Şahdut Çalışmaları ve Genel Konular

Uzun süren bir sessizliğin ardından bütün dostları selamlayarak yazıma başlamak istiyorum.
Bu yaz Şahdutları çoğaltma ve  bahçe işleri ile geçti. Ama beklenmedik aile içi sağlık sorunları dolayısıyla verimsiz bir yaz oldu ama çok şükür ki sağlık problemleri düzeldi.
Yaklaşık olarak 500 civarı Şahdut aşıladık ama aşı tutumu 20-30 civarında oldu. Bu durum bizde büyük bir hayal kırıklığına neden oldu. Normal dut aşılarında başarı oranı neredeyse %100 iken Şahdut ta %10 u bile yakalayamadık. Gerekli dersleri aldığımızı düşünüyorum ama tekrar aşı yaptığımızda uygun sezon olmadığından yine fazla bir başarı olmasa da ön taleplerin büyük kısmını karşılayabilecek kadar Şahdut elde edebiliriz diye ümit ediyorum. 3-4 Ekimde tekrar bir aşı denemesinde daha bulunacağız. Sonuçlar 2 hafta içinde belli olacak ve sizlerle paylaşacağız.  

 

 Bu yılki diğer bir projem olan ısıtmalı sera yapımından maliyet dolayısı ile vageçmek zorunda kaldığımdan, çok sevdiğim birçok aşılı tropikal meyve fidanını uygun yörelerdeki dostalara hediye ettim ve bu fidanların gelişimini, çoğaltılmasını onlara bıraktım. Bu anlatılmaz bir duygu, bir babanın çocuğunu evlatlık olarak vermek mecburiyetinde kalması gibi.
Ama sevindirici yönü onları görme fırsatım olacak ve hem bilgi olarak her türlü desteği vermeye hem de çok yakından takip etmeye devam edeceğim.
Dış ortamda yaşayamayacağı için Liçi gibi , Çikolatalı Puding meyvesi, Tamarillo ve Barbados Kirazını da güney illerindeki ağaçsever ve fidan üreticisi arkadaşlara hediye ettim.  Para ile satmaya gönlüm elvermedi. Artık yoğun olarak Feijoa, Pawpaw, Şahdut ve Sapote lerin aşılanması üzerinde çalışıyorum. Bunlarda bir aşama kaydetmeden diğer türlerin çoğaltılması çalışmasına ara vereceğim (Yanlış anlaşılmasın yetiştirmeye devam ediyorum)

Aşılı Pawpaw’ larım bu sene adaptasyon sürecinden geçiyorlar. Gelecek sene aşılama ile üretim çalışmasına başlayacağız.
4 çeşit aşılı Feijoa anacımız hızla büyüdü ve çöğürlere aşılanmayı bekliyorlar. Geçen sene yaptığımız aşı denemesi başarılı olmuştu. Bu sene adetli olarak çoğaltmaya başlıyoruz.
Gelecek yıl sonuçlarını açıklayacağım muhteşem bir meyve çeşidinde ise çalışmalarımda son aşamaya geldim.

Evet bunlar üretim çalışmalarım.  Tropikmeyveci olarak yeni tür araştırmalarım da büyük bir heyecanla devam edecek ve sonuçlandığında sizlere sunacağım.

Bu yaz herkesin bildiği gibi inanılmaz sıcak geçti. Bahçemde su problemi olduğundan yeterli sulama yapamadım. Yine de 2 tane ağaç dışında bir problem yaşamadım. Yeni diktiğim nadide meyve ağaçları gayet güzel geliştiler. Bahçedeki neredeyse tüm yabani Dut ağaçlarını çekirdeksiz Eğin Dutu ve Şahduta aşıladım. Hatta bazı ağaçları 3 farklı türe aşıladım. Aynı ağaçta hem siyah hem de beyaz Şahdut görmek mümkün olacak.
Bu yıl Naşi ağaçlarından güzel verim aldık. Birçok dostumuz lezetini tecrübe etti ve herkes çok beğendi. Bu durum bizi son derece mutlu etti.
Gelecek yıl çok özel bir çeşit Naşi daha üretmeye başlayacağız.
Yazacak çok şey olmakla birlikte burada anlatımıma son veriyorum. İlerki günlerde Tamarind ve dünyadaki en lezzetli meyvelerden biri olan Mangosteen ile ilgili makaleleri yayınlayacağımı da duyurmak istiyorum.
Herkese mutlu ve sağlıklı günler diliyorum.
Tropikmeyveci.

{ariprettyphoto activeType=”rcontent” width=”400″ height=”300″ url=”http://www.dailymotion.com/swf/video/xc09xb_blacklion-ayy-makasy-ile-fidan-ayyl_lifestyle?additionalInfos=0″ title=”Video”}Show DailyMotion video{/ariprettyphoto}

2 Comments

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.