Naranjilla

naranjilla
Naranjilla
Solanum quitoense

Uzun zaman sonra yazı yazmak gerçekten benim için çok heyecan verici!
Geçen sonbahardan itibaren yetiştirmeye başladığım bu bitkiyi bir süre gözlemledikten ve fotoğraflarını çektikten sonra sizlere de tanıtmak istedim.
Ülkemizde birkaç kişinin yetiştirmeye çalıştığını duymuştum. Çok fazla tanınmayan bu meyvenin, tohumdan çok hızlı üretilebilmesinden ve kısmen bizim iklime uyumlu olabileceğinden dolayı,kıyı bölgelerimizde yetiştirilebileceğini düşünüyorum. Şu anda Alanya’ da yaptığım üretim çalışmalarında olumlu sonuç  aldığımı söyleyebilirim. Yine de belirtmeden geçemeyeceğim, doğal ortamı dışında , yetiştirilmesi oldukça zordur.
Bu sene geçen sonbaharda çimlendirdiğimiz Naranjilla’lardan meyve alabileceğimizi ümit ediyorum.
Zevkle okumanız dileklerimle
Tropikmeyvecinaranfruit

Naranjilla,  Ekvator kökenli , Ananas ile Limon arası bir tadı olan yarı tropik bir meyvedir. Lulo, lulum gibi yerel isimlerinin yanında, And dağlarının Altın Meyvesi olarak da isimlendirilir.
Güney ve Orta Amerikada oldukça yaygındır , hatta Ekvador’ un en bilinen ve sevilen meyvelerindendir. Naranjilla’ nın İspanyolca karşılığı küçük portakal olmakla birlikte, turunçgillerle en küçük botanik akrabalığı bulunmamaktadır. Hatta domates’ e daha yakın bir türdür. Taze olarak tüketilebildiği gibi genellikle meyve suyu olarak tüketimi yaygındır. Meyve etinin yeşil olması da ayrıca bu meyveyi, meyve suyu olarak çok çekici hale getirmektedir.
Naranjilla içerik yönünden de  iyi bir kalsiyum, fosfor, demir , provitamin A, B ve C kaynağıdır. Dolayısı ile dişler, kemikler ve bağışıklık sistemi üzerinde faydalı etkileri vardır.
Doğal olarak bulunduğu ortamlarda 1000-3000 m yükseklerde yetişen ve 2,5 m’ye kadar boylanabilen Naranjilla, oldukça dikenli ve iri yapraklı, çalı tarzı bir bitkidir. Yaprakları 50 cm kadar büyüyebilmektedir.
naranjilla-solanum-quitoense
Çok dikenli bir bitkidir. Ama kültür çeşitlerinde dikenin daha az olduğunu duymuştum.
Çok sıcak ve kış-İlkbahar aylarında don olabilen yerlerde yetişmesi zordur. 30 derecenin üstü sıcaklıklarda zarar görebileceğinden yarı gölge yerde yetiştirilmesi uygundur.
IMG_0988
Meyveleri 5 cm kadar büyüyen Naranjilla, olgunlaştığında yere dökülür. Hafif tüylü yapısıyla görüntü olarak Kiwi’yi, meyve eti olarak da domatesi andırır. Olgunlaşan meyvelerde bu tüyler kolayca dökülür.
n1
Çok güzel,kokulu ve 5 taç yapraklı çiçekleri vardır. Çiçeklerden sonra meyvenin olgunlaşması yaklaşık 2 ay sürmektedir. Ortamda arı yoksa ve tozlanma ile ilgili problem yaşanırsa küçük bir fırça yolu ile de çiçekler arasında tozlanma sağlanabilir.
nar-cicek

Yasal Uyarı: Yayınlanan makale/haberlerin tüm hakları Tropikmeyveci.com ‘a aittir. Kaynak gösterilse dahi makale/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makale/haberin bir bölümü, alıntılanan makale/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

 

7 Comments

 1. Selim Giryan

  Akdeniz ve Güney Ege’de denenmeli. Bazı kaynaklarda “prennial or annual” bilgisi verilmiş. Kışların soğuk gemediği yerlerde çok yıllık oluyor demek ki. Denemeye değer. Yine harika bir meyve bulmuşsunuz. Tebrikler.

   
 2. m.aral

  tohumdan dikensiz olanı yetiştirdim.Kdz ereglide kışın kapalı ortamda dayanamadı. Büyümesi hava sıcaklığı sağlandı müddetçe çok kolay ama akdeniz ve kapalı ortamda yeterli ısı sağlamandan yetiştirmek zor.

   
 3. BOTANİKMEYVELER.COM

  abi yazın için tebrik ediyorum bende merakla meyve almayı bekliyorum gelişim olarak çok iyi durumdalar

   
 4. akdeniztropik

  Merhabalar acaba tohum yada fidanını nasıl temin edebilirim.. Yardımcı olursanız sevinirim..

   
 5. BOTANİKMEYVELER.COM

  [quote name=”Salim DALGIÇ”]Merhabalar acaba tohum yada fidanını nasıl temin edebilirim.. Yardımcı olursanız sevinirim..
  slm admin uygun görürse birtane fide gönderebilirim . 🙂

   
 6. Tabiiki gönderebilirsin
  Tropikmeyveci

   
 7. İlhan Doğan

  ilginç bir bitki, açıklamalara teşekkürler. izmir de yetiştirilebilirmi acaba? 🙄

   

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.