Macadamia Fındığı

 

macadamia fındığı

Macadamia Fındığı, Avocado, Papaya, mango ve muz yetişen bölgelerde rahatlıkla yetiştirilebilecek bir ağaçtır. Avustralya’ nın yağmur ormanlarında keşfedilmiş ve oradan dünyaya yayılmıştır. Çok sert kabuklu bir Fındık türüdür.

Macadamia Fındığı, hiçbir meyvede bulunmayan palmitoleic asit içerir. İnsan vücudu tarafından üretilen bu asit  yaşlandıkça daha az üretilir. Nemlendirici bir yağ olduğundan kozmetikte yaygın kullanılır ve diğer kabuklu yemiş türlerinde olduğu gibi kolesterolün kontrolünde çok önemlidir.

 

Macadamia Cevizi 3 °C ‘ye kadar soğuklara karşı dayanmasına rağmen, verim için için ideal sıcaklık 16- 25 °C arasıdır. Teorik olarak, yetişmiş bir Macadamia ağacı -2 dereceye kadar soğuğa dayanabilir.

macadamia-agactaDeniz seviyesinden yukarılara çıkıldığında verim ve kalite ciddi şekilde düşer. 600 m üzeri yüksekliklerde Macadamia Fındığının büyümesi yavaştır ve verim geç olur. Deniz seviyesinden 600-650 m gibi yüksekliklerde Mauka, Kau ve Keaau çeşitleri, deniz kıyısında ise (90-300 m) Purvis, Makai ve Keaau türlerinin dikimi tercih edilmelidir. Ayrıca rüzgar da verimi etkileyen en önem nedenlerdendir.

Ticari yetiştiricilik için önerilen Macadamia Fındığı türleri Keaau, Kakea, Kau, Purvis, Pahala, Mauka ve Makai’ dir. Bu çeşitlerin yağ oranı %73 den fazladır ve şeker oranı çok düşüktür.

Tohumdan yetiştirilebilse de verim almak 10-12 yılı bulabildiği için aşılı ağaçlar ticari yetiştiricilikte tercih edilmelidir.

Macadamia Fındığı türleri dik , geniş ve şemsiye şeklinde şekillere sahip olabilirler. Türlerine göre dikim sıklığı da 3,5 x 7 veya 10 x 6 önerilir.

Yetiştiricilikte genç fidanlara gübreleme önerilmez. İlk once toprağa alışması beklenir. Gübrelemede ise gübrenin fidan gövdesine değmemesine dikkat edilmelidir. Topraklar doğal olarak çinko bakımından fakir olduklarından her sene Çinko takviyesinde bulunmak gereklidir.

macadamia-ceviziMacadamia Fındığı olgunlaştığında yere düşer ve yerden toplanır. Bu nedenle yüzey temiz ve otlardan temizlenmiş olmalıdır. Macadamia Fındığı haftada bir kez yerden toplanmalıdır. Çok fazla bekletilirse kalitesi düşer , fare ve diğer kemirgenler tarafından çeşitli zararlara maruz kalır. Hasat boyunca dallar sallanarak yere düşmesi sağlanır. Olgunlaşmamış Macadamia’ lar toplanmamalıdır. Hasattan sonra ise yeşil kabuk hemen atılmalıdır.

Comments

comments

39 Comments

 1. mrcarisma29

  Selamün Aleyküm
  Adını bile bilmedifiğimiz nimetleri, araştırıp,inceleyip anlaşılır bir dille sayfanızda yayınladığınız için teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

 2. bahtiyar02

  Merhaba; Sitenize üyeyim ve takip etmeye çalışıyorum.Sizde bulunan Tropikal meyvaların bir kaçını denemek isterdim.
  Macadamia Cevizi aşılı olarak elinizde varmı? Varsa fiyatları ne kadar öğrenebilirmiyim.
  Başarılarınızın devamını dilerim.
  saygılarımla

 3. Admin

  [quote=bahtiyar02]Merhaba; Sitenize üyeyim ve takip etmeye çalışıyorum.Sizde bulunan Tropikal meyvaların bir kaçını denemek isterdim.
  Macadamia Cevizi aşılı olarak elinizde varmı? Varsa fiyatları ne kadar öğrenebilirmiyim.
  Başarılarınızın devamını dilerim.
  saygılarımla

  Sayın bahtiyar02,
  Zaman zaman gerek ürettiğim gerekse yurtdışından getirdiğim meyveleri ve tohumları sizlerle paylaşıyorum. Şu anda sadece Kumkuat ve Feijoa Meyvesi isterseniz gönderebilirim. Macadamia Cevizi Tropik bir meyvedir. Şu anda web sitemde gördüğünüz meyve ağaçlarını (birkaç tanesi hariç )üretmeye çalışıyorum. Şu anda ticari olarak satış yapmıyorum. Macadamia Cevizinin yakın gelecekte fidanını satılacağını sanmıyorum. Ama kısa bir süre sonra size elime geçince tohumunu verebilirim.

  iyi günler dileklerimle

  1. Hakan Günay

   İyi günler almanya gıda fuarında kenya standından 3 adet kabuklu Macadamia fındığı aldım. Bunları nasıl çimlendire bilirim.

 4. beril

  iyi günler,
  macadamia tohumu elinize geçtiğinde bir kaç tane almayı çok isterim. tohumdan fide ve ağaç yapma konusunda da bilgilerinizden faydalanmak isterim. biraz araştırdıkça ilgimi çekti; cevapbınızı bekliyoorum..
  ayrıca sitenizi ilk defa goruyorum ve başarılı. teşekkürler 😀

 5. Admin

  Sayın ertugrul dirican,
  Şu anda ticari olarak herhangi bir faaliyetim bulunmamakta. Elimden geldiğince araştırma ve üretim çalışmaları yapmaktayım. Eğer Yalova da iseniz size bazı ağaçları hediye edebilirim ama çalışmalarımdaki yoğunluktan dolayı başka bölgelere gönderi yapamıyorum. Eğer satın almak isterseniz beraber çalışmalar yaptığım çok değerli fidancı arkadaşlarımın iletişim bilgilerini verebilirim ve çok çok uygun fiyatlara size gönderebilirler.
  Cevabınızı bekliyorum.
  iyi günler diliyorum
  Tropikmeyveci

 6. Anonim

  [quote=cem erbil]Sayın Admin,

  Beyaz ve Siyah Şahdut temin etmek istiyorum. yardımcı olabilir misiniz?

  Cem Bey,
  admin@tropikmeyveci.com adresine adres bilgilerinizi ve isteğiniz miktarı gönderebilirsiniz. Şahdut Fidanı satış ve dağıtımı Eylül ayında başlayacaktır.

  iyi günler dilerim.

 7. nusret gerçek

  merhaba
  macadiama fındıgı(cevizi) ve pikan cevizi fidanı almak istiyorum… yardımcı olurmusunuz. ve fiyatlarınıda yazarsanız sevinirim.
  tşk.

 8. admin

  Eğer güneyde yaşıyorsanız Pikan cevizinden meyve alabilirsiniz. Diğer bölgelerde de yetişir, hatta meyve tutabilir ama içini dolduramaz. admin@tropikmeyveci.com ‘ a iletişim bilgilerinizi gönderin yardımcı olmaya çalışırım.
  Macadamia konusunda yardımcı olamayacağım, üretim ve deneme çalışmalarımız devam ediyor.

 9. ziganali

  Sayın Site Yetkilisi,
  Ben internetten 2 adet macadamia tohumu aldım.İstanbul da saksıya diktim(kabuklu olarak)Hazır satılan çiçek toprağı koydun.Haftada bir suluyorum.8 ay oldu henüz bir şey çıkmadı.Bu konuda bilgilerinize ihtiyacım var.

 10. ahmet nacioglu

  bu cevizden cok yedim ama turkıyede bulamadım keske turkıyede olsaydı hayatımda yedıgım en guzel en tatlı cerez macadamia:)

 11. Erdinc Erdogan

  Selamlar,
  Kenya’da Macadamia Nut uretiyoruz. Fiyat uygun, karliligi iyi bir urundur. Ilgilenir misiniz?
  Eger ilgilenmezseniz, ilgilenen tanidiklariniza bizden bahsediniz lutfen…

  Saygilar,
  Erdinc Erdogan
  Nairobi – Kenya
  +254 703 724545
  erdincerdogan@yahoo.com

 12. Erdinc Erdogan

  Macadamia Fındığı
  Avustralya’lı eczaci John Macadamia’nın bulduğu fındık türüdür. Tam bir kalori deposu olan macadamianın bir tanesinde % 65-70 arasında bir yağ oranı vardır. 100 gramında kalori değeri 700 kcal ile eşdeğer 700 bin kalori’dir. Omega 7 sadece Macadamia’da vardır. Fındıkta Omega 3 bulunmaktadır. Bildiğimiz fındığın yaklaşık iki katı büyüklüğünde fakat daha yumuşak ve daha yağlı olan bir kuruyemiş çeşididir. Macadamia Fındığı, hiçbir meyvede bulunmayan palmitoleic asit içerir. İnsan vücudu tarafından üretilen bu asit yaşlandıkça daha az üretilir. Nemlendirici bir yağ olduğundan kozmetikte yaygın kullanılır ve diğer fındık türlerinde olduğu gibi kolesterolün kontrolünde çok önemlidir. Ülkemizde nadir bulunabilen Macadamia Fındığının 250 gramı, 20TL gibi bir fiyata satıldığı bilinmektedir.

 13. Erdinc Erdogan

  Degerli arkadaslar,

  Cok sayida mail aliyorum, Macadamia fidesi ile alakali. Kenya kanunlarina gore, yurtdisina cikarilmasi yasak. Hatta islenmemisinin ihracatina bile musade etmiyorlar. Duydugum kadariyla Tanzanya bu konuda daha serbestmis. Varsa oralarda tanidiklariniz, onlardan talep edebilirsiniz.
  Benim yardimci olabilecegim konu, konteyner bazinda islenmis (kavrulmus, tuzlu-tuzsuz, bal ile kaplanmis) Macadamia’dir.

  Saygi ve selamlar,

  Erdinc Erdogan
  Marland General Enterprise
  Nairobi – Kenya
  +254 703 724545
  erdincerdogan@yahoo.com

 14. cc

  1- macadamia’nın 2 türü vardır integratifolia ve tetraphylia. tetraphylia türü diğerine göre soğuğa daha dayanıklıdır. ancak integratifoliaya göre kalın kabukludur kırılması daha zordur böyle bir handikapı vardır..macadamia soğuğa liçiden,çerimoyadan daha dayanıklıdır. -4 dereceye kadar dayanır. yine pek çok ülkede integratifolia ve tetraphylia melezi türlerde mevcuttur mesela önemli bir tür olmasına ve soğuğa dayanıklı bir tür olmasına ve ticari bir önemide olmasına karşın bu iki macadamia türünün melezi Beaumont türünü anlatımınız da atlamışsınız. Bu tür californiya da da sorunsuz yetişebilmektedir. http://www.edible.co.nz/varieties.php?fruitid=69 http://www.learn2grow.com/plants/macadamia-beaumont/

 15. Tropik Meyveci

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.
  Bu makaleyi yazalı uzun zaman oldu.
  Önümüzdeki yıl bütün yazıları güncelleyip bahçelerden fotoğrafları ekleyeceğim.

 16. murat

  Selamlar, Böyle bir siteyi oluşturduğunuz için size teşekkür ederim.
  macadamia fındığının fidanını veya tohumunu nasıl tedarik edebilirim,Bununla ilgili bilgi verirseniz sevinirim,

 17. Tropik Meyveci

  Macadamia Fındığı , Ülkemizde Muz yetişebilecek bölgelerde rahatlıkla yetişiyor ve meyve de alındığını bizzat gördüm. Ama henüz meyve satabilecek seviyede üretilmiyor.

 18. Yuksel

  Agaci yakıt olarak linyit komurune eş değerdir birçok faydasi vardır fakat bilgi kirliliği olmaması için kendimde saklı tutmayı tercih ediyorum çünkü insanlar tropikal meyveler hakkında araştırmadan yorum yapıyor bilen de konuşuyor bilmeyen de bu anlamda susmak erdemdir yoksa paylaşmak güzeldir saygilarimla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.