Papaya


Papaya

Papaya

Giriş

Papaya, aslen bir tropikal Amerika bitkisidir ve Güney Asyadaki birçok ülkeninde en önemli mahsüllerindendir ayrıca büyük bir ekonomik potansiyele sahiptir. Yüksek A ve C vitamin içeren çok şifalı bir meyvedir.Son zamanlarda yapılan araştırmalar Papaya Meyvesinin kanserli hücrelerin büyümesini yavaşlattığını ortaya çıkarmıştır.  

 

Detaylı besin değerleri için bakınız http://www.nutritiondata.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1985/2

Papaya’nin cekirdekleri ve meyvesinde, proteinlerin eritiminde yardimci olan ve sindirimi kolaylastiran papain vardir. Rejim yapanlar icin tavsiye edilen Papaya meyvesi vücuttaki yağların erimesinde büyük bir rol oynar. Ayrıca Papaya meyvesinin kabukları etlerin yumuşak bir kıvama gelmesini sağlar. Bunun icin Pisireceginiz veya kizartacaginiz etleri Papaya meyvesinin kabuğuna sarıp bir kac saat beklettin. Meyvenin kendisi hafif tatlı bir tada sahiptir yenirken bir kaç damla limon suyu, şeker ilavesi ile tadı değişip farklı bir Aroma ortaya çıkar. Papaya Meyvesinin 100 gr’ında 13 kcal vardır. Ayrıca meyve, demir, kalsiyum, potasyum, fosfor mineralleri ile A, B1, B2, C vitaminleri ve karoten’e sahiptir. Papaya meyvesi içinde bulunan maddelerden ve Papainden dolayi vücudtaki yağlari eritir ve hazmı kolaylaştırır.Meyvenin icinde ufak ufak siyah çekirdekleri vardir. Diğer bildiğimiz meyvelerden farklı olan bir yönü de bu çekirdeklerin de yenilebilmesidir. çekirdeklerin tadı Tere ile aynıdır. Salataların içine konarak yenilen çekirdekler Terenin verdiği tadı vermiş olur.

Gereken İklim ve Toprak Özellikleri

Papaya en iyi , sıcaklığı 25-30 derece arası olan ve nemli bölgelerde yetişir.Papaya bol güneş ışığı ister rüzgardan korunmalıdır ve geniş aralıklı topraklara uyumludur.En iyi , süzücülüğü iyi ve hafif dokulu toprakta büyür.Süzücülüğünün iyi olması toprağın nemli olması için gerekmektedir.

Faydaları ve Kullanım Alanları

Papaya MeyvesiHam papayalar sebze haşlamalarında,salatalarda ve turşularda kullanılabilir.Ayrıca papayalar vücutta protein yıkımını sağlayan papain adlı maddenin üretiminde kullanılır.Papain sıklıkla yemeklerde,eczacılık ve kozmetik sektöründe kullanılır.Papain ayrıca temizleyici losyonlarda,yüz kremlerinde ve diş macunlarında kullanılır.Ayrıca ham papaya çekirdeğinden çıkarılan özel bir bileşik erkeklerde verimliliği arttırır.Ayrıca bazı bilimsel araştırmalar sonucunda papayanın kanseri önleyici özelliği olduğu ortaya çıkmıştır.

PAPAYA Yetiştiriciliği

Fidan Dikimi

En az 3-4 çekirdek kullanılmalıdır ve çekirdekler iyi bir toprakla örtülmelidir bunudan 2 ay sonar bitkiler toprağa ekmek için hazır olacaktır.Ekimden once 45 cm’lik bir çukur kazılmalıdır ve buraya 2,5 cm uzağa bitkinin sarılması için bir kazık çakılmalıdır.

Gübreleme

Gübre uygulamaları toprak analizlerine göre olmalıdır.Aşağıdaki gübreler tavsiye edilmektedir;Azot(N)Fosfat(P2O5)Potasyum hidrat(K2O)Magnezyum(Mg)

Sulama

Papaya AğacıPapaya en iyi yıllık yağışı 1200 mm-1500 mm arası olan yerlerde büyür.Papaya normal şartlar altında sulanmaz.Sadece kuraklık zamanı sulanır.Yeni toprağa ekilmiş papayaları büyüyüp yeterli hale gelene kadar sulayınız.Yeni ekilmiş papaya tohumları haftada bir , ürün verecek papayalar da her hafta sulanmalıdır.

Yabani Ot Kontrolü

Bitkilerin etrafındaki toprağın düzgün işlenmesi için topraktaki tüm otlar temizlenmelidir.Otları elle,çapayla ve toprağı yüzeysel olarak işleyerek temizleyebilirsiniz.Toprağı elle temizlemenin ardından yoğun bir bakım gerekebilir çünkü bu ot temizleme işlemi sırasında bitkini toprağın besleyici kısmındaki kökleri zarar görmüş olabilir.Kuraklık boyunca bitkinin etrafını samanla kapatmak bitkinin etrafındaki otların büyümesini kontrol etmeye yarar ve nemi korur.

Zararlıların Kontrolu

Zarar gören ağaçlar ortamdan uzaklaştırılmalıdır ve %10 formalin solüsyonu uygulanmalıdır. Önerilen miktarda mantar ilacı püskürtme makinası ile ağaçlara atılır. Bu uygulama 7-10 gün aralıklarla tekrarlanır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan makale/haberlerin tüm hakları Tropikmeyveci.com ‘a aittir. Kaynak gösterilse dahi makale/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makale/haberin bir bölümü, alıntılanan makale/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

29 Comments

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.