Doğa Dostları : Hazin Cemal Gültekin


Hazin Cemal GÜLTEKİN

Hazin Cemal GÜLTEKİN

              
            1964 Sivas doğumlu. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesinden 1986 yılında 3. olarak mezun oldum. İ.Ü. Fen Bilimler Enstitüsünde, TUBİTAK bursu ile Silvikültür ana bilim dalında “Thuja ve Juniperus Taksonlarının Çelikten Üretim Tekniği’’ konulu çalışma ile yüksek lisans yaptım. 1987,1988,1989 yıllarında Karaca Arboretum ve Darıca Hayvanat ve Botanik parkının kuruluş faaliyetlerinde çalıştı. 1990 yılında vatani görevimi yaptı. 1991 yılında Veliağagil Süs Bitkileri (V.S.B) şirketinde dış mekan süs bitkileri, peyzaj ve açelya seraları şefi olarak çalıştı. 1992,1993 yılında Bayburt Orman İşletme Şefliği görevini yürüttü. 1994, 1995, 1996 yıllarında Köyceğiz Yunus Emre Arboretum Şefliği görevine atandı ve Proje ekibinde çalıştı. Aynı sürede Köyceğiz ağaçlandırma şefliğini de yürüttü. 1997, 1998, 1999, 2000 yıllarında Dalaman-Ortaca ve Köyceğiz-Ağla orman işletme şefi olarak çalıştı. 2001  yıllarından bu yana Eğirdir Orman Fidanlık Müdürlünde mühendis olarak çalışmakta ve halen bu görevi yürütmektedir.
Çalıştığı süreler içinde Akdeniz ve İç Anadolu florasına ait 150 adet taksonun silvikültür teknikleri üzerine 200 adet bilimsel çalışmayı tamamladı. Bu çalışmalardan 100 adedini çeşitli bilim ve mühendislik dergilerinde yayınladı ya da yayına kabul edildi. 7 adet kitabı Çevre ve Orman Bakanlığı ve Orman Mühendisleri Odasınca yayınlandı. Çalışmalarının sonuçlara binlerce hektar alanda Çevre ve Orman Bakanlığının yanında birçok kuruluş tarafından uygulanmaktadır.
Sadece ardıç türleri üzerine yaptığı çalışmaların sonucu mevcut 1 milyon hektar bozuk niteliksiz alanı ekonomiye kazandırmasının yanında 2 milyon hektarlık potansiyel alanı ile birlikte ülkemiz alanının %5 ine karşılık geliyor. Bunun yanında tekel konumunda olduğumuz ancak fidan üretimi yapılamadığından üretime sokamadığımız ardıç ürünlerini dünya pazarlarına sunma olanağı sağlamış bulunuyor. Belki de daha önemlisi küresel ısınmaya bağlı kurak dönemlerde de varlığını devam ettirebilecek ormanlar kurma olanağı sağlıyor. Ayrıca yüzlerce yıl karbon depolama özelliğinden dolayı da küresel ısınmanın önüne geçimlesin de önemli bir silah olarak karşımızda duruyor. Böylece, Anadolu insanı evini, mezarını, mezarlığını, beşiğini, ilacını, sazını, kemençesini, çeyiz sandığını, tespihini, yayını ve kaşığını yaptığı, demiri onun ateşinde erittiği ardıç ağacına vefa borcunu ödemiş oluyor.
 
 Hazin Cemal GÜLTEKİN

6 Comments

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.