Köstebek ve Yer Köpeğine Kesin Çözüm

Yer Köpeği ve köstebekten kurtulmanın yollarını siz de arıyorsanız lütfen aşağıdaki yazıyı dikkatle okuyunuz.  Bu mücadele boyunca yaptığım çalışmaları kronolojik olarak aşağıda bulabilir, siz de bu mücadelede kesin başarıyı yakalarsınız.

 

Mart 2009

2 yıldır uğraşlarım sonucunda ağaçlarımın köklerini yiyerek 3 tanesinin kurumasına yol açan yer köpeklerinden kurtuldum sanırım. 2 hafta önce aldığım Köstebek kovucu etkisini göstermeye başladı. 1 Hafta önce cihazı merak ederek yerini bulan sevgili dostlarım! cihazın yaydığı sinyallere dayanamayıp başka bir yere göç ettiler. Hiçbir hayvanın gereksiz olmadığını düşünen bir insanım ama 3 tane çok sevdiğim ağacımın köklerini yedikleri için dayanamadım.

Nisan 2009

Köstebek kovucuları kullanmaya başlayalı 1 ay oldu. Köstebekler cihazın bulunduğu yerin yakınlarına gelmemekle birlikte, çok fazla uzaklaşmamış görünüyorlar. Sanırım cihazın etki alanı çok fazla değil.

Piyasada satılan birkaç çeşit kovucu cihaz var. Benim kullandığım cihaz, Konya’daki bir firmanın ürettiği basit bir  mekanizma. Fiyatı ise 30 TL. Daha güçlü cihazlar üreten bir firma is benden 2 dönüm yer için özel cihaz geliştirmek için yaklaşık 2000 TL talep etmişti. 

Şu anda 30 TL ‘lik cihazın etkisinden emin olabilmiş değilim. Bahçede o kadar çok köstebek tüneli var ki! Acaba tünel yeni mi yoksa eski mi anlamak için bir süre daha takip etmem gerekecek. Köstebekler neredeyse her meyve fidanına uğramışlar. Hangisini çapalamaya başlasam köstebek tünelleri ile karşılaşıyorum.  

Mayıs 2009

Farkettim ki bu cihazlar kesinlikle bir işe yaramıyorlar. Yer Köpekleri ve köstebekler cihazların yerini bulmuşlar ve her zamankinden daha aktifler. Sanki bu cihaz bize birşey yapamaz der gibi özellikle cihazların çevresini tünel yapmışlar.

 

Eylül 2009

Artık pes ettim gibi. Ama bir komşumun ile konuşurken bana bulunduğu bir öneriyle tekrar mücadele başladı. Bu arada yer köpekleri 1 adet İncir fidanı, 1 adet Siyah Avustralya Dutu ve 1 Adet de 2 yaşında Guava Fidanımı yediler. İnanılmaz üzgün ve bir o kadar da kızgınım tabii. Sanki bahçeyi ben değil de onlar düzenliyor.

 

Komşumun önerisi şuydu;

Taze açılmış bir tünel bulup, tünelin ucuna bir diş sarımsak koymak ve yer köpeğinin gelmesini beklemek. Bizzat denedim ve birkaç dakika içinde hayvanın tüneli kapamaya geldiğini gördüm. Kazma-kürek vs ile hayvana zarar vermeniz imkansız. Her defasında kaçıyorlar.  Bunun tek çözümü köstebek tabancası kullanmak veya Silah ile zararlıyı vurmak. Köstebek tabancası kullanmak büyük risk. Mutlaka yakında beklemeniz gerekiyor. Eğer bırakıp giderseniz, başka birisi yanlışlıkla bastığında silah mermisi ile yaralanma veya daha kötüsü söz konusu olabilir.

Açıkça belirtmek isterim ki; benim ,köstebekler ile değil daha büyük ve çok zararlı bir hayvan olan Yer köpeği ile problem yaşadım. Köstebeğin herhangi bir zararını görmedim (En azından şu ana kadar)

Mart 2010 – sonuç

Neyse gelelim mücadelenin sonucuna; Bu yöntem ile bütün yer köpekleri yok oldu. Ağaçlar ve sebzeler artık rahat. Ümit ediyorum Yer Köpeğinin yerini başka bir zararlı doldurmaz.

 

 

 

 

16 Comments

 1. Ahmet Özdalgıç

  Evet dostum bizde aynı dertten muzdarip durumdayız.Bizimde Karamürsel de bulunan baqhçemize dadanan yer köpeği birçok bitkinin köklerini yiyerek mahvediyor.Annemde bunu tüfekle bekle vur diyor.Bu kadar zararlı bir hayvan olmaz diyor.Belki bununda bir faydalı tarafı vardır dediğimde zarardan başka bir şey yapmıyor diyor.Elektronik kovucuları bende araştırayım bakalım faydası olacakmı?Fare kovoyorda köstebek ve yer köpeğine faydası olacakmı?

   
 2. Değerli arkadaşım,
  Geçenlerde bir köylüden şunu öğrendim.(Bu arada benim problemim hem köstebek hem de daha büyüğü olan Yer Köpeği) .
  Taze açılmış bir delik buluyoruz ve sarımsak koyuyorus bu deliğe , en fazla 1 dakika sonra Yer Köpeği hemen kokuyu alıyor ve deliği kapatmaya geliyor. Siz de elinizde silah ile bekliyorsunuz ve ….
  Gerisini yazmıyorum. Bir doğasever olarak bir karar vermek gerekirse ben ağaçlarımı seçiyorum.

  Ben sarımsağı denedim ama silah kısmını deneyebileceğimi sanmıyorum .

   
  • Benim de Bahçemdeki çimlerimi ve soğan ve maydonozlarımı mahvetti Tüfek ve Kiyasal Silah bile denedim kapan kurdum Nafile.Geçenlerde Köstebek silahı aldım Mermi alıp Bahçeye Gidip Kuracaktım Tüfek mermisi atıyor bu silah.Mermi almaya gittiğim dükkan daki Bir büyüğüm hayırdır ne yapcan bu fişekleri diye sordu bende anlattım Köstebek avlayacam.Deyince köstebek her yavru döneminde 8-10 adet yavrular bu şekilde başa çıkamazsın Yöntem basit diye gülümsedi eee ne yapcaz deyince Bahçenin dört bir yanına Yer elması denilen bitkiyi dik bak birdaha geliyormu o bahçeye Köstebek yer elmasının yer altındaki kokusunu hiç sevmez dedi.Bunun üzerine Bahçesi olan arkadaşların bahçelerine ziyaretlerde bulundum Bahçenin etrafında her yeri kazmışlar sağı solu köstebek tepecikleri ile çevrili bahçede yok bişey.Bahçe sahibine sordum nedir sırrı ben kapan kurdum 30-40 tane yakaladım artık gelmiyorlar dedi.Hemen bahçede Yer elması varmı diye sordum var dedi baktım doğru bilinçsiz bir şekilde dikmiş tamam işte bu yüzden gelmiyorlar diye onayladım bu bitkinin etkisini.Sonra başka bahçeleride araştırdım tlf sordum arkadaşlara aynen Yer elması Mucizesi.Deneyin Bende En kısa sürede Deneyeceğim.

    
 3. tuncay aykac

  sayın site yöneticisi ben sahdut ve guava,(naşi armudu hasui kasui cinsi)birde hunnap fidani istiyorum özellikle sahdut un iki türünüde istiyorum (tuncayaykac66@hotmail.com)adresine bilgilendirme mesajı atarsanız sevinirim tel:05337079695 adres:1843/2 sk no:27/b karşıyaka İZMİR simdiden teşekürler

   
 4. hatice kement

  sayın tropikmeyveci
  sizden alışverişte bulunmak istiyorum. lütfen!!! irtibata geçelim.
  0532 617 0 237 numaram, sizin iletişim tel nonuzu bana bildirirseniz sizi ararım. zamanım kısıtlandı malum antalya iyice ısınmadan bitkileri toprağa kavuşturmak gerekir.
  saygılarımla
  hatice kement

   
 5. günay arslan

  sitenizde tanıttığınız tropikal meyve ağaç ve çalılarının fidanlarını nasıl temin edebilirim? Ben özel bahçemde ikişer fidan dikerek yetiytiriyorum.Yani amatörce.

   
 6. günay arslan

  sitenizde tanıttığınız meyve ağaç ve çalılarının fidanlarını nasıl temin edebilirim

   
 7. Sayın Günay Arslan Yusuf Ustaoğlu’nun sitesine bir göz atın. http://site.mynet.com/yusufustaoglu

   
 8. mehmetcan

  kostebeyi hiç semiyom

   
 9. Necmi Akyol

  Ben de Sapanca’daki meyve bahçemde aynı sorunları yaşadım .
  Başlangıçta ağaçlarımın köklerini yiyen yaratığın ne olduğunu anlamam zor oldu. Zira yerli kaynaklarda bunun bir kemirgen olabbileceğine dair her hangi bir bilgiye rastlamamıştım.
  Yabancı kaynaklardan bu zararlının ekli link adresinden resmine uklaşılabilecek ve Latince adı Arvicola amphibius veya Arvicola terrestris Türkçe adı “Su sıçanı” olan kemirgen olduğunu öğrendiğimde Almanya dan bu yaratığı ve benzer haşereyi bahçemden uzak tutması için toprağa gömülebilen, düzenli zaman aralıkları ile ses çıkaran aletler getirttim. Bahçemin toplam alanı 3500 metre kare olmasına ve prospektüsündeki verilere göre(her birinin 1500 metrekareye etkili olduğu belirtilmişi idi) 3 adedi fazlasıyla yeterli olacağına rağmen , bu hayvandan dolayı yaşadığım sıkıntıdan dolayı, 9 adet haşere kovucu aparat kullandım.

   
 10. Necmi Akyol

  Ama beklenen sonucu alamadım. O nedenle benzer sorunları olan kişilerin sözüm ona “yer altından yayılan ses dalgaları ile “bu hayvanlardan kurtulacaklarını empoze eden ürünlerden uzak durmalarını öneririm.
  Su sıçanı tabir edilen hayvanın resmini görüntülemek için link adresi:
  http://www.mein-schoener-garten.de/media/_artikel_neu/pflanzenschutz_2/20070831_wu_hlma_use/Wuhlmaus_600.jpg

  Su sıçanı tabir edilen hayvanın yaygın olarak yaşadğı bölgeler bu link adresinden bakabilirsiniz.
  http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Datei:Arvicola_amphibius_range_map.png&filetimestamp=20101127111859
  Bu hayvan ile ilgili olarak yerli kaynaklarda fazla bilgiye ulaşılamadığından geriye bıraktıkları tümsekler ve yer altı kanallardan dolayı köstebeklerle de karıştırılabiliyor.

   
 11. Necmi Akyol

  Köstebek ile su sıçanı arasındaki farklılıklar:

  Öncelikle köstebek tanmamiyle etçil bir hayvan olup, ağaç veya sebzelerin kökleri ile değil de solucan ve uçan böceklerin toprak altındaki larvaları ile beslenir.

  Köstebeğin oluşturduğu tümseğin merkezindeki delik dikine iken, su sıçanının oluşturduğu tümsek daha küçük ve çıkış deliği yandadır.

  Su sıçanının kazdığı tünelin çapı en az 8 cm kalınlığında olup, dikine bir oval yapıya saptir.

  Köstebeğin kazdığı tünel ise daha dar bir çapa sahip ve enine doğru oval bir yapıya sahiptir.

  Şu sıralar su sıçanı ile ilgili problemi bahçemdeki mevcut hayvanlardan dolayı , saptadığım yeraltı tünellerine kurmalı metal tuzaklar yerleştirerek gidermeye çalışmaktayım.

   
 12. Necmi Bey,
  Aydınlatıcı bilgilerinizden dolayı teşekkür ederiz. Ayrıca mücadelenizde kolaylıklar dilerim.

   
 13. gurbetci

  herkese iii geceler benim proplemim yaklasik 9 aydir bahcemde köstebek var bir türlü yokedemedim ne denemedimki köstebegin delige 1000 litre su akittim ekstra köstebek kovucu koku mu birakmadim deligine mazotlu bezmi yapmadim köstebek kovucumu bir care olmadi en son care olarak cim bicme makinasinin eksozuna bir fortum takdim ve diger ucunuda köstebegin deligine .bir hafta sonra yine gelmis ne yapacagium bir türlü karar veremedim ilginc olan öldürmek yasak natür schutz oldugu icin koruma altinda oldugu icin …kimsenin haberi olmadan elektirik versem bir care olurmu bilmiyorum.. vede cekiniyorum.. bana yardimci olursaniz sevinirim baska alternatifi olan varsa sevinirim frankfurtan iii geceler……….

   
  • Veysel ışık

   Kardeşim s. A yakınınızda eşşek varsa yani yakınlarda onun dışkısını köstebeğin yeni açtığı deliğine koyup üstünü kapayın onun kokusundan dolayı oraya uğramaz

    

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.