Bahçenizde yetiştirebileceğiniz Tropik Meyve Ağaçları


Bahçenizde yetiştirebileceğiniz Tropikal Meyve Ağaçları

Türkiye Sıcaklık değerlerine (Hangi Ağaç Hangi Bölgede Yetişir) bakarak sıcaklık bölgenizi (Zone değeri) öğrendikten sonra, bahçenizde yetiştirebileceğiniz Tropikal Meyve Ağaçları ve minimum sıcaklık değerlerini bu yazıda birçok detayıyla birlikte bulabilirsiniz.
Bulunduğunuz bölgenin sıcaklık değerleri Tropikal Meyve Ağaçları için uygun olmasa bile bazı çalışmalar yaparak mikroklima oluşturabilirsiniz. Ayrıca diğer bir önemli nokta da bu ağaçları donlardan korumaktır ki bunun yöntemlerini (Aktif ve Pasif) de yine bu yazıda bulabilirsiniz. Benim önerim hiç riske girmeyip eğer mümkün ise tropikal bitkiler için bir sera oluşturmaktır.
 
Çok çok önemli not: Aşağıda; A, B ve C grubu şeklinde sınıflandırılmış meyve ağaçları listesi, kitaplardan alıntı olmayıp, büyük kısmı gerçek yetiştirme çalışmaları ve uzun yıllar süren denemelerin sonucunda oluşturulmuştur. Bu liste gözönünde bulundurulduğu takdirde, tropik meyve ağacı yetiştiriciliğinde zaman , para ve emek  kayıplarının önüne geçilebilir.
 
 

Öncelikle Mikroklima nedir biraz açıklayalım;

Mikroklimalar

Mikroklima, coğrafi olarak etrafı çeşitli engellerle (yüksek dağlar, tepeler vs) çevrili , bulunulan yerden farklı bir iklime sahip bölgeler şeklinde tanımlanabilir. Mikroklima olarak nitelendirilen yerlerde normalde o bölgenin genelinde  düşük sıcaklık nedeni ile yetişmeyen meyveleri yetiştirmek mümkündür.  Burada dikkat edilecek en önemli hususlardan birisi bölgenin sürekli güneş alan bir yer olmasıdır.

Eğim

  Unutulmaması gereken en önemli konu soğuk havanın su gibi taşınabilir olduğudur. İlk ve sonbahar aylarında vadilerin tabanları yamaçlardan daha soğuk olurlar. Dolayısıyla, yamaçlar genellikle vadi tabanlarından daha az don olaylarına maruz kalır. Eğer sıcak iklimde bulunuyorsanız yeterli soğukluğun olmasına, soğuk iklimde bulunuyorsanız don hasarlarına dikkat etmelisiniz.  Bunun için de arazinin eğimi, yamaçlarının uygunluğu önemlidir.  Burada  size bir tecrübemi aktarmak isterim. Bir vadi içersinde Kiraz yetiştirmeye çalışan yetiştirici vardı. Soğuk hava, vadi tabanında bulunduğundan ,yıllarca don hasarları yüzünden ağaçlarının taze sürgünleri zarar gördüğü gibi, ürün de alamamıştı. Daha sonra teknolojiyi kullanarak, çiçeklerin geç açmasını sağlayarak ve ağaçların soğuğa karşı dayanıklılığını  artıran maddeler kullanarak nihayet 4-5 . senelerde sorunlarını çözdüler ama inanılmaz bir maliyet karşılığında. Benim önerim Meyve Ağacı yetiştirecek kimselerin kesinlikle vadi içlerinde toprak almamaları. Tropikal meyveler için böyle bir yerin hiç uygun olmadığını söylemeye gerek yok sanırım

Açı

Güneye bakan yamaçlar doğal olarak kuzeye bakan yamaçlardan daha sıcak bir iklime sahiptirler. Batıya bakan yamaçlar kuvvetli öğle sonrası güneşi nedeniyle daha  sıcak olurlar. Tam tersi doğu yamaçlar ise daha az kuvvetli güneş ışığı alırlar. Güneye bakan duvarlar ağaç yetiştirmek için daha uygun bir ortam sağlar ve meyvelerin hızlı olgunlaşmasında önemli bir etkendir. Ayrıca don olaylarına karşı koruma sağlarlar.

Termal Kütle

Su ve kayalar gün boyunca ısıyı absorbe eder ve gece de bu aldıkları ısıyı tekrar ortama verirler..  Bir kaya ve tuğladan oluşan duvar, meyvelerin olgunlaşmasını hızlandırır. Sera içersindeki veya meyve ağaçlarının çevresindeli yarı şeffaf su kapları da aynı etkiyi yaratacaktır. Küçük bir gölet de yaz ve sonbaharda aynı ısı alıcı etkiyi , kış ve ilkbahar aylarında ise ısı verici etkiyi yaratacaklardır. Muhtemel don olayından once sulama da benzer bir etki yaratarak, sıcaklığı gece dışarı verir.

Rüzgar

Kuvvetli rüzgar ağaçları  kurutur, meyvelere zarar verir ve hava sıcaklığını düşürür. Rüzgar koruması özellikle sahillerde ve çöl bölgelerinde çok önemlidir.  En iyi rüzgar önleme, rüzgarı durdurmak yerine yavaşlatmadır.  Çitler, asma, sarmaşıklar, çit kafaesler ve perdeler , türbülans yaratmadan rüzgarın geçmesini ve etkisinin azalmasını sağlar.
En düşük gece boyu sıcaklık değerlerine gore tropikal meyve ağaçlarını 3 gruba ayırabiliriz:
 
A grubu meyve ağaçları soğuk kış iklimine sahip (-5 ile -10 derece) – deniz seviyesine yakın , bayırlar, hafif iç kesimler.
B grubu meyve ağaçları daha ılıman kış iklimine sahip (-3 derece)
C grubu meyve ağaçları ılıman kış iklimine sahip (-1 derece)
Bu değerler 5 yaş civarı ağaçlar içindir. Genç tropikal ağaçlar, 3-4 derece don hasarlarına karşı daha hassastırlar.
 

A-Soğuk kış alanları için

Hünnap , Kiwi , Naşi Armudu, Malta Eriği, Nar, Pawpaw, Keçiboynuzu, Jelly Palm, İncir, Dut, Chapulin Cherry, Grumichama, Japon Kuru Üzüm Ağacı , Kei Elması, Feijoa, Chinese Mulberry(Che), Akdeniz Defnesi, Kumkuat, Blueberry, Kapari, Antep Fıstığı
 

{gallery}stories/agrubu{/gallery}

B-Serin kış alanları için

 
Surinam Cherry, Pitahaya, Liçi, Longan, White Sapote, Yellow Sapote, Strawberry Guava, Jaboticaba, Tropikal Guava, Grumichama, Wampee, Macadamia, Cherimoya, Lucuma

{gallery}stories/bgrubu{/gallery}

C-Ilıman kış alanları için

 
Ananas, Siyah Trabzon Hurması, Sugar Apple, Sapodilla, Wax Jambu, Rose Apple, Mango, Green Sapote, Coffee, Papaya, Acerola -Barbados Kirazı, Pitomba, Canistel, Carambola – Star Fruit, Miracle Fruit, Star Apple -Caimito, Mamey Sapote, Cinnamon, Jackfruit, Sarı Pitahaya

{gallery}stories/cgrubu{/gallery}

 

23 Comments

 1. Adnan Taylan

  Şahdut yemin etmek istiyorum.Bilgilendirirseniz memnun olurum.Telefon numarası verebilir misiniz.
  ataylan35@hotmail.com

   
 2. Adnan Bey,
  Şahdutlar Sonbaharda hazır olacaklar. Biraz daha beklemeniz gerekecek.
  Selamlar.

   
 3. ÜZEYİR

  FARKLI TÜRLERDE 850 RAKIMLARDA YETİŞEBİLECEK ŞAHDUT,PAWPAW,ÇİNDUTU,GUAVA,GİREBORU,PİKAN CEVİZİ,LİÇİ,PİTAYA,TAMARİND AĞAÇLARININDAN ALMAK İSTİYORUM ÇOK ARAŞTIRIYORUM AMA BİR KAÇI VAR ÇOĞU BULAMIYRUM BULUNDUĞUM YER -5 YILDA 2/3 KEZ GÖRÜYÖR BİR HAFTA SÜREBİLİYOR EN AZINDAN YARISINI BULABİLİRSEM HELE HELE ÇİNDUTU,ŞAHDUT,PİKAN,PİTAYA,TAMARİNDİ TEMİN ETMEMDE YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜRLER

   
 4. Sn. Üzeyir,
  Şahdut, Pawpaw , Çin Dutu ve Girabolu’ yu rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Pikan da yetişir fakat en az 200 gün güneş ihtiyacı var, aksi takdirde meyve tutsa bile içi boş olur. Tamarind, Pitaya ve Liçi -5 ‘i gören ortamlarda tavsiye etmiyorum. Fidan konusunda Şahdut 2011 de bulabileceksiniz. Pawpaw, Girabolu, Pikan ve Guava da rahatlıkla bulabileceğiniz türler. Mail adresinizi gönderirseniz daha çok yardımcı olabilirim.

   
 5. yıgıt

  karadenızde yetısebılcek meyve ısımlerı nelerduır sımdıden tskler

   
 6. Feijoa,pawpaw,gojiberry,crancberry,çin dutu,yaban mersini,şah dut,kocayemiş,çin çilek ağacı,pepino,yer kirazı,güz zeytini,strawberry guava,pomelo(mandalina yetişn her yerde)sorunsuz yetiştirebilirsiniz.Aklıma gelen değişik türleri saydım.Soğuğa dayanaklı bazı tropikaller var ancak bunlar için bişe sölemem yanlış olur.

   
 7. sayın admin ben tropik meyveler dikmek istiyorum. ama güvenilir bir fidancı ihtiyacım var. aklınıza gelebilecek herşeyden dikmek istiyorum. Fethiyeliyim.

   
 8. Sayın Arif,
  Bütün türler yerine yörenize uyabilecek türleri edinmenizi öneririm. Bir kısım fidanları “Yusuf Ustaoğlu” ndan temin edebilirsiniz. Tropikmeyveci olarak üretim yapmakla birlikte henüz her türün satışını yapabilecek seviyede değiliz. Yine de elimden geldiğince yardımcı olurum. admin@tropikmeyveci.com adresine iletişim bilginizi gönderin konuşalım.
  iyi günler

   
 9. ALİ İHSAN BALLI

  Değişik türlerde tropikal meyve fidanları almak istiyorum …
  alihsanballi@yahoo.com

   
 10. Mehmet KAYNİ

  Selamlar
  Ben Mersin Tarsus ilçesinde kendime tropik meyve ile ilgili bahçe yapmak istiyorum nelerin yetişebilecegi ve nasıl fidan tedarik edebilecegim konusunda bana bilgi verebilirmisiniz.
  saygılarımla

   
 11. Mehmet Bey ,
  Tarsusta Ultra tropik olan Mangosteen , Durian gibi bazı türler dışında sahile yakın ve açık bir alanda değilseniz, birçok türü yetiştirebilirsiniz. Şu anda satıştaki ağaçlar , özellikle önümüzdeki yıllarda en popüler meyvelerden birisi olacak Aşılı Feijoa öneriyorum. Diğer türlerin satışı konusunda şu an yardımcı olamıyorum.

   
 12. Hasan Basri

  ben izmirin kuzey bölgesinde denize yakın bir yerde ithal fidan ve tropik meyve yetiştirmek istiyorum bulunduğum yer rüzgarlı hangi ithal ağaç türleri ve meyve çeşitleri yetiştirebilirim aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler 😆 😀 🙂

   
 13. Rüzgar genel anlamda meyvecilikteki en büyük problemlerden biridir. Sizin bölgenizde tropikal ağaç yetiştirmek dış mekanda zor. Bunun yerine yarı tropikal türler ve sıradışı meyveleri deneyebilirsiniz.

   
 14. ferdi yıldız

  ben ordu bolgesınden ferdi guava meyvası yrtiştirsem nereye toptan satarım elımde kalma ıhtımalı varmı yardımcı olursanız sevınırım

   
 15. Ferdi Bey,
  Bu tür tropik ve yarı tropik meyvelerini sizin bölgede toptan satmanız zor. Güney bölgelerimizde kısmen bu türlerin pazarı oluşmaya başladı. Lüks market ve semtlerde daha çok alıcılar bulunuyor. Ama çok değil 1 yıl sonra tanınan bir meyve olacak ve eminim ki ülkemiz insanların damak zevkine hitap ettiği için çok tutulacaktır.

   
 16. ferdi yıldız

  vermiş oldugunuz bılgıler için teşekkurler en kısa surede baslıyorum dikime hayırlısı inşallah

   
 17. volkan80

  istanbul’da bahçemizde, hobi amaçlı, kolayca yetiştirebileceğimiz tropik bitkiler hangileridir.
  yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler…

   
 18. Trabzonlu61

  Yarı tropik bitkiler yetiştirebilirsiniz feijoa,pawpaw,şili guavası gibi.Bunların yanında güz zeytini, kocayemiş ve şahdut gibi meyveler yetiştirebilirsiniz.

   
 19. önder özgün

  üzeyir bey
  tropik bitki dikmek istiyorum. bu konuda yaptığınız çalışmalar ne aşamaya geldi bilgilendirirseniz sevinirim.
  önder özgün

   
 20. balıkesir merkez de veya körfez altınoluk vb. taraflarda öneriniz nedir
  saygılar

   
 21. Burak yalcin

  Hocam cankirida yetistiriciligini yapabilcegim turler nelerdir

   
 22. Merhaba ben ordudan bu bolgede ne tur tropikal mevye yetistirebilirim hangi meyveyi tavsiye edersiniz

   
 23. Tropik Meyveci

  Orduda sahile yakın kesimlerde, Feijoa Çilek Guava, Surinam Kirazı , Kei Elması yetiştirebilirsiniz. İç mekanda ise daha fazla şey yetiştirmek mümkün

   

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.