Bahçenizde yetiştirebileceğiniz Tropik Meyve Ağaçları


Bahçenizde yetiştirebileceğiniz Tropikal Meyve Ağaçları

Türkiye Sıcaklık değerlerine (Hangi Ağaç Hangi Bölgede Yetişir) bakarak sıcaklık bölgenizi (Zone değeri) öğrendikten sonra, bahçenizde yetiştirebileceğiniz Tropikal Meyve Ağaçları ve minimum sıcaklık değerlerini bu yazıda birçok detayıyla birlikte bulabilirsiniz.
Bulunduğunuz bölgenin sıcaklık değerleri Tropikal Meyve Ağaçları için uygun olmasa bile bazı çalışmalar yaparak mikroklima oluşturabilirsiniz. Ayrıca diğer bir önemli nokta da bu ağaçları donlardan korumaktır ki bunun yöntemlerini (Aktif ve Pasif) de yine bu yazıda bulabilirsiniz. Benim önerim hiç riske girmeyip eğer mümkün ise tropikal bitkiler için bir sera oluşturmaktır.
 
Çok çok önemli not: Aşağıda; A, B ve C grubu şeklinde sınıflandırılmış meyve ağaçları listesi, kitaplardan alıntı olmayıp, büyük kısmı gerçek yetiştirme çalışmaları ve uzun yıllar süren denemelerin sonucunda oluşturulmuştur. Bu liste gözönünde bulundurulduğu takdirde, tropik meyve ağacı yetiştiriciliğinde zaman , para ve emek  kayıplarının önüne geçilebilir.
 
 

Öncelikle Mikroklima nedir biraz açıklayalım;

Mikroklimalar

Mikroklima, coğrafi olarak etrafı çeşitli engellerle (yüksek dağlar, tepeler vs) çevrili , bulunulan yerden farklı bir iklime sahip bölgeler şeklinde tanımlanabilir. Mikroklima olarak nitelendirilen yerlerde normalde o bölgenin genelinde  düşük sıcaklık nedeni ile yetişmeyen meyveleri yetiştirmek mümkündür.  Burada dikkat edilecek en önemli hususlardan birisi bölgenin sürekli güneş alan bir yer olmasıdır.

Eğim

  Unutulmaması gereken en önemli konu soğuk havanın su gibi taşınabilir olduğudur. İlk ve sonbahar aylarında vadilerin tabanları yamaçlardan daha soğuk olurlar. Dolayısıyla, yamaçlar genellikle vadi tabanlarından daha az don olaylarına maruz kalır. Eğer sıcak iklimde bulunuyorsanız yeterli soğukluğun olmasına, soğuk iklimde bulunuyorsanız don hasarlarına dikkat etmelisiniz.  Bunun için de arazinin eğimi, yamaçlarının uygunluğu önemlidir.  Burada  size bir tecrübemi aktarmak isterim. Bir vadi içersinde Kiraz yetiştirmeye çalışan yetiştirici vardı. Soğuk hava, vadi tabanında bulunduğundan ,yıllarca don hasarları yüzünden ağaçlarının taze sürgünleri zarar gördüğü gibi, ürün de alamamıştı. Daha sonra teknolojiyi kullanarak, çiçeklerin geç açmasını sağlayarak ve ağaçların soğuğa karşı dayanıklılığını  artıran maddeler kullanarak nihayet 4-5 . senelerde sorunlarını çözdüler ama inanılmaz bir maliyet karşılığında. Benim önerim Meyve Ağacı yetiştirecek kimselerin kesinlikle vadi içlerinde toprak almamaları. Tropikal meyveler için böyle bir yerin hiç uygun olmadığını söylemeye gerek yok sanırım

Açı

Güneye bakan yamaçlar doğal olarak kuzeye bakan yamaçlardan daha sıcak bir iklime sahiptirler. Batıya bakan yamaçlar kuvvetli öğle sonrası güneşi nedeniyle daha  sıcak olurlar. Tam tersi doğu yamaçlar ise daha az kuvvetli güneş ışığı alırlar. Güneye bakan duvarlar ağaç yetiştirmek için daha uygun bir ortam sağlar ve meyvelerin hızlı olgunlaşmasında önemli bir etkendir. Ayrıca don olaylarına karşı koruma sağlarlar.

Termal Kütle

Su ve kayalar gün boyunca ısıyı absorbe eder ve gece de bu aldıkları ısıyı tekrar ortama verirler..  Bir kaya ve tuğladan oluşan duvar, meyvelerin olgunlaşmasını hızlandırır. Sera içersindeki veya meyve ağaçlarının çevresindeli yarı şeffaf su kapları da aynı etkiyi yaratacaktır. Küçük bir gölet de yaz ve sonbaharda aynı ısı alıcı etkiyi , kış ve ilkbahar aylarında ise ısı verici etkiyi yaratacaklardır. Muhtemel don olayından once sulama da benzer bir etki yaratarak, sıcaklığı gece dışarı verir.

Rüzgar

Kuvvetli rüzgar ağaçları  kurutur, meyvelere zarar verir ve hava sıcaklığını düşürür. Rüzgar koruması özellikle sahillerde ve çöl bölgelerinde çok önemlidir.  En iyi rüzgar önleme, rüzgarı durdurmak yerine yavaşlatmadır.  Çitler, asma, sarmaşıklar, çit kafaesler ve perdeler , türbülans yaratmadan rüzgarın geçmesini ve etkisinin azalmasını sağlar.
En düşük gece boyu sıcaklık değerlerine gore tropikal meyve ağaçlarını 3 gruba ayırabiliriz:
 
A grubu meyve ağaçları soğuk kış iklimine sahip (-5 ile -10 derece) – deniz seviyesine yakın , bayırlar, hafif iç kesimler.
B grubu meyve ağaçları daha ılıman kış iklimine sahip (-3 derece)
C grubu meyve ağaçları ılıman kış iklimine sahip (-1 derece)
Bu değerler 5 yaş civarı ağaçlar içindir. Genç tropikal ağaçlar, 3-4 derece don hasarlarına karşı daha hassastırlar.
 

A-Soğuk kış alanları için

Hünnap , Kiwi , Naşi Armudu, Malta Eriği, Nar, Pawpaw, Keçiboynuzu, Jelly Palm, İncir, Dut, Chapulin Cherry, Grumichama, Japon Kuru Üzüm Ağacı , Kei Elması, Feijoa, Chinese Mulberry(Che), Akdeniz Defnesi, Kumkuat, Blueberry, Kapari, Antep Fıstığı
 

{gallery}stories/agrubu{/gallery}

B-Serin kış alanları için

 
Surinam Cherry, Pitahaya, Liçi, Longan, White Sapote, Yellow Sapote, Strawberry Guava, Jaboticaba, Tropikal Guava, Grumichama, Wampee, Macadamia, Cherimoya, Lucuma

{gallery}stories/bgrubu{/gallery}

C-Ilıman kış alanları için

 
Ananas, Siyah Trabzon Hurması, Sugar Apple, Sapodilla, Wax Jambu, Rose Apple, Mango, Green Sapote, Coffee, Papaya, Acerola -Barbados Kirazı, Pitomba, Canistel, Carambola – Star Fruit, Miracle Fruit, Star Apple -Caimito, Mamey Sapote, Cinnamon, Jackfruit, Sarı Pitahaya

{gallery}stories/cgrubu{/gallery}

23 Comments

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.