Yoğun geçen Haziran ayının ardından

Çok yoğun gecen bir ay oldu Haziran.
Zararlılarla mücadele her zamanki gibi çok zamanımı aldı. Bir zararlıyı tam yokettigimi düşünürken, hemen yerini bir diğeri alıyor. Bir elma ağacinda önce yaprak biti, sonra iç kurdu, daha sonra pamuklu bit. Bitmeyen bir senfoni gibi.
Keşke doğanın daha az tahrip edildiği bir yerde olsaydım diye içimden geçmiyor değil.
Cocukluğumda böyle şeyler hic görmezdim. Çünkü bizim köyde hiç zirai ilaç veya gübre kullanılmazdı.

 

Evet elimde olan son paramı da bahceyi tel örgü ile çevreleme işine yatirdim ve cok rahatladim!
Bahce artık güvende.
Otomatik sulama da beklediğim gibi çalışıyor ve sebzeler hergün 1 saat, yeni meyve bahçesi ise 30 dk sulanıyor. Eski bahçedeki ağaçlar ise 3-4 yaşlarına geldiler ve şimdilik haftada bir defa 2 saat suluyorum.

Bu hafta çok mutluydum çünkü aileden birisi, buyuk oğlum da bana yardim için geldi. Diğerlerinin katkısının olmayışı beni o kadar üzüyor ki!
Bundan sonra ürettiğim meyve ve sebzeleri ihtiyaci olanlara dağıtmaya karar verdim. Istanbuldaki ihiyaç sahiplerine her hafta sonu ücretsiz dağıtmak icin en uygun yol ve yöntemi bulmaya çalışıyorum.

Gectigimiz hafta boyunca onlarca kişiye Liçi meyvesi ikram ettim ve onların duygulaını öğrenmek istedim. Gerçekten de Liçi o kadar cok beğenildi ki! Neredeyse bütün tadanlar, hayatlarinda yedikleri en güzel meyve olduğunu ifade ettiler.
Bunun yanında bol miktarda erik, bektaşi üzümü ve kiraz dağıttım dost ve arkadaşlarıma.Bundan ne kadar zevk aldığımı anlatamam!
2 hafta sonra ise muhteşem Mango ve değişik tropikal meyveleri yine dost ve arkadaşlarımla birlikte tatma fırsatımız olacak. Istanbul ve Yalova’daki bütün dostlarıma şimdiden hatırlatmak istedim. Keşke diğer yörelerdeki arkadaslara da gönderebilsem!

Temmuz ayı, bahcede Osman Paşa, Arap kızı elma zamanı. Ayrıca bazı Şeftali türlerini de yeme firsati bulacağız.
Yine fasülye ve Patlıcan ile Domatesler de bolca olacak gibi görünüyor.

Yine bu ay aldigim bir karar ile yetiştirdiğim bazi tropik ve sıradışı meyve fidanlaını tropikmeyveci dostlarina hediye edeceğim.   Bu çerçevede Şili Guavası, Black Sapote, Tamarillo, Barbados Kirazı  ve Aşili Avokado fidanlarımı değişik yörelerdeki tropikmeyveci dostlarına gönderecegim. Para karşılığında satmaya gönlüm razı gelmedi. Böylece dostluklar daha da perçinlenecek.

Haziran ayında bol bol dut aşısı yaptım.
En sevdigim dut olan beyaz çekirdeksiz Eğin Dutu ve Şahdut aşıladim ,bahçedeki yabani dut ağaçlarına. Ayrıca yaklaşık olarak 1000 adet Şahdut Fidanı, ön talepte bulunan agaçseverler icin aşılandı. Artık aşıların tutması ve bir aksilik olmaması icin dua ediyoruz.

Tropikmeyveci
 

12 Comments

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.