Tropikmeyveci Kimdir ve Hangi Konularda Çalışıyor!-2012

Değerli Ziyaretçiler,

2008 yılının sonlarında faaliyete geçirdiğimiz tropikmeyveci.com 3. yılını doldurdu. Tropikmeyveci Hakkında yazdığım ilk yazıda, bahçecilik ve meyve ağacı yetiştirme konusunda yaşadığım inanılmaz heyecanı ve yeni meyve ağaçlarını araştırma ve sizlere tanıtma çalışmalarımla ilgili kararlılığımı ifade etmeye çalışmıştım.

Meyvecilik yolunda neredeyse 10 yılı geride bıraktım. Öyle bir noktaya geldim ki artık sizlerin de teşvikleri ile profesyonel üreticiliğe başladım. Bunu yazmamdaki sebep şu;

Birçok şeyi yetiştirmek ve sadece bende bulunsun şeklinde düşünmenin bencillik olduğunu düşünürüm. Benim yetiştirdiğim ve başarılı olduğum her meyve türünü diğer insanların da yetiştirmesinden büyük bir keyif aldığımı vurgulamak isterim.

Yaklaşık 5 senedir sürdürmekte olduğum tropikal meyve yetiştiriciliği konusunu yaşadığım olumsuzluklardan dolayı sınırlı olarak sürdüreceğimi buradan duyurmak istiyorum. Birçok güzel iş yaptım ve birçok insan için ilham kaynağı olduğumu görüyor ve seviniyorum. Bu konuda çalışmalarımı Pikan Cevizi ,Avokado, Macadamia Fındığı gibi birkaç tür ile sınırlı tutacağım. Ama bu konulardaki her türlü tecrübemi paylaşmaya devam edeceğim. Şu anda da birçok üreticiye bu konuda danışmanlık yapmaya devam ediyorum

Gelelim artık tropikmeyvecinin şu anda neler yaptığına ve bundan sonraki çalışmalarına;

Tropikmeyveci olarak tek başıma başladığım bu yolda artık yalnız değilim. 3 ayrı bölgedeki arkadaşlarımız ve  fidanlık tesisleri ile üretim çalışmalarına devam ediyoruz(Yalova, Samsun ve Antalya). Genellikle Yalova’da bulunduğumu da hatırlatmak isterim.

Tropikmeyveci artık sizler için en kaliteli ve sıradışı meyveleri AŞILI olarak üretecek. Geçen sene sonu satışına başladığımız sıradışı fidanlara (Şahdut, Aşılı Feijoa) ilave olarak,  ülkemizin kaliteli ve yörel meyve çeşitlerine de ağırlık vereceğiz.

2012 yılı itibarı ile şu türleri üretiyoruz ve satışını yapıyoruz. 

Dut Fidanı

Türkiye’nin en iyi yerel Dut Çeşitlerine ilave olarak dünyada üretilen en kaliteli 6 dut türünü de bu yıl sizlere sunacağız – Üretim Miktarı yaklaşık olarak her bir tür için yıllık 100 adettir.  2012 itibarı ile 14 farklı çeşit üretimine ulaştık.

Himalayan-mulberry

Feijoa Fidanı

Ülkemizde çekirdekten üretilen ve satılan , aşılı olmadığı için de meyve kalitesizliği nedeni ile bir türlü hakettiği değeri bulamayan bu muhteşem meyvenin, 2011 yılında 4 aşılı türünü ürettik(Mammoth, Triumph,Apollo ve Sicilya). Bunlardan ise sadece 2 türün(Apollo,Sicilya)satışına başladık.

Bu yıl harika meyve kalitesine sahip dünyaca ünlü Mammoth ve Triumph Çeşitlerinin yanı sıra kendi üretimim küçük ve harika aromalı K-1(Reçel yapımı için en güzel tür) ve uzun , büyük meyveli yeni bir tür olan K-2 ‘nin satışına başlayarak tür sayısını 6 ya çıkaracağız. 4 yeni türün ise araştırma çalışmalarına devam ediyoruz. İlerki yıllada ülkemiz şartlarına uyumlu olduğu gözlemlendiğinde sizlere sunulacaktır.

mamoth

Pawpaw Fidanı

Yine ülkemizde çok popüler olmaya başlayan bu çok çekirdekli ve lezzetli meyveyi ticari yetiştiriciliğe uygun hale getirme çalışmalarımız da sonuçlandı.

Evet  birçok türün üretimine başladık. 2012 yılında 2 farklı Aşılı Pawpaw türünü sizlere sunduk. Kendi bahçemde ise 10 farklı tür yetiştiriyor ve gözlemliyorum. Çok zor üretilebilen bu meyve ağacını tropikmeyveci farkı ile en kaliteli türlerden seçerek artık üretebileceksiniz. Yine Aşılı fidanlardan Pawpaw bahçesi kurmak isteyenlere her türlü desteği sağlayacağımı belirtmek isterim.

PawpawCluster

Che Fidanı

3 yıldır üzerinde çalıştığım Aşılı Che Fidanı üretiminde bu yıl büyük bir aşama gerçekleştirdik. Meyveseverlere en büyük hediyelerimizden birisi Che olacak.

O kadar mutluyuz ki ! Herkes bu ağacı yetiştirmek isteyecek. Hem meyvesi çok güzel bir tada ve görünüşe sahip hem de ağacı çok güzel ve farklı. Bu yıl 150 civarında üretim yapabileceğiz. İşler yolunda giderse bu sayı 300 ‘e kadar çıkabilir. Ön Siparişlerinizi mail veya telefon yoluyla da verebilirsiniz. (Not: 2012 de yaklaşık 75 tane üretebildik)

med-cudrania-tricuspidata

Naşi Fidanı

Bu mükemmel armut çeşidinin ülkemizde yetiştirilmeyen en güzel 8 yeni çeşidin üretimini yaptık. Bu yıl ülkemizde üretilen 3 çeşidine ilave olarak 8 türün 2 tanesini(Shinseii ve Nitaka) sizlere sunduk. Yeni türleri ön sipariş ile üretiyoruz. Naşi Üretmek isteyenler bize danışmadan karar vermeyin.

Üretim miktarına ön siparişlere göre karar vereceğiz.

Shinko_Asian_Pear

Hünnap Fidanı

Ülkemizde küçük ve büyük meyveli olarak iki türü olan ve büyük talep olan Hünnap Fidanına  geçen yıl ağırlık vermeye başladık. Dünyadaki en kaliteli 5 yeni Hünnap türünün çoğaltılmasına devam ediyoruz.  Sanırım 2014 ten önce piyasaya veremeyiz.

2yk1a4y

Kızılcık Fidanı

Ülkemizde Aşılı Kızılcık olarak üretilen büyük meyveli türe ek olarak 2 yeni Kızılcık türünün üretimine başladık. Büyük ve harika tada sahip bu iki türü de yine Türkiye meyveciliğine sunuyoruz.

Ayrıca inanılmaz güzel 2 farklı yerel türü de dünya meyveciliğine kazandıracağız. Bunlardan bir tanesi şekil olarak çok ilginç. Diğeri ise olgunlaşmadan dahi tatlı.

alyanak

Ayva Fidanı

Çok fazla önem verilmeyen Ayva konusunda da 2 yeni ve 1 tane de mevcut tür olmak üzere 3 türün üretimini yaptık. Kırmızı Ayva ve Altın Ayva’ nın yanında, dünyadaki en büyük Ayva türünü de ürettik bu yıl.

dev ayva

Aşılı Güz Zeytini Fidanı

Güz Zeytini konusunda geçen yıldan bu yana devam eden çalışmalarımız da sonuçlandı.

Küçük meyveli olduğu için birçok insanı hayal kırıklığına uğratan bu türün aşılısını ürettik.  Toplu alımlara öncelik vereceğimizi belirtelim.

Aşılı Güz Zeytinini de bu yıl sizlerle buluşturacağız.

Aşılı Goumi Fidanı

Bu kiraza benzeyen ve hızlı büyüyüp meyve veren harika meyvenin , evet inanamayacaksınız hem aşısız hem de bütün Aşılı Türlerinin üretimini tamamladık. Bu soğuk iklimlere dayanıklı türü herkes bahçesinde görmek isteyecek. Önümüzdeki yılların en önemli alternatif ürünlerinden birisi olacak. 2012 yılında ilk Goumi bahçesini kurduk.

supergoumi

Pikan Cevizi

Bu sene soğuk iklime dayanıklı Pikan Cevizi türlerinin üretim ve araştırma çalışmalarına başladık. Sonuçları ancak gelecek yıl göreceğiz. Muhteşem çeşitler var!. Sonuçları görmeden sizlere sunmak istemiyoruz. Bu yıl Aşısız ve Sıcak bölgeler için 4 farklı Aşılı Pikan cevizi satışına devam ediyoruz.

Not: Soğuk hava pikanlarından çok güzel netice aldık. 2013 sonbaharı için sipariş almaya başlayacağız ve sınırlı sayıda olacak .

Üvez , Alıç, Yemişen, Kei Elması, Dağ Papayası, Şili Guavası ve Diğer Çeşitler

Birçok türün daha üretimini ve satışını yapmaktayız. Zaman zaman yeni türleri duyurmaya devam edeceğiz.

Heyecanımızın hiçbir zaman bitmemesi dileklerimle.

A bdurrahman Kuyucu

+90-532-582 1369

 

Samsun:

Meyve fidanı üretimi ve dağıtım noktası

Antalya:

Pikan Cevizi fidanı, Avokado, tropikal fidanlar üretimi ve dağıtım noktası

2 Comments

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.