Pawpaw – Sıkça Sorulan Sorular

Pawpaw ile ilgili gelen çok sayıda sorudan dolayı Pawpaw ile ilgili bazı bilinmeyenleri sizlere ışık tutması açısından yazmak istedim. Pawpaw konusunda çok detaylı bilgileri daha önce yayınlamış olmama rağmen, bu makale ile  yine daha önce sizlere tanıttığım Papaya meyvesi ile Pawpaw’ ın isim karışıklığının da önüne geçmeyi umuyorum. Aşağıdaki konular dışındaki sorularınızı da bana yazabilirsiniz. (admin@tropikmeyveci.com)

iyi günler dileklerimle

Tropikmeyveci

1. Pawpaw nedir?

Kuzey Amerika kökenli bir meyvedir ve Tropik “Custard Apple”-Şeker Elması ailesinenin (Annonaceae) bir üyesidir. Yakın zamanda tanıtmayı planladığım Cherimoya ve Soursop da aynı ailenin birer üyeleridir. Tropikal bir meyve olan Papaya da genellikle Pawpaw olarak isimlendirilir fakat Carica papaya ve Pawpaw- Asimina triloba birbirinden çok farklı meyvelerdir. Bazı Pawpaw türlerinin de Papaya kıvamında (krema) olduğunu belirtelim.

Aşağıdaki resimde, solda görülen meyve Pawpaw , sağdaki ise Papaya’ dır.

papaya-pawpaw

 

 

 

2. Pawpaw’ ın tadı nasıldır?

 

Pawpaw hafif kremamsı kıvamda ve birçok tropik meyvenin tadlarının karışımı bir tada sahiptir. Bunlar Mango ile karışık Muz, Ananas, Kavun, Üzümsülerdir. Pawpaw’ lar tohumdan yetiştiğinde, tadları farklılıklar gösterir, ama genellikle tadlarının güzel olduğu söylenebilir.

3. En iyi Pawpaw türleri nelerdir?

Pawpawlar , Dut gibi çok çeşidi olan bir türdür. Tadları çok güzel olmakla birlikte kişiden kişiye lezzet algıları farklı olabilir. Ama lezzet yönünden bir liste yaparsak ;

Tadı Mükemmel olanlar :

Taytoo

Meyve Orta. Meyve eti sarı, açık yeşil kabuklu. Tadı Mükemmel. Çok verimli

Wells

Meyve oldukça büyük. Meyve eti portakal renginde, yeşil kabuklu. Tadı harika

Mitchell

Meyve Orta. Meyve eti altın rengi, Hafif sarı kabuklu. Tadı Mükemmel.

Overleese

Meyve Büyük. Az çekirdek fakat büyük. Meyve eti sarı. Tadı Mükemmel.

Prolific

Meyve Büyük. Meyve eti sarı. Tadı Mükemmel.

 

Orta Lezzetli türler :

Davis

Meyve Küçük. Meyve eti sarı, yeşil kabuklu. Büyük Çekirdekli. Tadı iyi.

Sunflower

Meyve Orta geniş. Meyve eti altın rengi, Sarımtırak kabuklu. Az çekirdek. Tadı iyi. Kendine verimli (ama henüz kanıtlanmadı)

Mary Foos Johnson

Sunflower ‘a benzer

Sweet Alice

Meyve Orta geniş. Çok Verimli. Meyve eti sarı. Tadı iyi.

Taylor

Meyve Küçük. Meyve eti sarı, yeşil kabuklu. Tadı orta, mükemmel

 

4. Pawpaw hangi bölgelerde yetişir?

Pawpawlar USDA 5-8 sıcaklık bölgelerinde yetişir. (Kendi bölgenizin sıcaklık değerini bulmak için ,Hangi Meyve hangi bölgede yetişir konulu yazıya bakabilirsiniz)

Pawpaw; derin , iyi drenajlı ve hafif asidik toprakları ve yeterli miktarda nemli yerleri sever.

5.Tohumdan üretilebilirmi?

Evet tohumdan rahatlıkla çoğaltılabilir fakat meyve tutumu geç olur. Aşılı türler ise 3 yıldan sonra kaliteli meyve verirler. Tropikmeyveci olarak şu anda 5 tane türün çoğaltılmasına çalışıyoruz.

6. Aşılı fidan mı tohumdan üretilen fidan mi?

Çok kaliteli bile meyveden alınmış bile olsa, tohumdan üretilen fidanlardan elde edilecek meyvelerin kalitesi ağaçtan ağaca değişebilir. Eğer kaliteli meyve istiyorsanız mutlaka aşılı türler tercih edilmelidir. Eğer aşılı fidan bulamıyorsanız, tohumdan üretilen Pawpawları bahçenize dikebilirsiniz. Bunlar daha sonra aşılanabilir ve kaliteli meyve alabilirsiniz.

7. Pawpaw fidanını nereden satın alabilirim?

Şu anda aşılı Pawpaw fidanı üreten bir fidancı ülkemizde yok. Tohumunu çok rahatlıkla internet üzerinden satın alabilirsiniz. Aşılı türlerin ise 1 sene sonra piyasada olacağını ümit ediyorum.

8. Meyve elde etmek için birden fazla Pawpaw ağacına mı ihtiyaç var?

En önemli soru bu, cevabı ise Evet’ tir. Pawpawlar kendine verimli değildirler. Bu nedenle tozlanmak için en az 2 farklı türe ihtiyaç vardır. Aynı meyvenin tohumlarından elde edilen fidanlar ile aşılı bile olsa aynı türden 2 ağaç çarpraz tozlama yapmaz. Mutlaka farklı türler veya farklı ağaçların meyvelerinin tohumlarından elde edilen fidanlar kullanılmalıdır.

 

9. Pawpaw ağacı ne zaman meyve vermeye başlar?

Tohumdan üretilen pawpaw fidanları 4-8 senede meyve vermeye başlar. Aşılı türler ise 2-3 yılda meyve tutar.

10. Pawpaw tedavi edici özelliklere sahip midir?

Pawpawların yaprak, kabuk ve dallarında anti kanserojen özellikte bileşikler bulunur

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.