Meyve Ağaçlarında Aşılama-Dilcikli İngiliz Kalem Aşısı

{arimagnify src=images/stories/videos/dilcikli/Dilcikli1.jpg}{/arimagnify}

Bu yıl başında tropikmeyveci.com’ da yapmak istediğimiz yenilikleri açıklarken bunlardan en önemlilerinin Aşılama ile ilgili bilgi, resim ve film paylaşımı ile sadece tropikal ve sıradışı ağaçlarla ilgili bilgilerin tartışılacağı bir forum açmak idi. Forum konusunu daha sonraki günlere bırakarak aşılama konusuna öncelik vermek istiyorum. 

 Aşılama; kısaca kalitesi kanıtlanmış bir ağaçtan alınan dal parçasının veya bir gözün daha düşük kaliitede ve uyumlu bir ağaç türüne kaynaştırarak büyümesini sağlama tekniğidir. Aşılamayı , üstün nitelikte ağaçlar elde etmek için yaparız. Aşılamada temel ögeler, aşı yapacağımız ağaç , yani anaç ve kaliteli bir ağaçtan alınan kalem veya gözdür.

Aşılama kaliteli fidanlar üretmek için kullanılır ve onlarca yöntemi vardır. Her ağacın aşılama yöntemi, zamanı farklı olabilmektedir.

Öncelikle temel aşılama yöntemlerini anlatarak bu konuya başlamak istiyorum. Daha sonra ise hangi meyve ağacının hangi yöntemle ve ne zaman aşılanabileceğine ilerki günlerde değineceğiz. Ayrıca aşılamanın çok farklı konularda da uygulamalarına yer vereceğiz. Öncelikle temel aşılama yöntemlerinden Kalem ve Göz aşılarını anlatarak konuya giriş yapalım.

Kalem ve göz aşılarının da birçok yöntemi vardır. Anlatacağımız ilk kalem aşı yöntemi Dilcikli İngiliz Kalem Aşısıdır. Neden kalem, neden göz aşısı yaparız , sorusunun cevabı , ağacın türü ve aşı zamanı ile yakından ilgilidir. Dilcikli ve Dilciksiz İngiliz Aşısında kalem ve anacın aynı kalınlıkta olması önemlidir. Diğer önemli olan bir nokta da, anaç ve kalemin dokularının birleştirilirken düzgün bir şeklide bağlanması ve kalemin ucunun parafin veya macun ile kapatılmasıdır. Aşılama, kitaplardan teorik olarak öğrenilebilir ama mutlaka pratik uygulama şarttır. Öncelikle bu işin ustasından uygulamalı ders almak gereklidir. Burada bir uyarı yapmadan geçemeyeceğim. Aşı yaparken gerekli en önemli ekipman , bir aşı bıçağıdır. Aşı bıçakları çok keskin olmaları nedeniyle, parmakları çok yi korumak şarttır. Aksi takdirde her aşı sırasında parmaklarınızı yaralayabilirsiniz. Uzun zamandır aşı yapmama rağmen neredeyse her aşıda parmaklarımı kestiğimi söylemeden geçemeyeceğim.

Kalem aşıları ilkbaharda , ağaçlar uyanmadan yapılır. Kalemlerin uyanmamış olması, dikkat edilmesi geren en önemli husustur.

Aşağıdaki video’ da Dilcikli İngiliz Kalem Aşısının yapılışı yer almakta. Daha sonraki günlerde temel göz aşılarının video ‘larını da burada bulabilirsiniz.

tropikmeyveci.com

{dailymotion}xf68i9{/dailymotion}

 

{ariprettyphoto activeType=”imglist” dir=”images/stories/videos/dilcikli”}{/ariprettyphoto}

 

18 Comments

 1. Görsel olarak çok açıklayıcı bir şekilde aşılama konusunu bizlere ulaştırdığınız için size şükranlarımı sunar, diğer aşılama yöntemlerinde açıklanmasını heyecanla beklediğimi belirtmek isterim.

   
 2. Selim Giryan

  Elinize sağlık.

   
 3. bahtiyar02

  Ellerinize sağlık.Görsel olarak anlatım bizim gibi acemiler için daha sağlıklı aşılama teknikleri uygulatır.
  Saygılar

   
 4. r taskın

  merhaba bu calısmadan doyalyı kutlarım ellerınıze saglık coktesekurederım sayanızde t goz asısını ogrendım mumkunse daha yenı asılama yontemı yapmanızı rıcaederımbsıteye yuklemenızı beklıyorum

   
 5. Merhabalar, elinize emeğinize sağlık.. söyleyecek söz bulamıyorum; uzun zamandır araştırmama rağmen bu kadar iyi bir anlatım ve video ile karşılaşmamıştım. çok işime yaradı, Çok teşekkürler..

   
 6. Tekin Şabanoğlu

  merhabalar ellerinize emeğinize sağlık yeni bir kalem aşısı daha öğrenmiş olduk.Benim merak ettiğim bir şey var: Aynı familyadan gelen ağaçlara birbirini aşılayabildiğimize göre; Pawpaw ağacına cherimoya aşılayabilirmiyiz?Şayet aşılayabilirsek pawpaw soğuklara daha dayanıklı olduğu için cherimoya’da biraz daha dayanıklılık kazanırmı?Teşekkür eder çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

   
 7. merhabalar anlatım mükemmel görüntü mükemmel yanılmıyorsam anlatan beyefendi bereket tv dede çıkmıştı sestonu aynı ona benziyor ben oradan anlatılanlar doğrultusunda 19.03.2011 tarihnde kayseride aşı yaptım bakalım sonç nasıl olacakbenim sizden ricam göz aşı çeşitlerininide görüntülü yayınlamanız ve birde ters te aşısında t düz açılıp gözmü ters takılıyor yoksa hem te ters hemde göz tersmi takılıyor birde aşı macunu yerine su tut kulanmak aşılarda bir problem çlkarırmı cevap yazarsınız çok sevinirim göstermiş ve göstereceğiniz ilgiye şimdiden çok teşekkür eder çalışmalrınızda başarılar dilerim

   
 8. sayın yetkililer çok güzel site yapmışınız emeginize sağlık fakat göz aşısı görüntüsünde normal te ve ters te aşıyı göstereceğim diyor görüntüde ters t hiç yok birde dahaönce yine sormuştum ama malesef cevap vermediniz işyoğunluğundan galiba kalem aşı yaparken açılan yarığı ve takılan kalem lerin uç tarafını sutut la kapatmak aşıda herhangi bir sorun oluştururmu teşekkür eder aşı konusunda görüntülü anlatımların devamını beklerim saygılarımla

   
 9. Merhabab Burak..
  ben yetkili değilim ancak, araşatırmalarım sonucunda 5 mart 2001 tarihinde ceviz fidanlarımı 150 adet dilcikli ingiliz aşısı yöntemiyle aşıladım. şu an %70-75 i yapraklandı. birzaının daha yapraklanacağını düşünüyorum..
  yukarıdaki sorunun cevabını araştırmlarım sonucunda öğrenmiştim. her türlü buna bahsettiğin aşıda dahil, sutut un iyi sonuç verdiğini öğrendim arkadaşım da tavsiye etmişti. bense aşı macunu (koruma marka) kullandım..
  sorun yok, tavsiye ederim..

   
 10. akif bey cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim umarım aşılarnızda %100 başarı sağlarsınız ben aşı işinde daha yeniyim sizingibi bilgili kişiler yardımlarıyla tecrübe kazanmaya çabalıyorumtekrar teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

   
 11. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim Burak bey..
  Sanırım temmenninizin gerçekleşiyor:) Yapraklanmayan 15-16 fidan kaldı..
  ayrıca 25.03.2011 tarihinde 10 tane daha aşılamıştım. onlarında gözleri kabarmaya başladı..
  cevizde dilcikli ingiliz aşısı konusunda sorusu olan varsa yazsın bildiğim kadarıyla sorularına cevap vermeye çalışırım.. 😛

   
 12. selahattin

  Ben bu sitde meyve ağaçlarıı aşılamada bizlere büyük ölçüde yardımcı olan yetkililere teşekkürlerimi bir borç bilirim,benim öğrenmek istediğim göz aşılarında aşı gözünün altındaki odunsu kısım alınıp alınmayacağı veya hangi meyve ağaçlarında ne şekilde uyguluma yapılacağı yönünde bu konuda bilgilendirilmek istiyorum.teşekkürler

   
 13. çok güzel açıklamayla aşı yapmayı gösterdiniz size teşekkür ederim.En kısa zamanda deneyeceğim.

   
 14. İZZET CAN

  🙄
  çok güzel açıklamalar teşekür ederim

   
 15. Doğa ve ağaçlar ile ilgilenmek beni mutlu ediyor. Uzun zamandır öğrenmek istediğim bu konu hakkında tarafınızdan bilsi sahibi oldum. Güzel ve açıklayıcı konu anlatımınız için teşekkürler.

   
 16. Merak ettiğim ve öğrenmek istediğim aşı yapma yöntemi hakkında güzel bilgiler ile beni aydınlattığınız için teşekkür ederim. Umarım verdiğiniz bilgiler benim gibi diğer okurlarınızın da çok işine yarayacak ve faydalanaclarını umuyorum. Diğer yazılarınızı okuyarak bilgi sahibi olmak isterim. Verdiğiniz tüm bu bilgiler için çok teşekkürler kolay gelsin

   
 17. Ahmet emre emin

  Abdurrahman bey merhaba che bitkisi ne zaman aşılanır ve dut ağacına aşı tutar mı? En iyi aşı yöntemi nedir? Çok teşekkürler iyi çalışmalar

   
 18. Doga agaçlar hayat bence güzel bilgiler teşekürler

   

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.