Şahdut


Şahdut

(Pakistan Mulberry (Morus macroura)-Himalayan Mulberry)

Şahdut

Dutların kralı olarak bilinen Şahdut yada diğer isimleriyle Himalayan Mulberry-Morus macroura-Shahtoot..

8-12 cm uzunluğunda meyveleri ile gerçekten de bu ismi hak etmektedir.

Bir süredir süren çalışmalarımız neticesinde hem siyah hem de beyaz Şahdut’ u başarılı bir şekilde çoğaltmış bulunmaktayız.

Bu mükemmel dut çeşidi ile ilgili yazımı ilgi ile okuyacağınıza eminim.

 

Şahdut gayet tatlı ve ahududuyu andıran bir lezzete sahiptir. Ekşi Kara Dut ile birlikte en lezzetli Siyah Dut türüdür.

Şahdut Meyvesi

 Meyveler İlkbahar sonları ile yaz mevsiminin ortalarına kadar olgunlaşır.

Şahdut ağacı dikildiği ilk yıldan itibaren meyve vermeye başlar. Toprak ve kuraklığa karşı toleranslı bir ağaçtır. USDA standartlarına göre Zone 7 hatta 6 olan bölgelerde bile yetişebilir. Her türlü iklime dayanıklılığı ile meşhur bir türdür. Orijini , isminden de anlaşıldığı gibi Himalaya dağları, Pakistan ve Çin’ dir. Şahdut Pakistan’da genellikle kurutularak tüketilir ve insanlar tarafından bir şeker kaynağı olarak görülür.

Sahdut Meyve -Siyah

Şahdut ,kışın yapraklarını döken bir ağaçtır ve boyu 6-10 m yüksekliğe ulaşabilir, çok güçlü gelişir. Dalları sarkık görünümlüdür ve sıktır. Gölge amaçlı kullanıldığında ve gerekli form verildiğinde çok çekici bir görünüme sahiptir. Yol üzerlerine dikildiğinde, meyvelerin yere düşeceğinin de dikkate alınması gerekir. Ama tavuklar için mükemmel bir besin kaynağıdır! Birçok Anadolu köyünde büyük avlularda gölgesi ve mükemmel görüntüsü için yetiştirildiğini görebilirsiniz. 

Gübreleme çok da gerekli değildir ama sulama ve gübreleme meyve verimini çok olumlu etkiler ve ağaç çok hızlı gelişir.Çocukluğumdan beri gözlemlerime dayanarak şunu ifade etmek isterim, sulama dışında dut ağacına gübre verildiğini hiç tanık olmadım. Şahdut yaprakları yarı yuvarlak uçludur. Yetişkin Şahdutlarda yaprakların rengi yeşil ve koyu yeşil arasıdır. Dallanma yukarıdan daha çok dışarı doğru gerçekleşir.

Şahdut – Beyaz Kral Fidanı: İlk yıl sonunda 3m civarı

Şahdut Fidanı

Ağacın uykuda olduğu kış aylarında yan dallar budanabilir. Budama ağacın büyümesini hızlandırır ve aynı zamanda kontrollü bir gelişme sağlar.

Şahdut’ un bilinen bir zararlısı veya hastalığı yoktur. Dolayısıyla ilaçlamaya pek ihtiyaç duyulmaz. Hemen hemen tek zararlısı olan kuşlar için de favori meyvelerden biridir!

Taze meyve içeriğinde Fruktoz 14%; Glikoz 13.1%; Sakaroz 1.1%; diğer karbonhidratlar 1.8%; Vitamin C 10 mg/100 gr *(Avustralya Analiz Laboratuvarı)

Beyaz Kral Pakistan dutu ise bir kültür çeşididir ve yine Şahdut gibi uzun ve gösterişli meyvesi ile dikkat çeker.

King WhiteKing White 2

White King 3

Tozlanma :

Dut çiçekleri meyve tırtılı üzerinde oluşur. Erkek ve dişi tırtıllar farklı ağaçlar üzerinde bulunur. Erkek çiçeklerde dört adet erkeklik organı bulunurken, dişi çiçeklerde tek dişi organ dört çanak yaprak tarafından sıkıca sarılı bir şekilde bulunur. Her erkek ve dişi organ çatal şeklinde tepeciklerden , kısa boylu ve küresel yumurtadan oluşur. Her yumurta meyve yaprağı bir meyve çekirdeği olur ve bu çekirdekler kümesi birleşik bir meyve oluşturur(çoklu meyve).

Çiçek 1

Meyvedeki bütün çekirdekler tek bir çiçekten gelir. Çekirdeksiz, döllenmemiş meyveler, erkek ağaçlar tarafından tozlanma gerçekleşmediği durumlarda oluşur.

Çiçek 2

Şahdut Fidanı Satın Almak için Tıklayın

Yasal UyarıYayınlanan makale/haberlerin tüm hakları Tropikmeyveci.com ‘a aittir. Kaynak gösterilse dahi makale/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makale/haberin bir bölümü, alıntılanan makale/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

 

{gallery}phocagallery/2011Sahdut:150:120:0:0:jquery_colorbox:Artistic{/gallery}

{gallery}phocagallery/Nisan-2010:150:120:0:0:jquery_colorbox:Artistic{/gallery}

 

Comments

comments

79 Responses to Şahdut

 1. melahat kocabaş dedi ki:

  merhabalar şahdudu ve guava çok değişik ilk defa gördüm ama ekim zamanı geçti galiba fidesini temin edebilirmiyiz? teşekkürler

 2. mustafa şahin dedi ki:

  bizler bitki dostlarıyız.degişik ürünler yetiştirmek onlarla ilgilenmek hobi olarak görüyorum.
  sitenizi çok begendim özellikle saşdut(kara) olan ilgimi çekti .şah dut ve diger fidanları nasıl temin edebilirim.
  tşk ederim

 3. Admin dedi ki:

  Sayın mustafa şahin,
  fidan temini konusunda ancak gelecek ilkbaharda yardımcı olabilirim. Şu anda çoğaltma çalışmalarım devam ediyor. Diğer fidanlar konusunda da yine ilkbahar aylarını beklemenizi önereceğim. Şu anda Türkiye\’de bu fidanları üreten olmadığı için başka bir adres veremiyorum. Bana nerede yaşadığınızı mail yoluyla bildirirseniz size daha fazla yardımcı olabilirim.
  iyi günler

 4. Admin dedi ki:

  Melahat Hanım,
  Şahdut\’ların çoğaltma işlemi geçen ay itibarı ile başladı ve başarılı bir şekilde devam ediyor. Fidan olarak satışı henüz başlamadı ama site üyelerimize Türkiye\’de satışı başlandığında bilgi verilecektir. Kendim ticari olarak satış yapmıyorum. Bir fidancı arkadaşım verdiğim aşı kalemleri ile çoğaltma işlemine başladı ve başarılı oldu. Çok kısa sürede fidan olarak alabileceksiniz.
  Guava\’ ya gelince. Tohumdan çoğaltabilirsiniz ama şu anda elimde kalmadı . 1 ay sonra tekrar çok miktarda elimde olacak ve tekrar ücretsiz olarak dağıtımına başlayacağım.
  iyi günler

 5. fatih akın dedi ki:

  merhaba (Pakistan Mulberry (Morus macroura)-Himalayan Mulberry dutunun fidanı varmı elinizde

 6. Admin dedi ki:

  Fatih Bey ,
  Var ama şu anda tropikmeyveci olarak satış yapmıyorum. Bir fidancı arkadaşım çok yakın zamanda sizlere yardımcı olacak. Şu anda görüşmelerim devam ediyor. İlkbaharda bütün talepleri karşılayabileceğimizi ümit ediyorum.
  iyi günler

 7. mustafa şahin, dedi ki:

  ben zonguldak eregli de yaşıyorum.bölgemiz osmanlı çileği ünlüdür.Tipik bir karadeniz sahili iklimi olmakla berber istanbula çok benzer.

  yapabileceğiniz her türlü yardım için çok teşekkür ederim

 8. Anonim dedi ki:

  Merhaba şah dutun hangi rengini üretime aldınız acaba siyahmı,beyazmı.

 9. Tropikmeyveci dedi ki:

  Her iki türü de şu anda üretimde. Mayıs-Haziran gibi hazır olacaklar.

 10. Yetkin Karakaya dedi ki:

  Beyefendi, sizi öncelikle kutluyorum.. Harika bir bilgilendirme ve hizmet.. Bende bir doğa dostu olarak bu bitkilerden temin etmek istiyorum…Mümkünse adresimi kayıt ediniz, görüşelim..

 11. Admin dedi ki:

  [quote=Yetkin Karakaya]Beyefendi, sizi öncelikle kutluyorum.. Harika bir bilgilendirme ve hizmet.. Bende bir doğa dostu olarak bu bitkilerden temin etmek istiyorum…Mümkünse adresimi kayıt ediniz, görüşelim..

  Yetkin Bey,
  Sürekli çalışıyoruz. İnşallah güzel şeyler yapacağız ama zaman bizi zorlayan en büyük etken. admin@tropikmeyveci.com adresinden haberleşebiliriz. Veya siteye üye olursanız yeniliklerden ve yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz.
  iyi günler

 12. ertugrul dirican dedi ki:

  ben zonguldak eregliden .sitenizi cok begedim özelliklede pakistan dutu 🙂 gelecek baharın bende sizin yardımınızla fide almak istiyorum yardımcı olursunuz umarım

 13. Anonim dedi ki:

  [quote=Mehmet]Bu fidandan mümkünse bende almak isterim.

  Bilgi verilirse memnun olurum.

  Sitenizi beğendim ve faydalandım, başarılar dilerim.

  Mehmet

  Mehmet Bey,
  Şu anda çoğaltma çalışmaları devam ediyor(Hem beyaz hem de siyah). Ama belli miktarda çoğaltmadan satmayı düşünmüyoruz. Size 1 sene içinde iyi bir noktaya geleceğimizi söyleyebilirim. Gelişmelerden tüm üyelerimizi haberdar edeceğiz. İlginiz için teşekkürler
  iyi günler dileklerimle

 14. Mehmet dedi ki:

  Bu fidandan mümkünse bende almak isterim.

  Bilgi verilirse memnun olurum.

  Sitenizi beğendim ve faydalandım, başarılar dilerim.

  Mehmet

 15. Aidan Derrin dedi ki:

  Şahdut fidanını nereden tedarik edebiliriz acaba. Selamlar.

 16. ömer tekbaş dedi ki:

  şah dut fidanlarınnız satışa çıktığı zaman bende almak isterim. sadus1981@hotmail.com e-posta adresime bilgilendirme mesajıgönderirseniz sevinirim,

 17. Bengü Keskin dedi ki:

  Selamlar.Şahdut fidanı temin edebilirmiyiz.Bilgilendirirseniz sevinirim.

 18. Anonim dedi ki:

  [quote=Bengü Keskin]Selamlar.Şahdut fidanı temin edebilirmiyiz.Bilgilendirirseniz sevinirim.

  Bengü Hn,
  Şu anda istekleri alıyorum. Elimde bir miktar Şahdut var ama Haziran ayında herşey netleşecek. Eğer yeterli sayıya ulaşırsak, isteyenlere göndermeye başlayacağım.
  iyi günler

 19. sevgi karakaya dedi ki:

  sonunda aradığım sayfayı buldum sanırım. 🙂 uzun zamandır tropikal meyveler ve tadları hakkında bilgi edinmek istiyordum. satışalr başladığında lütfen bana da bilgilendrime maili atar mısınız? saygı ve sevgilerimle.

 20. mehmet bilir dedi ki:

  anamurda yaşıyorum hobi amaçlı küçük bahçeciğm var genellikle trpik meyvelerle ilgileniyorum bahsettiğiniz şahdut ilgimi çekti burada iri meyveli karadut yaygın olarak ekiliyor.Bilgilendirmelerinize teşekkürler şahdut fidanı edinmek isterim.çalışmalarınızda başarılar.

 21. halil aksoy dedi ki:

  Sayın arkadaşım dut fidesini temini hakkında yardımcı olmanızı istiyorum.Sanırım zamanı geldi zaten tüplüdürler.Öncelikle iki adet gönderirseniz memnun olurum.Ücretini belirteceğiniz şekilde hallederiz.Şimdiden teşekkürler.Tel: 0532 599 94 09 Halil Aksoy

 22. Mesut Acar dedi ki:

  Merhabalar,
  Satışa başlayınca 1 adet beyaz,1 adet siyah olmak üzere 2 adet fidan istiyorum.
  05384387190 Mesut ACAR

 23. Ersin Durmuş dedi ki:

  Merhabalar
  Yapmış olduğunuz çalışamalardan dolayı sizi tebrik ederim. Bende iki adet siya ve beyaz dut fidanı almak isterim. Fidanlar hazır olunca mailime bilgi verirseniz memnun olurum.

 24. Anonim dedi ki:

  [quote=Ersin Durmuş]Merhabalar
  Yapmış olduğunuz çalışamalardan dolayı sizi tebrik ederim. Bende iki adet siya ve beyaz dut fidanı almak isterim. Fidanlar hazır olunca mailime bilgi verirseniz memnun olurum.

  Ersin Bey,
  Mail adresinizi admin@tropikmeyveci.com adresine gönderebilirmisiniz?
  iyi günler

 25. Meşhut dedi ki:

  Merhaba
  Hobi olarak tropikal meyveler ile ilgiliyim.Şahdut tan fidan ile bilgilendirirseniz sevinirim.Selamlar.

 26. yüksel Şahin dedi ki:

  selam ben istanbuldan yüksel tropikal bitkilere ilgim var terasımda yetiştiriyorum .bende şahdut siyah ve beyaz.ayrıca kaymak ağacı fdeleri fiatve temini hakkında bilgi verirseniz sevinirim.saygılar.

 27. tuncay aykac dedi ki:

  sayın yetkili sahdut fadanını nasıl ve nerden alabiliriz yardımcı olabilirseniz sevinirim şimdiden teşekürler

 28. Anonim dedi ki:

  Sayın Yüksel Şahin ve Tuncay Aykaç,
  Ana sayfada duyuru yaptım ama sanırım atladınız. admin@tropikmeyveci.com adresine ades bilgisi ve talebinizi gönderebilirsiniz.
  Teslim işlemleri Eylül ayı içersinde yapılacaktır.
  iyi günler

 29. Anonim dedi ki:

  [quote=ömer tekbaş]şah dut fidanlarınnız satışa çıktığı zaman bende almak isterim. sadus1981@hotmail.com e-posta adresime bilgilendirme mesajıgönderirseniz sevinirim,

  Ömer bey meyveleri ve aşı sonuçlarını gözlemleyeceğiz. Sanırım herşey haziran ayında netleşecek.
  iyi günler

 30. mari dedi ki:

  merakettim.cok interesan site.

 31. mari dedi ki:

  cok beendim site

 32. mehmet ünlü dedi ki:

  sayın admin ; ben de tropik meyvelere meraklıyım fidanlarını yetiştiriyorum. pepino ,papaya, avusturalya dudu vb. gibi . şah dutu öğrendim çok merek ettim şah dut fidanlarından istiyorum en az iki adet aşağıdaki adresime gönderirseniz sevinirim kolay gelsin selamlar mehmet ünlü Çolaklı maliye dinlenme tesisleri manavgat antalya tel o536 7960636

 33. Ali Bektaş dedi ki:

  Hocam şahdut fidanları ne alemde, büyüdülermi ?

 34. Adnan Taylan dedi ki:

  Şahdut üretimi ne alemde? Dağıtımı ne zaman? Nasıl temin edebilirim?

 35. HALİL AKSOY dedi ki:

  Sayın üretici arkadaş “talep alıyorsun ama dağıtımla ilgili hiç bilgi yok..Acaba bu işin sonu boşmu çıkacak demeye başladık haberin olsun.En azından kimsin nesin adresin nedir hiç bilgi yok..Ne dersin haksızmıyım.Ne zaman fideleri göndereceksiniz.Bilgi verirseniz memnun kalacagız.

 36. admin dedi ki:

  Halil Bey,
  Öncelikle sağlık problemlerinden dolayı uzun süre siteye yazı yazamadığımı belirtmek isterim. Ticari olarak bu işle uğraşmadığım için nasıl adres yazabilirim. Ben Yalovada araştırma ve çoğaltma faaliyetlerini yürütüyorum ama Şahdut çoğaltma işini Ziraat Mühendisi bir arkadaşımla beraber Bursada yapmaktayım. Detaylı olarak konuyla ilgili son durumu 20 Eylülde döndüğümde sitede yazacağım. En azından ön talepte bulunan Şahdutseverleri Aralık ayında fidanlarla buluşturacağımızı belirtmek isterim.

 37. Adnan Taylan dedi ki:

  Bugün 22 Eylül.Şadut üretim çalışması sonuçları nedir?
  Vaz mı geçildi başarısız mı olundu?
  Yoksa gerçekleşti mi? Tedarik edebilecek miyiz?

 38. halil aksoy dedi ki:

  Şahdut u ne zaman alabileceğiz?Geçmiş olsun. bekliyoruz.

 39. metin atalay dedi ki:

  kırmızı şah dutu için fidan var mı
  varsa fiyatı büyüklüğü vs.
  açıklarsanız sevinirim

 40. halil aksoy dedi ki:

  Üstad bir beyaz bir siyah şhdut fidesi itedik ama izden bir cevap alamadık henüz.Güzl ve değişik fide geleceğini eşe dosta da söyledik şimdi onlarda merak ediyorlar.Ne dersin olabilecek mi?
  En azından tarih verinki na göre bekleyelim derim.Teşekkürler hoşçakal

 41. admin dedi ki:

  Halil Bey,
  Daha önce de yazdığım gibi Aşı yapan ustaların hatalarından dolayı bu yıl Şahdut Fidanlarını teslim edemeyeceğiz. Önümüzdeki Mayıs ve Haziran aylarında ön sipariş veren Şahdutseverleri fidan sahibi yapmak en büyük hedefimiz. Bu kez aşılama konusuna büyük bir titizlikle eğileceğiz ve sizlere olan sözümüzü tutacağız.

 42. Ali Bektas dedi ki:

  Kendimizi bu sene şahdutu sahibi olmaya alıştırmıştık. Bu haber kötü oldu

 43. mehmet karabulut dedi ki:

  abi pekii şahdut fidanını kaçparadan bizlere sunacaksın cevabınızı bekliyorum öyle uçuk rakamlar düşünmüyorsunuzdur umarım saygılar.

 44. SIRRI ALTIN dedi ki:

  bende meraklıyımda siteye bakayım dedim

 45. admin dedi ki:

  Evet Şahdutlar soğuğa dayanıklıdır. İnşallah 2011 de Şahdut fidanları hazır olacaklar.

 46. SIRRI ALTIN dedi ki:

  bu şahdut fidelerini nerden temin edeceğiz birde İÇİ ANADOLU BÖLGESİ KARAMANDA OLURMU bu şahdutlar sovyğa dayanıklımı ?

 47. SIRRI ALTIN dedi ki:

  bu şahdutları nasıl temin ederiz birde alıç ağacı almak istiyorum

 48. Hikmet Soylu dedi ki:

  Sn Admin
  Şahdutlar oldu ise ben 2 adet almak isterim.Bilği vermeniz dileğiyle.Saygılar

 49. mustafa öztürk dedi ki:

  Sn.Admin

  2 adet şahdut fidanı için(bir beyaz,bir kırmızı)bende sıradayım.Cevabınızı bekliyorum.Selamlar.

 50. SIRRI ALTIN dedi ki:

  bende sıradayım şahdut içn benim ki kırmızı olsun

 51. metin atalay dedi ki:

  şah dut için bizde sıraya girelim

 52. muzaffer yavuz dedi ki:

  merhaba sayın admin.
  ben sitenizi yeni gördüm.bundan sonra takipçisi olacağım inş.bitkiler benim sevdiğim bir uğraş.bir de sizin yetiştirdiğiniz gibi farklı ürünler varsa işin içinde çok severim.farklı fakat faydalı olunca onları temin edip yetiştirmek ve ihtiyacı olanlarla paylaşmayı severim.birinin derdine derman olmaya sebep olmak beni mutlu eder. şah dutu sayenizde tanıyınca ondan iki çeşidinden edinmek isterim.diğer tropik meyvelerden de edinmek isterim yardımcı olursanız sevinirim.neler gerekli bildirirseniz sevinirim.(ayrıca sitenize üye oldum kullanıcı adım tarlacı ordanda not ulaştırabilirsiniz.) şimdiden çok teşekkürler.hayırlı işlerinizde başarılar dilerim.

 53. admin dedi ki:

  Halil Bey, Daha önce de yazmıştım. Aşı konusunda çıkan sorunlardan dolayı bu Haziran ayına kaldı. İnşallah bu yıl sorun çıkmaz ve sözümüzde durabiliriz. Ne kadar uğraştığımı söylememe gerek yok sanırım.

 54. herbisit dedi ki:

  Haziran ayına fazla birşey kalmadı. Geç olsunda sonu iyi olur inşallah dutlarımıza kavuşuruz

 55. cengiz dedi ki:

  meraba şahdutunu nasıl temin edebilirim ?

 56. cengiz dedi ki:

  meraba bende şahdut temin etmek istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim

 57. ahmetsalih dedi ki:

  Sn;trpikal meyveci öncelikle kolay gelsin, Şahdutları özlemle bekliyoruz,inşallah bu sefer problem çıkmaz haziran da kavşuruz.

 58. dogadostu dedi ki:

  s.a sitenizi devamlı ziyaret ediyordum ve bugun kayıt oldum bende şahdut tan temin etmek istiyorum yardımcı olusanız sevinirim

 59. metin atalay dedi ki:

  şah dutu için fideler ne durumda
  satışa hazırlar mı

 60. mrecero dedi ki:

  s.a iyi çalışmalar , bende şahdut tan temin etmek istiyorum yardımcı olusanız sevinirim.Aşılık çelik’ de olabilir.

 61. Serdar dedi ki:

  s.a Şah dutlar satışa hazır olduğunda siyah ve beyaz cinsinden 1 er adet almak istiyorum .

 62. adnan taylan dedi ki:

  Şahdut ile ilgili son gelişmeler nelerdir?
  Tedarik edebilecek miyiz? Bilgilendirirseniz sevinirim. Olumlu veya olumsuz olabilir. Yeter ki
  kesin bir bilgilendirme olsun.Selamlar.

 63. Trabzonlu61 dedi ki:

  Yukarıda belirtmiş admin Aşı konusunda çıkan sorunlardan dolayı bu Haziran ayına kaldı. İnşallah bu yıl sorun çıkmaz ve sözümüzde durabiliriz. Ne kadar uğraştığımı söylememe gerek yok sanırım.

 64. admin dedi ki:

  Adnan Bey,
  Şahdut ile ilgili çalışmaları detaylı olarak yazmak isterdim ama o kadar ilginç bazen de şanssız durumlarla karşılaştık ki!
  Sizlere şunu ifade etmek istiyorum. Ticari düşüncesi olmayan ve daha önce benden istekte bulunan ve arzu eden değerli dostlara bu ay sonuna doğru aşı için göz göndereceğim. Marmara Bölgesinde olan Şahdutseverlere de dilerlerse bizzat gidip kendim aşı yapmak istiyorum.
  Size tavsiyem bir dut çöğürü dikmeniz ve bana bildirmeniz. Benim çöğürler Eylül ayına doğru aşıya hazır gelecekler bu nedenle fidan gönderemeyeceğim.
  Saygılarımı sunarım

 65. ahmet salih yıldırım dedi ki:

  Merhaba Tropikmeyveci benim hazır 2 tane dut çöğürüm var . İlk sıraya girmek isterim, Kendim aşı yapıyorum ancak bunlara aşı için daha profesyonel birini bulsam iyi olur. ben izmir’de oturuyorum burda havalar birden çok ısınıyor. mümkün olursa gözleri hazirandan önce almak isterim, şimdiden teşekkürler.

 66. Adnan TAYLAN dedi ki:

  Sayın admin. İnternette gezinirken Yusuf Ustaoğlu ile ilgili 30/12/2009 tarihli yazınızı tekrar okudum. Kendisine selamlar ediyorum. Bu arada yazımı cevapladığın için teşekkürler ederim. Ben İzmirde oturuyorum. Fakat çöğürleri Didim- Akbük’ teki yazlığıma ekeceğim.İki tane hazır bilin. Aşılar hazır olduğunda sizden haber bekleyeceğim. Eylül ayı da olur,daha öncede.Sitenizden de olabilir,e-postamdan da olabilir veya telefonuma çağrı da yapabilirsiniz.Bekliyeceğim.Sağlıcakla kalın.05056822949

 67. mustafa öztürk dedi ki:

  Sayın Admin;
  Fidan için sabırsızlıkla haziran ayını bekliyordum.Bir başka bahara kaldı anlaşılan.

 68. admin dedi ki:

  Mustafa Bey,
  İsteyen arkadaşlara bu ay sonu kalem temin edebileceğimi belirtmiştim. Eğer çöğürünüz varsa size de gönderebilirim.

 69. mustafa öztürk dedi ki:

  Sayın Admin,
  Çöğür ayarlayabilirim.Yalnız ben kıbrıs da yaşıyorum kargo nun bana ulaşması 3-5 gün alabilir.Aşı kalemlerinin dayanma süresi ne kadardır?İlginiz için teşekkür ederim.

 70. m.aral dedi ki:

  aşı kalemi kaldıysa bende talibim.Kdz eregli de denemek isterim.tşk

 71. mrecero dedi ki:

  sayın admin.
  İyi günler , Şahdut aşı gözlerini bu ay bekliyorum ,Çöğürlerim hazır,Saygılar.‏

 72. dogadostu dedi ki:

  bende sabırsızlıkla bekliyorum saygılar . 5379348169

 73. serdar dedi ki:

  Aşı gözlerine bende talibim inşallah bizede nasip olur

 74. halil aksoy dedi ki:

  Adres: Yenişehir 35 sokak No:13
  Anıtkent Sitesi B Blok Kat.4 D.8 DENİZLİ
  Te.:0532 5999409
  Şimdiden teşekkürler

 75. ahmet salih yıldırım dedi ki:

  Sn; admin mail linize adres ve telefon bilgilerimi atmıştım. Belki ulaşmamıştır, buraya da yazayım. Ahmet Salih Yıldırım 303 sok. no:11 2. sanayi sitesi Bornova/İZMİR tel:0530 7008584 kolay gelsin.

 76. Mehmet Emin Öztürk dedi ki:

  Sn. admin bir tane göklü olarak siyahından gönderebilir misiniz?) Çalışmalarınızın kolay ve başarılı geçmesini dilerim. Adresim: Kemalpaşa Mah. 123. Sk. No.24 Ferizli/Sakarya

 77. Mehmet Emin Öztürk dedi ki:

  Sn admin az önceki mailimde unuttuğum; bahçemde 3 sene önce diikilmiş olan beyaz dutuma da beyaz şah dut aşılatmak istiiyorum. Daha öncesinde belirttiğim adresime beyaz şahdut çeliğinden birkaç tane gönderebilir misiniz? Selamlar.

 78. M. Emin ÖZTÜRK dedi ki:

  1 adet siyah şahdut ve aşılamak için beyaz şahdut çeliğinden bir kaç adet sipariş vermek istemiştim, ancak stokta olmadığını gördüm. Yukarıda belirttiğim ürünlerin stoklarınızda mevcut olduğunda 05058918259 no.lu telefonuma veya ferizlitr@hotmail.com e-posta adresime bilgi verirseniz sitenizden sipariş vererek almayı çok istiyorum. Saygı ve selamlarımla

 79. turgut dedi ki:

  C:\Users\akın\Desktop\Tropikalfruit0877_150x200.gif

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.