Longan

longan1

Longan  

(Euphoria longan, Longan aril, Arillus longan)

Longan yada türkçe tercümesi ile Ejderha Gözü (Bazı yerlerde Kedi Gözü olarak da geçebilir), 10 m kadar büyüyebilen her daim yeşil bir ağaçtır.  Liçi’ye çok benzeyen bu meyve , yaptığım gözlem ve araştrmalara göre Liçi’ye oranla ülkemizin güney bölgelerinde yetiştirilmesi daha mümkün görünmektedir.

Longan meyveleri 1-3 cm çapındadır ve açık kahverengi bir kabuğa sahiptir. Sulu ve yarı saydam bir meyve eti vardır. Her meyvede 1 adet koyu kahverengi çekirdek bulunur. Meyveler ağaçta üzüm salkımı gibi asılı dururlar. 

Longan meyvesi Liçi’den daha lezzetlidir fakat daha az suludur.

longan_flowers

Nasıl Yetiştirilir

Longan yarı tropikal  bir ağaçtır. Topikal iklimlerde de rahatlıkla yetişebilmesinin yanında serin dondurucu olmayan kışa sahip yerlere de uyum sağlayabilir. 

Longanlar Güneydoğu Asya’da  denizden 500m yüksekliğindeki yerlere kadar  alanlarda yetişir. Kurak iklime toleranslı bir ağaçtır.  Longanlar hem zengin kumlu ve killi topraklarda hem de hafif asitli ve organik maddece zengin topraklarda  çok iyi gelişir.

Küçük ağaçlarların dalları -1 dereceden sonra zarar görür. Birkaç derece daha düştüğünde ise tamamen donar ve ölür. Büyük ağaçlarda -3 derecelerde yapraklarda hasarlar görülür. -4 derecelere düştüğünde küçük dalllarda hasar oluşur. Isı -5 derecenin altına düştüğünde ise Büyük dallarda hasar oluşur ve hatta ağaç kurtarılamayabilir. 

Longan fazla zararlısı olmayan bir ağaçtır.

Hasat

Ilıman iklimlerde Şubat/Mart ile Mayıs arasında çiçek açan Longan ağacının meyvesi, yaklaşık olarak Eylül ayında hasat edilir.  

Longan4

  

Besin Değeri ve Faydaları

 

Longan çeşitli vitaminler ve mineralller ile, demir, magnezyum, fosfor ve potasyum ile bol miktarda A ve C vitaminleri içerir.  Son yapılan araştırmalarda içeriğinde  gallic asit,, corilagin, ve ellagic asit gibi fenolik bileşikler bulunmuştur. Bu da gösteriyor ki Longan meyvesi antioksidan bakımından önemlidir ve ciğer koruyucu , kanser önleyici özellikler ihtiva eder.  

Ayrıca;

 • Mide ağrılarında ilaç olarak, ödemde, uykusuzluk gibi durumlarda kullanılır.
 • Kalbi güçlendirir, kanı besleyici etkisi ile  sinir sistemini sakinleştirici bir etkisi vardır.
 • Vietnam’da Longan Meyvesi çekirdekleri yılan ısırmasında yaraya bastırılarak zehirin emilmesinde kullanılır.
 • Çekirdekleri aşırı terlemeyi önleyici ve toz haline getirilen çekirdekler doku yaralanmalarında kanamayı durdurucu etkisi vardır.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan makale/haberlerin tüm hakları Tropikmeyveci.com ‘a aittir. Kaynak gösterilse dahi makale/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makale/haberin bir bölümü, alıntılanan makale/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

 

14 Comments

 1. Al işte insanın ağzını sulandıran bir başka meyve daha. Bir şey değil fidanını bulsak bile bizim oralarda yetişmez. Bilgilendirme için teşekkür ederim

   
 2. Sayın Ali,
  Ben güney illerimizde yetişebileceğini düşünüyorum. Liçi ‘ye göre iklim yönünden daha toleranslı

   
 3. Güney illerimizde yetişebilir. Benim bahçem denize 15 km mesafede Edirne / Keşana bağlı. Malum bu sene kış çok sert geçti zeytin ve malta eriği fidanlarım kuruyup yeniden yeşerdi. Belki 4-5 yıllık ağaç olsalardı yada biraz korusaydım fazla zarar görmeyebilirlerdi

   
 4. 2007 senesinde Malezya’dan getirdiğim longan meyvesi çekirdeklerinden birisi tesadüfen saksıda tuttu ve büyüdü. 2 yıl sonunda 1 mt kadar uzunluğa ulaştı. İlkbaharda bahçeye toprağa diktim. Kışın önlem alarak korumaya çalışacağım. İstanbul iklimine dayanabilecekmi göreceğiz. İnşallah bol bol meyveler verir.

   
 5. günay arslan

  longan ve lici fidanlarını nasıl temin edebilirim. kendi özel bahçemde iekişer fidan dikmek istiyorum.ilginize şimdiden tşkkr.ler…

   
 6. batuhan

  sayın admin.bu meyvenin fidanları nereden temin edilebilir.ayrıca soğuğa toleransı liçiden fazla mıdır?marmara bölgesinde yetiştirilebilir mi?yaklaşık bursa mudanya yöresinde yıllık 1 hafta kadar hafif donlar olabiliyor.en fazla eksi 2 ye düşüyor.(yalovadan pek bir farkı yok aslında)yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

   
 7. Sn. batuhan,
  Longan ve Liçi fidanları şu anda üretim sürecindeler ve tropikmeyveci olarak 2 yıl sonra sizlere ulaştırabileceğiz. Sizin yörede 3 sene iç mekanda tutarak daha sonra dışarıda deneyebilirsiniz. Ağaç olarak yaşama ihtimali yüksek ama meyve tutarmı denemek gerekiyor. Denemek için toprağa diktiğim küçük Liçi fidanları kışın yaprak döküp hatta soğuktan dalları dondu fakat ilkbaharda tekrar kökten canlandı. Longan , Liçiye göre 1-2 derece daha dayanıklıdır.

   
 8. Kerim Arıcan

  Daha önce tohumdan yetiştirdiğim Longan fidanlarım kışın soğukta koruyamadığım için kurumuşlardı. Şimdi yine tohumdan çimlendirmek üzereyim. Ancak şu an işyerinde çalıştığım Çinli bir arkadaş, tohumdan yetişen longan ile aşılı longan meyvelerinin tadının farklı olduğunu söyledi. Yaptığım araştırmalarda longana benzer çok meyve görmüştüm; sanırım verimli ve erken meyve alabilmek için kültür formunu bulmak gerekiyor.

   
 9. muharrem kaya

  bu longan fidesini nasıl temin edebiliriz acaba

   
 10. muharrem kaya

  bu nlongan fidesini nasıl bulabiriz acaba

   
 11. BOTANİKMEYVELER.COM

  kohola cinsi aşılı longanda çiçek açmaya başladı umarım meyve almak nasip olur

   
 12. ONUR SEVİLMİŞ

  Merhabalar, Longan meyvesi güneşi sever mi? Adana da yaşıyorum ve küçük bir fidem var. Hangi ayda toprağa indirmeliyim? Ve gölgeye mi yoksa güneş alan bir yere mi ekmem gerekir? Şimdiden teşekkür ederim.

   
 13. Güneşli bir yere dikin ama Adana nın geç donları çok tehlikelidir, Mart ayında topağa dikin. Aşısız fidanın meyve vermesi çook uzun sürer.
  Bilginize

   
  • volkan

   kardeşim merhaba,logan ben mersinde yetiştiriyorum hiç bir sıkıntı yok gayet iyi gidiyorrr.taylandtan meyvesini getirdim çekirdiklerini toprağın çok dibine koymamak şartı ile koydum şuan 1 yıl oldu harika oldu inş 12 metre olduğunda 20 tane ağacına sahib olacağım adanada deneye bilrisin hiç bir şekilde üzerinde böcek taşımıyorrr harika bir meyve

    

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.