Her Karadut ekşi Karadut mudur?

Eksi-Karadut

 

Her Karadut ekşi Karadut mudur?

 

Çocukluğumda karadut un tadını pek sevmez ve yemezdim. En sevdiğim ve yediğim tek dut çeşidi olan Çekirdeksiz Eğin Dutu, sadece benim değil bütün köylülerin favorisi idi. Diğer çekirdekli dutları ise taze olarak yemez, sadece pestil ve pekmez yapmak için kullanırdık.

Son yıllarda kara dutlara ilgim giderek artıyor, takip edenler bilir. Bu yıl sizlere sunduğumuz 6 yeni siyah dut türü ile birlikte toplam 10 çeşit kara dut fidanı üretimi yapıyoruz ve aynı zamanda bahçemde yetiştiriyorum.
Şimdi sorabilirsiniz, bu kara dut aşkı nasıl başladı diye.

Read More

Bir gün dut sever bir arkadaşım ile birlikte, çok harika dut çeşitleri olduğunu duyduğumuz Bursa yakınlarında bir köye gittik. Amacımız hem dutların tadına bakmak, hem de çoğaltmak için kalem almak idi. Gerçekten de ziyaretimiz boşa çıkmadı. Yediveren Beyaz Dut ve hayatım boyunca yediğim en güzel meyvelerden biri olan Ekşi Karadut ile bu köyde tanıştım. Ekşi Karadut, Böğürtlenden daha yoğun ve güzel bir tada sahipti. Ağıza atıldığında sanki meyve suyu tableti yutulmuş hissi veriyordu. Birçok meyve tatmış birisi olarak çoğu zaman “Dünyada meyve olarak sadece Şahdut ve Ekşi Karadut olsa yeter” diye düşünmüşümdür.Bir meyvesever olarak o gece rüyamda ekşi Karadut u görmek normal bir durum sanırım.

Bu ziyaret benim için bir dönüm noktası niteliğinde oldu.Bütün dünyada farklı ve çok güzel kara dut çeşitleri araştırmaya başladım. Kore Dutu, Romanya dutu, Shangri La, American Yediveren, Hunza gibi muhteşem dut çeşitlerini uzun çabalar sonucu elde ettim ve sizlere fidan olarak sundum.

 
shangri-lakoreamerikanyediveren(Sırası ile ; Shangri La, Kore,Amerikan Yediveren)
 
 

Ama sonuç benim için biraz hayal kırıklığı oldu. Çok az talep oldu. Fiyatın yüksek olduğunu düşündüm öncelikle fakat piyasada satılan karadut fidanları da 40 TL civarında idi.İnsanlarımız yeterince siyah dutları tanımıyor diye düşünerek, daha fazla dut konusunu gündeme getirmeye karar verdim.

Şunu ifade etmeliyim ki; Siyah dutlar gerçek bir lezzet ve şifa kaynağıdır. Ürettiğim diğer dut çeşitlerini de önümüzdeki günlerde daha detaylı tanıtırım.
Bu yazıda Ekşi Karadut a özel bir paragraf açacağım. Çünkü Ekşi Karadut, tadı ve görünüşü ile çok özel bir dut türüdür.
Evet değerli dostlar, dünya genelinde en çok çeşidi olan meyvelerden biri de dut meyvesidir. Bunun nedenlerinden biri de, tohumdan çoğaltılan dutun açılım göstermesidir. Dolayısıyla her tohumdan üretilen dut ağacı farklı bir meyveye sahip olur.

Ekşi Karadut ilk kez nerede ortaya çıkmıştır bilemiyorum ama benim gördüğüm en yaşlı ekşi Karadut ağacı tahmini olarak 400 yaş civarında idi. Sizlere sunduğumuz ekşi Karadut fidanları bu ağaçtan çoğaltılmıştır. Ekşi Karadut u diğerlerinden ayıran en önemli fiziksel özellikleri; yaprakları ve boyunun daha küçük olmasıdır. Shangri La dutu ile birlikte nispeten diğer dut çeşitlerine göre daha kısadır.

 
Ekşi Karadut - Yeni Aşı  
 

Ekşi Karadut da Şahdut gibi benzersiz bir tada sahiptir. Şahdut, ahududuyu andıran yoğun ve tatlı bir tada sahipken, ekşi Karadut böğürtleni andıran daha ekşimsi bir tada sahiptir.Taze yenilebilmesinin yanında meyve suyu inanılmaz güzeldirAyrıca pekmezi harikadır. Posasını kurutarak harika bir meyve çayı olarak da kullanmak mümkündür.

Ekşi Karadut un insanı en çok zorlayan yönü ise, hasatının zor olmasıdır.Olgunlaşmadan toplamak çok zordur ve çoğu zaman üzerinizdeki elbiseleri feda etmeniz gerekebilir. Eller ve elbiseler kan kırmızısı leke olur ve bazen soğuk esprilere maruz kalabilirsiniz.Olgunlaşmasını beklediğinizde ise yere düşmüş olur ve heba olur gider.

 
EksiKaradut Meyvesi 
 

Her zaman olduğu gibi, Dut ağaçlarını bahçenizin kenarlarına dikmenizi öneriyorum.Yeri olan herkese de mutlaka bahçesinde bir Şahdut ve Ekşi Karadut a yer vermesini tavsiye ediyorum.

Sağlıklı ve dutlu günler diliyorum
Tropikmeyveci


 

3 Comments

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.