Şubat 2013

Değerli ziyaretçiler,
Sizlerden gelen mesajlar ve telefonlardan dolayı bir açıklama yapma gereği duydum.
Tropikmeyveci olarak bildiğiniz gibi artık Tropik Meyve Fidanı üretimi yapmıyorum. Bunun yerine 2 yıldır ülkemizin hemen her bölgesinde üretilebilecek egzotik ve sıradışı meyve fidanlarının üretimine yoğunlaştım.
Bunun sonucunda Şahdut, Aşılı Che , Aşılı Pawpaw, Aşılı Güz Zeytini, Goumi, Aşılı Feijoa  ve ismini hatırlayıp sayamadığım birçok türü ülkemize kazandırdım.
Yazdıklarımdan ,herkes benim artık sadece Pikan Ceviz’i üreteceğimi ve diğer türleri üretmeyeceğimi düşünmüş. Ama merak etmeyin sıradışı meyve fidanı üretimini bırakmıyorum.

Birçok kimse ile paylaşmışımdır. Fidan Satışından elde ettiğim gelir yıllık yaptığım masrafın %25’i civarında(Kabul ediyorum birçok fidanı Türkiye şartlarında 50-75 TL gibi iyi bir fiyata satıyoruz ama üretim miktarı ve talep çok düşük).

Birçok idealist fidancı, maddi konulardan dolayı meyve fidanı üretmek yerine süs bitkilerini üretip satmayı tercih etiklerini gözlemliyorum.
Bu nedenlerden dolayı artık maddi olarak sadece sıradışı fidan üretimini sürdürmem zorlaştı.

Yıllardır Pikan Cevizi, özellikle de Kuzey Pikan Cevizi konusunda araştırmalarım ve çok büyük girişimlerim oldu.
Amerika’da bunun ile ilgili seminerlere katıldım. Hem üretici hem de oradaki üniversitelerle ilişkilerimi artırdım. Uzun vadeli bir yetiştiricilik olmasına rağmen inandığım bir konu olduğu için Pikan Cevizi Üretimine yoğunlaştım.
Pikan Cevizi fidanı üretimi çok zor bir konu ve bütün diğer türlerin üretiminde daha zor ve masraflı . Ama ben zorlukları severim.
Bunun için Pikan Cevizi üretimini Adana’ya taşıdım ve onbinlerce fidan üretimine başladık bu yıl.  Pikan Cevizi ile ilgili her türlü bilgiyi bulabileceğiniz 
www.pikan-cevizi.com isimli bir site açtım ve sürekli bilgi ekleyerek insanlara faydalı olmaya çalışıyorum.
Diğer taraftan Yusuf Abi(Ustaoğlu) ile birlikte sıradışı fidanların üretimine devam ediyoruz ve her yıl olduğu gibi Mayıs ayından itibaren fidanları sizlere göndermeye başlayacağız.
Her yıl bizden yenilik bekleyen insanlar var bunun da farkındayız. Bu yıl da geçen yılki türlere ek olarak yeni ve mükemmel çeşitler üretmeye başladık ama sonbahardan önce yeni türleri duyurmayacağız.
Bunun nedeni ise ağaçseverlerin hemen fidanları istemeleri.
Fidanlar biraz büyümeden kargoya verince de çok ciddi zayiat oluyor ve kimseyi mağdur etmemek için ücret almadan yeniden gönderdiğimizden dolayı da zarar ediyoruz.
1 ay boyunca ülkemizin değişik bölgelerini ziyaret edeceğim. Binlerce aşı yapacağız (Özellikle Ceviz ve Pikan Cevizi) . Aşı sezonumuza Antalya’dan başlayacağız ve  sırasıyla, Anamur , Adana , orta anadolu şehirleri ile devam edeceğiz. Batı Karadeniz illerimizle de sezonu bitireceğiz.
Değişik bahçelerden fotoğraflar çekerek hem tecrübelerimizi hem de ülkemizin güzelliklerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.
Abdurrahman Kuyucu

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.