2010 Kışı ve Etkileri

Artık bahçe ile ilgili günlük olayları bu başlıkta yazmak istiyorum.

Bunun birçok sebebi var; Bunlardan en önemlisi ise çok önemli teknik bilgilere ihtiyacı olan değerli ziyaretçilerimin günlük yazılar ile vakit kaybetmelerinin önüne geçmek. Bunun yanında , eğer kişisel olarak tropikmeyveci’ nin bahçesi için neler yaptığını, nasıl yaşadığını öğrenmek isterseniz “Günlük” menüsünü kullanabilirsiniz.

 

2010 kış mevsimi benim ve bahçedeki ağaçlar için çok zor geçti. Gerçekten çok soğuk ve karlı bir sezon geçirdik. Bundan dolayı, sıcak iklimlerde yetişen birçok ağacım zarar gördü. Ama iyi tarafından bakarsak , belki de bu durum gelecekte zaman kaybetmemi önledi.

Bazı ağaçların Yalova iklimi için dış ortamda yetişmesinin çok zor olduğunu, ciddi ısıtmalı sera gerektiğini gördüm. Evet gelelim bazı ağaçların durumuna;

Çikolata Meyvesi ağacı maalesef kışa dayanamadı ve dondu. Keşke 1 yıl daha iç ortamda kalsaydı diye hayıflanmışımdır. Ama inancım o ki güney illerimizde rahatlıkla yetişebilecek bir ağaç.  Denemekten vazgeçmemekle birlikte hevesimin kırıldığını söyleyebilirim. Belki de başka soğuğa dayanıklı bir tür bulmam gerekecek.

Barbados Kirazı Evet en sevdiğim meyvelerden birisi fakat 3 derecenin altında yaşaması çok zor. Kazık kök yaptığı için saksıda da zor yetişebileceğini düşünmüyorum. Soğuktan zarar gördü ama hala gövdesi canlı. Şu anda serada ve ümitle tekrar canlanmasını bekliyorum.

White Sapote Geçen Aralık ayında ilk White Sapote ağacımın meyvesinin tadına bakma mutluluğuna erişmiştim. Gerçekten harika bir duygu idi, anlatamam. Ama maalesef diğerlerinden daha dayanıklı olmasına rağmen o da zarar gördü ama iyi haber ise şu anda tekrar tomurcukları belirdi ve inanıyorum ki gelecek sene çok daha dayanıklı olarak dış ortamda kışı geçirebilecek seviyeye gelecektir. Artık White Sapote’ ye daha fazla önem vereceğim.

Guava Maalesef Dış ortamda bir kış mevsimi geçiren Sarı Guavalarımdan birçoğu Yer Köpeği kurbanı oldu. Nedense bu hayvanlar bu ağacı nerede olsa bulup köklerini yiyorlar. Çok sert kış şartlarında soğuktan donarak zarar gördüler ama şu anda dipten yeni sürgünler veriyorlar. Çilek Guavaları sanki soğuğa daha dayanıklı.

Liçi Dış ortamda ancak güney illerimizde yetişebilecek bir ağaç.

 

 

 

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.