıcılarında bu güzel meyveyi görebilirler.
İlk tattığımdan bu güne benim tartışmasız en beğendiğim tropik meyve Mango Eriğidir.
Olgunlaştığında Sarı-Kaysı renginde olan Mango Eriği çok sulu ve lezzetlidir. Taze olarak tüketildiği gibi , pastalarda , reçel ve marmelat yapımında da kullanılır.
Doğal yetiştiği ülkelerde şu isimlerle bilinir;

İngilizcede : maprang, gandaria, plum mango, Marian mango
İspanyolca: gandaria
İtalyanca: mango prugna
Almanca: pflaumenmango
Endonezya: ramania
Malezya: kundang, rembunia, setar
Thailand: ma praang, somprang

Mango Plum - Erik Mango

Genellikle çekirdekten yetiştirilir . Çekirdekten yetişen ağaçlar 8-10 yılda meyve verirken aşılı fidanlar veya vegetatif çoğaltılan fidanlarda bu süre 5 yıl civarındadır.
Meyvesi için yetiştirilse de yapraklarının ve ağacının güzelliğinden dolayı peyzaj amaçlı da kullanılmaktadır.
Yaprakları Mango ağacına çok benzer ve dikine gelişerek 18 metre kadar boya ulaşabilir.

Endonezya’da yetiştirilen ‘Hintalu’ çeşidinin meyveleri oldukça ekşimsidir.  ‘Ramania Pipit’ , ‘Mayong Chid’ ve ‘Ramania Tembaga’ ise oldukça tatlı meyvelere sahiptir.

Mango Plum - Erik Mango

5 Comments

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.