Bignay Meyvesi

Bignay Meyvesi

Bignay Meyvesi
Bignay Meyvesi

Bignay, Güneydoğu Asya ülkelerinde yetiştirilen bir meyvedir.
Sağlığa yararları olağanüstü düzeydedir.
Meyveleri küçük, kahverengi ve pürüzsüzdür.
Antidesma bunius, Bignay meyvesinin bilimsel adıdır.
Bignay meyveleri ayrıca Çin Defnesi , Siyah Frenk üzümü Ağacı, Frenk üzümü Ağacı, Şimşir Ağacı, Salamander Ağacı, Nigger Kordonu, Yabani Kiraz, Bugnay, Buni veya bignai, Queensland Kirazı gibi isimlerle de bilinir.

Çekirdekten yetişen Yabani türlerin tadı çok ekşi ve buruktur. Aşılı türler ise tatlıdır.

Tad olarak muhteşem meyveler kategorisinde olmasa da, Amla meyvesi gibi inanılmaz sayıda şifalı özellikleri ile çok popüler bir meyvedir.

Bignay meyvesi kolesterolü, kilo verme ve kalbi korumak için yararlıdır. Meyveleri Bignay çayı yapmak için kullanılır. Besleyici ve tazelik hissi veren aroması nedeniyle reçel, üzüm, şurup ve diğer yiyeceklerin hazırlanmasında da kullanılır.

Ağacı sürekli yeşil dir ve 20 m ye kadar uzayabilmektedir.
1950 lerde Akdeniz ikliminde adaptasyon çalışması yapılmıştır.

Bahçemizde aşılı ve aşısız ağaçları bulunmaktadır. Çok sert soğuk ve rüzgarlara hassas bir ağaçtır. Korunaklı bölgelerde rahatlıkla yetiştirilebilir. Gelişimi çok hızlıdır.

Bignay Meyvesi Çiçekleri

Aşağıda internet ‘den derlediğim bilgileri bulabilirsiniz. Şu anda 5 adet dış ortam ve serada ağacımız bulunuyor. Meyve vermeye yeni başladığı için fidanlarını inşallah gelecek yıl üretmeye çalışacağız.

Şifalı meyveler kategorisindeki en önemli meyve olan Amla meyvesini ise bir sonraki yazımda sizlere tanıtacağım.

Bignay Meyvesinin Faydaları:

Ayrıca aşağıdaki video’ dan bignay meyvesi hakkında bilgiler bulabilirsiniz;

Bignay meyvesi provitamin A, C vitamini, E vitamini, B1 vitamini, demir, mineraller, lif, potasyum ve fosfor içerir.

Bu küçük ve yuvarlak meyveler, sağlığa yararları ile bilinir. Kırmızımsı renk tonu nedeniyle Queensland kirazı da denir. Yaprakların yanı sıra meyveleri de birçok sağlık yararına sahiptir. Kabuktan hazırlanan çay kilo verme için faydalıdır. Bignay meyvesi tüketiminin sağlığa yararlarını kısa başlıklar altında inceleyelim.

Antioksidan aktivite:

Bignay meyvesi , vücutta bulunan serbest radikallere karşı gelen kateşinlerin varlığından dolayı doğal antioksidan aktiviteye sahiptir. Serbest radikallerin muazzam varlığı, erken kırışıklıklara, kansere ve ince çizgilere neden olur. Antioksidanların eksikliği bu koşullara yol açar. Bignay’ın çay veya meyve olarak alınması, bu durumların önlenmesine yardımcı olur.

Kolon sağlığı:

Bignay’dan yapılan çay, doğal kolon temizleyici görevi görür. Bu çay, istenmeyen toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Kilo vermeye yardımcı olan ve genç görünmeyi destekleyen doğal detoksifiye edici özelliklere sahiptir. Sindirimi desteklemeye yardımcı olur ve kolon sağlığı için de faydalıdır. Toksinleri ortadan kaldırır ve vücudu istenmeyen maddelerden arındırır. Günlük Bignay çayı tüketmek kolon fonksiyonlarını teşvik eder ve şişkinlik ve anormal kramplarla sonuçlanan anormal kolon kası kasılmasını önler.

Kilo verme:

Bu meyvenin tüketimi, düşük yağ tüketimi ile fitness seviyesinin korunmasına yardımcı olur. Baharatla karıştırılabilir veya çay olarak hazırlanabilir. Sindirimi teşvik etmek ve bel çapını düzenlemek için bu meyveden yapılan çayı tüketin. Kolesterol düşürücü niteliklere ve açlık caydırıcı niteliklere sahiptir.

İdrar yolu problemleri:

Bignay, idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olur. İdrar yolu sağlığına zarar verebilecek enfeksiyonların iyileşmesine yardımcı olur. Bignay daha güçlü ve kaslı bir vücut yapmanıza yardımcı olur. Karın veya yutma sistemine ait tüm enfeksiyonları ortadan kaldırır ve sağlıklı hale getirir. Bignay’ın günlük tüketimi ölümcül ve zararlı hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Yılan sokması tedavisi:

Asya ülkelerinde, Bignay yıldan zehiri için bir tedavidir ve yılan ısırıkları için etkili bir ilaç olarak kullanılır. Kanıtlanmış bir panzehirdir.

Kan basıncının düzenlenmesi:

Araştırmalar, bu meyvenin kan basıncını düşürme özelliklerine sahip olduğunu göstermiştir. Yüksek hipertansiyonu olan insanlar için çok yararlıdır. Bu sorunlardan muzdarip hastalar günde dört kez Bignay’dan hazırlanan çay tüketmelidir. Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur…

Karaciğer sağlığı:

Bignay, genel sağlığı desteklemekle doğrudan ilişkilidir. Karaciğer, vücudun en önemli kısımlarından biridir. Bignay çayı, karaciğer sağlığını koruyarak ve yeniden canlandırarak SGPT ve SGOT seviyelerini düşürür. Bu çayı günde dört kez tüketerek karaciğerin hastalıklardan korunmasına yardımcı olur.

Gastrointestinal sağlık:

Metabolizmayı ve asimilasyonu destekler ve ayrıca gastrointestinal rahatsızlıkları tedavi eder. Avantajlı bir etki sağladığı için etkilidir. Sizi yeniden canlandıran ve taze yapan vitaminler yüklüdür ve biraz kilo vermeye çalışıyorsanız, diyete organik maddelerle karıştırın. Bignay, enfeksiyonları azaltmaya yardımcı olan sindirim seviyesini desteklemeye yardımcı olur. Dahası, bu meyve bağışıklık sağlığını teşvik eder.

Kardiyovasküler sağlık:

Bignay, kalp kasları için faydalı flavonoidler ile yüklenir. Anti-kanserojen ve yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir. Bignay, serbest radikalleri ortadan kaldırır ve kardiyovasküler sistemin aktivitelerini teşvik eder ve kalbi korur. Ayrıca kötü kolesterol seviyesini düşürür ve iyi kolesterolün emilimini arttırır.

Göz sağlığı:

Bignay meyvesinde A vitamini varlığı, göz sağlığının korunmasına yardımcı olur ve ayrıca erken miyopik gözleri önler.

Frengi Tedavisi:
İnsanlar Bignay meyvesi kullanımının, araştırmaya hala ihtiyaç duyulmasına rağmen Sifiliz hastalığının tedavisine yardımcı olduğuna inanmaktadır. Biyologlar ve doktorlar tarafından yapılan çalışmalar, bu yaprakların demlenmesinin sifilizin iyileşmesine yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Kanseri önlemek:

Bignay meyvesi, erken yaşlanmanın yanı sıra kanseri önlemeye yardımcı olan antioksidanlara sahiptir. Serbest radikallere ve etkilerine karşı koyar ve ayrıca kanser hücrelerinin gelişimini azaltır.

Cilt Gençleştirme:

E vitamini ve C vitamini cildi beslemeye yardımcı olur, dejenerasyon sürecini iyileştirir, ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırır ve cildi gençleştirir. Beyaz, pürüzsüz, parlak ve tonlu bir cilt sağlar.

Ülser ve kaşıntı tedavisi:

Anti-enflamatuar özelliklerin varlığı, kaynar, sivrisinek ısırıkları, alerjiler ve akne gibi cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olur. Meyve macunu ve yaprak ezilip karıştırılarak yarays uygulanmalıdır.

Diyabet tedavisi:

Ayrıca diyabeti etkili bir şekilde iyileştirir. Mide sorunları, dizanteri ve hazımsızlık gibi sağlık sorunları da bu meyve ile tedavi edilir.

Geleneksel kullanımları:

Yapraklar yılan ısırıklarını iyileştirmek için kullanılır.
Meyveler ve yapraklar hipertansiyon ve anemi tedavisinde kullanılır.
Frengi için de yararlıdır.
Vietnam’da yüksek ateşi tedavi etmek için kabuk ve gövde kullanılır.
Hindistan’da, ağrılı eklemleri tedavi etmek için haşlanmış yapraklardan çözelti hazırlanarak banyo yapılır.

Uyarılar:

Kabuğun zehirli toksik alkaloidi vardır.
Hamile kadınlar kürtajlara neden olabileceği için kullanmamalıdır.
Kökler de zehirlidir.

Nasıl yenir:

Olgun meyveler taze olarak tüketilir veya pişirilir tüketilir.
Yeşil meyveler balık çorbası yemeklerine aroma vermesi için kullanılır.
Meyveler reçel veya marmelat olarak.
Ayrıca alkolsüz içecekler, şurup, brendi, likör ve şarap üretmek için kullanılır.
Balık yemeklerinde sosta kullanılır.
Hamur, Bavyera kreması , kekler ve dondurma gibi tatlılarda kullanılır.
Endonezya ve Filipinler’de genç ve yumuşak yapraklar pirinçle tüketilir.
Çin’de yapraklı sürgünler çay yapmak için kullanılır.
Meyveler reçel yapmak için kullanılır.
Yapraklar salatalarda kullanılır.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.