Giriş

Bu bölümde tüm yaşamım boyunca seyahat ettiğim ülkelerle ilgili gözlemlerimi ve öğrendiklerimi anlatacağım. Amacım kimseyi imrendirmek asla değil. Ülkelerden birçoğunu iş hayatım dolayısıyla görme fırsatı buldum. Defalarca ziyaret ettiğim, hatta bazılarında kısa süreler de olsa yaşadığım için detaylı bilgi sahibi oldum. Hiçbir zaman çok yer gezdiğim için diğer insanlara karşı bir üstünlük, ya da farklılık hissetmedim. Sadece böyle bir fırsat yakaladığım için Allaha şükür ettim. Onun büyüklüğünü andım, her farklı ülkeye gittiğimde ve farklı insanlarla tanıştığımda.

Her gittiğim ülkeyi istem dışı olarak Türkiye ile kıyasladım. Şunu gördüm ki heryerde farklı bir çekicilk var ama ülkemiz o kadar farklı ve güzel ki. Keşke herkes dünyayı dolaşsa ve geri dönse. O zaman bu ülkede yaşamanın ne kadar ayrıcalıklı bir şey olduğunu daha iyi kavrardı, neden binlerce yıldır insanların bu topraklara sahip olmak için savaştıklarını,  bu toprakları kaybeden toplulukların yüzlerce yıl da geçse hala içlerinde duyduğu nesilden nesile aktarılan özlemi, neden dış güçlerin gözünün sürekli bu coğrafyada olduğunu.

İnsan neden gezdiği ülkeleri yazmak veya anlatmak ister? Ben sadece  unutmamak ve yıllar sonra okuduğumda gülümseyerek anmak için yazıyorum.

Avrupa ülkeleri ile ilgili fazla detaylı yazmak istemiyorum, çünkü bu konuda o kadar çok gezi yazısı var ki! Ben daha çok Afrika, Asya ve Uzakdoğu ile Amerika kıtasındaki seyahat ettiğim ülkelerle ilgili anılarımı paylaşacağım.

Bu kapsamda;

USA, Kanada, Mısır, Fas, Suriye, Ürdün, Yemen, Pakistan, Rus kökenli ülkeler ve diğerleri ile ilgili anılarımı her ay yazmaya çalışacağım.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.