Tropikal Meyvelerin Tadları

Bu yazımda daha önce tadına baktığım bazı tropik meyvelerle ilgili benim gözlemlerimi ve nasıl yenildikleri ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Herkesin damak tadı farklı olabilmekle birlikte benim gözlemlerim, bu meyveleri daha önce tadan birçok insanın görüşleri ile paralellik taşımaktadır. Bu yazıda olmayan diğer tropik ve sıradışı meyvelerle ilgili tecrübelerinizi de buraya yazabilirsiniz.

 

White Sapote

White Sapote

 

Çok sulu, kıvam olarak da krema gibi. Hatta tatlı Avokado olarak bile düşünebilirsiniz. İçindeki çekirdek Trabzon Hurmasına benziyor fakat lifli ve çok büyük. Çekirdek hariç yenmeyecek bir bölümü yok.  Tad olarak biraz vanilyayı andırır ve hafiftir. Türk insanının damak tadına hitap edebilecek bir meyve olduğunu düşünüyorum.


Mangosteen

Mangosteen

Kalın kabuk kısmı kırıldığında içinde 4-8 arası mandalina dilimi gibi sıralı ve sıkışık halde beyaz yenilen kısım ortaya çıkar. Tadı çok farklıdır ve başka meyvelerle karşılaştırmak zordur. Ama bir fikir vermesi açısından hafif şeftali, çilek, vanilyayı andırır diyebilirim. Oldukça hoş ve hafif mayhoş bir tadı vardır. Bu olağanüstü tadı ve görünüşündeki güzelliğinden dolayı tropik meyvelerin kraliçesi olarak isimlendirilmiştir.

 

Rose Apple

Rose Apple

Çok sulu ve şekil olarak aslında armuta daha çok benziyor. Çok sulu ve elmaya benzeyen bir tadı var.

 

Pitahaya (Dragon Fruit)

Pitahaya

Kiwinin mayhoş olmayan şekline benziyor. Hafif kavunu da andırıyor.  Görünüş harika. Tad olarak çok hafif şekerli. Kabuk kısmı hariç geri kalan kısmı yenilebilir.

Liçi

Liçi

Saydam ve hafif gül aroması var. Konserve olarak da bulunabiliyor. Değişik türleri var ve tadları kimisi daha yoğun. İklime göre de tadı değişebiliyor. Dış kabuk hafifçe kesilerek çıkartıldıktan sonra yine aynı şekilde çekirdeği de saydam meyve etinden ayrılmalıdır

Longan

Longan

Liçi’ ye çok benziyor. Biraz daha küçük ve daha az renkli olanı.

Durian

Durian

Tarif etmek zor ama tatlı soğan pudingine benzer bir tadı vardır. Güney Asya dışında yetişmez , yetişsede tadı doğal yetiştiği alanlardaki gibi tatlı değildir, yenilmez. Mangosteen tropik meyvelerin kraliçesi , Durian ise kralı olarak isimlendirilir. Bir bıçak ile kesildikten sonra içindeki etli kısımdaki çekirdekler çıkartılarak yenir.

Tamarind

Tamarind

Hafif mayhoş kaysı marmeladına benzer bir tadı var. Benim en beğendiğim meyvelerden biri. Dış kabuk çıkarıldıktan sonra içerdeki yumuşak pestilimsi kısım yenir. Çok çekirdeklidir ve çekirdekleri oldukça serttir.

Mango Plum

Mango Plum

Mükemmel bir tada sahip , son zamanlarda Avrupa’ya da ihraç edilen ve çok beğenilen bir meyvedir, Görünüş olarak Malta Eriğine benziyor ama tad olarak hiç ilgisi yok. Lifli hafif mayhoş mango -erik karışımı bir tadı var. En beğendiğim meyvelerden biri olduğunu söylemeliyim.

Dış kabuk biraz acımsıdır. Çekirdeği Mango’da olduğu gibi büyüktür.

Black Sapote

Black Sapote

Direkt olarak çukulatalı puding diyebiliriz. Biraz lifli bir yapısı var ve Trabzon Hurmasına benzer çekirdekleri var. Çekirdekleri zehirlidir. Olgun meyveler bir bıçak ile ikiye bölündükten sonra kaşıkla bile yenilebilir.

Macadamia Fındığı/Cevizi

Macadamia Fındığı

Ülkemizde yetişen fındığın biraz yumşak, bol aromalı bir tür. En pahalı meyvelerden biri olduğu söylenir ama ben çok farklı bir tadı olmadığını düşünüyorum.

Guava

Sarı Guava

Görünüş olarak armuda benzeyen bu meyvenin tadı çok hafiftir ve ortasında küçük sert çekirdekler yer alır. Muhteşem bir kokusu vardır ve bir odaya bıraktığınızda parfüm gibi güzel bir koku verir. Çok fazla tatlı değildir ama kendine özgü bir aroması vardır. Birçok türü vardır ve aralarında kısmen aroma yoğunluğu konusunda farklar olabilir. Elma gibi dilimlenir. Ortadaki çekirdekli kısım atılabilir. Ben çekirdekli kısmı dahi yenildiğini gördüm.

Feijoa

Feijoa

Kendine has bir aroması olmakla birlikte, hafif çilek, muz kıvamında, kiwi ve limona benzetilebilecek bir tadı vardır. Oda şartlarında biraz bekletildikten sonra yenirse kremamsı bir kıvama geldiğini söyleyebilirim. Ortasında çok küçük kiwi çekirdeğine benzer çekirdekli bir kısım vardır ve yenilebilir.

 

Yasal Uyarı: Yayınlanan makale/haberlerin tüm hakları Tropikmeyveci.com ‘a aittir. Kaynak gösterilse dahi makale/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makale/haberin bir bölümü, alıntılanan makale/habere aktif link verilerek kullanılabilir

 

 

14 Comments

 1. bahtiyar02

  Sevgili dostum;Tropikal Meyvelerden Feijoa ve Guava\’yı tatmak nasip oldu.Umarım Diğer meyveleride tatmak nasip olur.

   
 2. Anonim

  :love: :ooo: acaba tadı nasıl görünüşleri değişikte ;-)) :-?:

   
 3. Kendi yetiştirdiğim pepinoyu yemek nasip oldu, gerçi şimdi heryerde bulmak mümkün pek hoşlanmadım kelek kavun gibi tadı var. Şuan feijoa fidanlarım çiçek açtı meyveye tutarlarsa inşallah onlardanda tadarız.

   
 4. [quote name=”Ersin”]Kendi yetiştirdiğim pepinoyu yemek nasip oldu, gerçi şimdi heryerde bulmak mümkün pek hoşlanmadım kelek kavun gibi tadı var. Şuan feijoa fidanlarım çiçek açtı meyveye tutarlarsa inşallah onlardanda tadarız.

  Sayın Ersin,
  Pepino’ yu tad olarak ben de beğenmedim ama sonuçta şifalı bir meyve. İnşallah Feijoa’ larınız meyve tutar ve tadabilirsiniz bu sene. Eminim tadını çok beğeneceksiniz. Eğer meyve olmazsa üzülmeyin ben size gönderirim.
  iyi günler

   
 5. Geçtiğimiz hafta 2 kg civarı Liçi meyvesini onlarca insana ikram ettim ve söyledikleri tek şey vardı “Bu inanılmaz güzel birşey”. Tabiiki çekirdeklerini de değerlendirmeyi ihmal etmedik. Yine bu ay içersinde birkaç değişik tropikal meyve daha tatma şansına sahip olacağız. Onları da burada sizlerle paylaşırım.
  Herkese mutlu ve sağlıklı günler dilerim.
  tropikmeyveci

   
 6. Merak ettim sayın tropik meyveci siz bu liçi meyvesi nasıl yetiştiriyorsunuz? Özel bi yöntemi varmı ?

   
 7. Değerli dostum ,
  Küçük fidanlarım var ama meyve almak gibi bir hayalim yok , en azından bulunduğum yörede. Elimdeki Liçi fidanlarını Antalya bölgesindeki arkadaşlara gönderdim ve 1 m civarında olanları da yine birlikte çalıştığım bir fidancıya vereceğim. Bekleyip göreceğiz. En azından güney bölgelerinde yetişip yetişmeyeceğini anlarız. Ağaç olarak soğuğa kısmen dayanıklı, Guava gibi donsa bile ilkbaharda tekrar köklerden patlatıyor. Ama bizim bölgede meyve verirmi? Pek sanmıyorum.

   
 8. batuhan

  ben bursada oturuyorum ve burada longan meyvesinin yetişebileceğini düşünüyorum.bizim oturduğumuz bölgenin zone değeri 9b olabilir.bir sitede okuduğuma göre longan zonu 9a ya kadar olan bölgelerde yetişebiliyormuş.mesela bizim buralarda pepino dış ortamda kışın dahi olsa kurumadan kalabiliyor.

   
 9. Feijoa meyvesini Azerbaycan da iken çok yerdik. Güney bölgelerinde yetiştiriliyor. Oldukça güzel bir meyve. Azeriler ve Ruslar Feyhoa diyor. Kivi, limon kadar ekşi olmasa da limonumsu, hatta çilek tadıda dile geliyor. Yüksek oranda C vitamini içeriyor. Olgun ve içlerinden kabuğu ince olanlar kabuğu ile beraberde yenebiliyor arzu edilirse. Özlediğimi hissetdim görünce. Keşke ülkemizde de çok yetişip her yerde bulunsa. Yalova da falan yetiştiriliyormuş ama hiçbir yerde görmedim. Siteniz çok güzel bu arada. Tebrikler

   
 10. sayın admin.bugün liçi aldım fakat konserve liçiydi. çok merak ederek tattım fakat hem kıvam hem tat olsun hayal kırıklığı oldu bizim için. tropik meyvelerin tatlarını çoğunlukla severim ama konservede şuruba koyulduğundan dolayımı oluştu o tat bilemiyorum. koklayınca çok değişik albenisi olmayan bir koku geliyordu

   
 11. Sayın seyf,
  Gerçek Liçi ile konservesi arasında çok çok büyük fark olduğunu bilmenizi isterim. Zaman zaman taze Liçi meyvesi geliyor bana , bende dostlarla paylaşıyorum ve şu ana kadar beğenmeyen tek kişi bile olmadı. Şu anda 4 yaşlarında Liçi ağacımız var ve önümüzde meyve alabilmek için sanırım bir 4 yıl daha gerekecek. İnşallah birgün ülkemizde yetişen Liçileri de yiyebileceğiz.
  selamlar

   
 12. nazmı

  feyhua gercekten harıka tatmanızı onerırım ısa arkadasında ddedıgı gıbı ben azerbaycanda ogrencı ıken 5 yıl boyunca yedıgım ve tadına doyamadıgım bır meyvedır kalp ve bobrek hastalıklarında cok faydalı oldugunu soylerlerdı hep mukemmel bır tat kesınlıkle denenmelı dıyorum baskada bırsey demıyorum:)

   
 13. ONUR SEVİLMİŞ

  Merhabalar, Adana da yetiştirebileceğim tropikal meyve seçeneklerim neler olabilir?

   
 14. Feijoa, Pikan Cevizi, Guava aklıma ilk gelenler. Sitede yeterli bilgi var incelemenizi öneririm

   

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.