Bundan sonraki planlarım üzerine

 

ak

Bu yazı 42 yıllık yaşamımın son 20 yılının bir özeti olacak bu nedenle sadece sitedeki teknik bilgilerle ilgili değerli ziyaretçilerim dilerlerse bu uzun yazımı okumayabilirler, çünkü bu yazıda daha çok kendimle ilgili bilgileri, tecrübeleri ve duygularımı yazmaya çalışacağım.
Birçok kişi merak ettiği için fotoğrafımı da ilk kez siteye eklemek istedim.

Henüz 4 yaşında iken başladığım öğrencilik hayatım o kadar hızlı geçti ki! 20 yaşında üniversiteyi bitirdim ve çalışma hayatına atıldım. Birçok değerli ziyaretçim beni Ziraat Mühendisi sanır ama gerçek uzmanlık alanım bilişim sektörüdür.

Üniversieyi bitirdiğimde yirmili yaşlarda kendime bir hayat/zaman planı çizmiştim;

Bu plana göre 42 yaşına kadar bilişim sektöründe çalıştıktan sonra en çok sevdiğim iş olan meyve yetiştiriciliği ile uğraşacaktım.

Belirtmeden geçemeyeceğim meyveciliği sevdiğim kadar bilgisayar ve elektroniği de çok severim ve aynı zamanda en önemli hobilerimdir.

Önümüzdeki günlerde zamanım elverdiği ölçüde, uzman olduğum tüm konularda makaleler yazıp tecrübelerimi aktarmak isterim.

Kendimi sürekli geliştirmeye çalışıyorum ve sanırım yaşadığım sürece de bu durum böyle devam edecek. Öğrenmek ve gelişim insan icin çok önemli konular fakat, öğrenilenlerin öğretilmesi veya paylaşılması da en az bu kavramlar kadar önemlidir. Şu ana kadar bu site yolu ile bildiklerimi insanlara aktarmaya çalıştım. Çünkü benim inancım karşılık beklemeden bildiğini insanlara da öğretmeyi gerektirir.

Profesyonel iş hayatımda elde ettiğim tecrübeler, geçen yıl başladığım fotoğrafçılık, ve tabiiki tropikal meyveler, bundan sonraki makale yazacağım konular olacak.

Degerli dostlar , geçen ay itibarı ile bilişim ile ilgili profesyonel iş hayatıma nokta koydum. Yirmili yaşlarda planladığım gibi.

Yaklaşık 1,5 aydır bundan sonraki hayatımı nasıl sürdüreceğimi düşünüyorum ve bu nedenle yazılarıma ara verdim. Sanırım bu düşünme süreci 1 ay kadar daha devam edecek.

Bir yanda 20 yıllık , bana yeni ağaçlarla ilgilenmek icin gerekli parayı kazandıran mesleğim , diğer  yanda ikinci mesleğim olan meyvecilik; hayal kurduğum ve henüz 20 ‘li yaşlarda yaptığım meyvecilik üzerine planlar.

Karar vermek o kadar zor ki!

Şunu belirtmek isterim, son yıllarda kazandığım  neredeyse bütün parayı yeni ağaçlar yetiştirmek ve araştırma faaliyetlerine harcadım. Değişik ülkelerden onlarca kişi ile konuştum, birçok yeri ziyaret ettim, tohumlar ve aşı kalemleri getirttim, çoğaltma çalışmaları vs.

Dolayısı ile finansal bir kaynak/sponsor olmadan tropikal ağaç yetiştirebilmek ve yeni birşeyler yapmak zor.

Bu işi   ticari olarak yapmayı da düşündüm fakat içine finansal kaygılar girince en sevdiğim konunun zarar görmesinden çekindim. Ticaret zor iş, dürüst olarak yapmak çok daha zor. İnsanları kırmak gibi beni üzecek şeylerin yanında, memnun edebilmek de keza kolay değil. Bu nedenle sanırım tropikmeyveci olarak sadece insanlara yardım etmeye , yeni araştırmalara elimden geldiğince devam edeceğim.  Ağaç dikmek veya dikilmesine yardımcı olmak dinimizce en önemli sevap işlerden biridir ve ben de bu şekilde belki birşeyler yapabilirim diye düşünüyorum.

Tropikmeyveci

 

11 Comments

 1. mrcarisma29

  Merhaba;
  Kararınız, her ne olursa,muhakkak sevdiğiniz iş konularında yoğunlaşacağınız için, huzurlu ve mutmain olabilmenizi, en kalbi duygularımla temenni ederim.
  Mustafa ŞENGÜL/ BARTIN

   
 2. mrecero

  merhaba;
  Çalışmalarınızı taktir ettim .Bundan sonraki, iş ve araştırmalarınızda başarılar dilerim .

   
 3. herbisit

  Gençlik hayallerini gerçekleştirebilmek gerçekten takdire değer. Çalışmalarınızd başarılar dilerim

   
 4. Selim Giryan

  Kararınız ne yönde olursa olsun, elimden gelen her şeyle yanınızdayım değerli ağabeyim.

   
 5. sayın kuyucu .üretim ve pazarlama konusunda
  işbirliği yapabiliriz.
  başarı dileklerimle….

   
 6. bahtiyar02

  Siz beni resimden zaten tanıyordunuz? 🙂 gERÇEKTENDE SİZİ BİR DOST OLARAK GÖREN BEN ÇOK MERAK ETMİŞTİM. Sizin gibi bir değerli zatla dost olmak çok güzel.
  Saygılar.Sevgiler

   
 7. ferhat kurnaz arsin

  tebrikler sevgiler saygilar paylaşilmayan ilim deyidir .
  buda bizim benzerliğimiz .
  benim sizingibi yüksek tahsilim olmamakla beraber çok kitaplar kariştirdim..
  bende silergibi olamaya çalişiyorumdesem acaba taklitciliki olur yoksa bir benzerlikmi.
  isminizin okunmadiğini görüyoru izminizi açik olarak açarsaniz sizinle birçok şeyler paylaşacağimiz inancindayim sagilarimla iyi çalişmalar….şş

   
 8. Merhaba,
  Hayallerini gerçekleştirmek için çıktığın yolda başarılar.

   
 9. Değerli dostlar,
  Başarı dilekleriniz için teşekkür ederim. Allah mahcup etmesin.
  Selamlar.

   
 10. dogadostu

  Değerli dostum cıktıgın bu yolda ALLAH C.C senimahcup etmesin …

   
 11. Elnur A. A.

  Selam dost, kardes ve guzel insan… Sana tum ishlerde ugurlar. Azerbaycan`dan sana her zaman destek var, bilesin.

   

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.