Barbados Kirazı-Acerola

Barbados (Acerola) Kirazı

Barbados Kirazı

Eğer çok hoş görünüşlü , fazla boyu uzamayan , oldukça renkli bir tropik meyve ağacı istiyorsanız Barbados kirazı mükemmel bir seçimdir. Barbados Kirazı veya , Acerola Kirazı,  Malpighia glabra, (M. punicifolia olarak da bilinir), Batı Antillere özgü bir ağaçtır.

Barbados kirazları değişik büyüklüklerde koyu yeşil ve parlak yapraklara sahiptir. Fakat genellikle 5cm veya daha uzundurlar. Ağaç değişik topraklarda çok güzel gelişebilir. Fakat en iyi gelişim ve meyve için asitli toprak gereklidir. Barbados Kirazı 4-5 m ‘ye kadar büyüyebilir.

 

Tüm yıl boyunca çekici küçük pembe çiçekler üretir. Bunlar genellikle İlkbaharın başından sonbaharın sonuna kadardır ve meyveler çiçekten 4-6 hafta sonra olgunlaşır. Meyveler genellikle 2,5 cm ve daha büyük olabilir. Parlak kırmızı üç tane geniş Floweryuvarlak kenarlıdır ve çekirdekler merkezde bulunur.Meyve eti genellikle sarıdır ve çok yüksek Vitamin C içerir ve ticari olarak C vitamin için üretilir. Yaklaşık olarak bir portakalın 32 katı C vitamini içerir. Acerola Kirazının faydaları hakkında yazı için buraya tıklayın

Acerola (Barbados Kirazı) Fidanı : 1 yaş, yaklaşık 1 m

Barbados, Acerola Kirazı Fidanı

Genellikle ağaç çok hızlı gelişir (yılda 1 m civarı). Bu özelliğinden dolayı bahçe sınırları için çok iyi bir çit görevi görür. Güneş ışığını bol alan yerlerde çok iyi gelişir. Fakat hafif gölgede de büyüyebilirsede meyveleri az ve kalitesi düşük olur.

FruitsBarbados Kirazları az da olsa soğuk havada problem yaşayabilir -2 dereceden sonra zarar görebilir. Meyveler ,çekiciliğinden dolayı sık sık böcek ve kuşların hedefi olur.

Kurtlar kumlu topraklarda problem yaratabilir ve kuru otları kullanmak zararlıları uzak tutabilir.

Birçok Barbados Kirazı kalem ile kolayca çoğaltılabilir. Havai Köklendirme de çok sık kullanılan bir çoğaltma yöntemidir. Çekirdekten yetiştirilen ağaçlar çok yavaş büyür ve tadı acıdır,  ayrıca kalitesiz meyve verirler.

Birçok türü vardır. ‘Florida Sweet’ veya ‘B-17’ gibi. Bunların meyveleri daha büyüktür ve küçük meyvelere gore daha tatlıdır. Tree

C vitamin daha küçük meyvelerde daha fazladır fakat asitlidir. Bu nedenle insanlar daha tatlı olan büyük meyveleri tercih ederler. Birçok türü bir yetişkinin günlük C vitamin ihtiyacını karşılayabilir. Eğer C vitamin tablet almak istemezseniz Barbados Kirazı tam size göredir.

Meyve Eti

Her 3-4 ayda bir genel amaçlı gübreler kullanıldığında daha iyi gelişme ve üretim artışı görülür. Kurak dönemler süresince Barbados Kirazının köklerini korumak için ağacın dibine kalın bir ot tabakası yayılır. Aksi takdirde kökleri yüzeye çok yakın olduğu için kuruyabilir. Kurak dönemlerde haftalık sulama önerilir ki meyveler daha büyük ve kaliteli olsun.

Yasal UyarıYayınlanan makale/haberlerin tüm hakları Tropikmeyveci.com ‘a aittir. Kaynak gösterilse dahi makale/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makale/haberin bir bölümü, alıntılanan makale/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Comments

comments

15 Comments

 1. Mustafa Şengül

  Merhaba;
  Barbados kirazıda çok ilginç, elinize sağlık.
  Bu çeşitleri nereden temin ediyorsuuz? Temin etmek zor ve pahalımı?
  Kolaylıklar dilerim.
  Saygılarımla.

 2. Admin

  [quote=Mustafa Şengül] Merhaba;
  Barbados kirazıda çok ilginç, elinize sağlık.
  Bu çeşitleri nereden temin ediyorsuuz? Temin etmek zor ve pahalımı?
  Kolaylıklar dilerim.
  Saygılarımla.

  Mustafa Bey,
  Gerçekten çok zor. Tohumdan üretmeye çalışan arkadaşlar da var ama birçok tropik ve yarı tropik meyve ağacı gibi aşılama olmadan verim almak zor , alsanız bile bunu 3-5 yıl gibi bir zaman yerine çok daha uzun bir sürede almanız mümkün.

 3. mustafa öztürk

  Merhaba;
  Çok güzel bir site hazırlamışsınız tebrik ederim.Sahil kesminde yaşıyorum.Barbados kirazı, iklim açısından uygun sanırım.Bu kiraz çeşidinden edinmek isterim.Fidan temin edebileceğim bir yer olursa bilgi verirseniz çok sevinirim.Çalışmalarınızın devamı dileğiyle.

 4. batuhan

  sayın admin.kutlarım siteniz çok güzel olmuş.şu konuda bilgi edinmek isterim ki barbados kirazının tadı nasıl? normal kirazla aynı mıdır?ve fidanını nereden temin edebilirim.selamlar.

 5. mahir altıparmak

  slm bahsi gecen barbados kirazı nerden temin edecez.ayrıca fiyatını ne kadar. benim bulundugum mevkinin rakımı 1650 yükseklerde olurmu.soguga dayanıklımı. şimdiden teşekkürler.

 6. Kutaycan ateş

  Merhaba hocam
  Benim taiwandan cekirdek olarak getirdiğim barbados kirazları suan 1.20m ve meyve vermeye başladılar
  Ürün kalitesini artırmak için aşılamak gerekiyormuş
  Aşı da kullanılmak üzere celikleri nereden teymin edebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.