Or Tor Kor Market

Tropikmeyveci Hakkında

Tropikmeyveci, çocuklukta başlayan bir sevginin yıllar içinde değişimini ve gelişimini anlatan bir yaşam serüveni , bir arayışın sonucudur.

Çocukluğum dut ağaçlarının bol olduğu bir köyde geçti. Eğitim ve iş hayatının kargaşasında uzunca bir sure kaybolduğumu farkettiğimde 30 yaşıma gelmiştim. 1999 yılında İstanbul’ a yakın bir yerde bir bahçe alarak tekrar ağaçlarla uğraşmamda, çocukluğumdaki köy yaşamına duyduğum büyük özlem yatar. Son on yıllık süreçte, ilk yıllar ne yapabileceğimi planlamakla geçti. Neler planlamadım ki; Ceviz yetiştiriciliği, Badem, Kiraz vs. derken, kafam o kadar karıştı ki! Bir süre durdum ve düşündüm. Acaba ticari olarak birşeyler yapabilirmiyim, yoksa hobi olarak mı devam etmeliyim. Bu süreçte yurtdışı seyahatlerim nedeniyle birçok ülke görme fırsatım oldu ve bu gezilerim sırasında sıradışı birçok meyve ve bitki ile tanıştım. Özellikle tropik ve yarı tropik meyve ağaçları ile ilgilenmeye başlamam bu döneme rastlar. Ülkemizin iklim özelliklerinden dolayı hemen hemen herşeyi yetiştirebilecek olmamızın verdiği cesaretle ülkemizde yetişebilecek türleri araştırmaya başladım ve her gittiğim ülkede fidancıları ziyaret etmeye özen gösterdim. Tabii şunu belirtmem gerekiyor; Kiraz her yetiştiği yerde aynı tada sahip olduğu halde , tropik meyveler ideal yetiştikleri yerlerin dışında aynı performans ve kalitede olamayabiliyorlar. Bundan dolayı ülkemiz iklimine ve insanlarının damak tadına uyabilecek türleri bulmak son derece önemliydi. Uzun bir süreçten sonra edindiğim ağaçların deneme üretimi ve çoğaltma çalışmalarına başladım. Son dört yıl bu konular üzerinde yoğunlaştım.
Tropikmeyveci olarak , birçok tropik, yarı tropik ve sıradışı meyve ağacı yetiştirmenin yanı sıra , ülkemizde yetişen birçok meyve türünü bahçemde yetiştiriyorum ve mümkün olduğu ölçüde, nadide türleri edinip yaşatmaya, çoğaltmaya ve bitkiseverlerle paylaşmaya çalışıyorum. Şu anda bahçemde hemen hemen her tür meyve ağacını yetiştirmekteyim. Bunun yanısıra elimden geldiğince benden yardım isteyen ve fikirlerimi soran üretici ve ilgili kişilere  yardımcı olmaya, elimdeki bazı fidan ve tohumları hatta tropik meyveleri paylaşmaya çalışıyorum.
Tropikmeyveci olarak ;
 • Şahdut
 • Pikan Cevizi
 • Che (Mandarin Melon Berry, Çin Dutu)
 • Feijoa (Triumph, Mammouth, Apollo, Gemini, Dufy)
 • Barbados Kirazı
 • Çikolatalı Puding Meyvesi (Black Persimmon, Black Sapote, Siyah Trabzon Hurması)
 • White Sapote
 • Şili Guavası
 • Yabani İğde
 • Üvez
 • Alıç
gibi birçok konuda yoğun araştırma, tür temini ve çoğaltma çalışmalarım devam etmektedir.  Bu siteyi oluşturmamdaki nedeni daha iyi anlatabilmek için sevdiğim bir hikayeyi paylaşmak istiyorum….
30 Haziran 2009
————————————————————————-
Fareler Meclisi
O korkutucu kedi her zamanki gibi evin içinde farelere karşı tetikte bekliyordu. Fareler ne zaman bir şeyler kemirmek için mutfağa girse, kedi hep onları kovalıyor farelerin aç kalmalarına sebep oluyordu. Fareler sonunda bu işin böyle yürümeyeceğini anlayıp bir plan oluşturmaya karar verdiler ve bu amaçla bir araya geldiler. Ama kimsenin aklına bir çözüm gelmiyordu. Bunun üzerine kendisiyle pek övünen bir fare ayağa kalktı ve aklına bir fikir geldiğini söyledi. Planına göre evdeki kedinin boynuna bir zil takacaklardı. Böylece tehlike anında kedinin ne kadar yakınlarında olduklarını anlayabileceklerdi. Planını bu şekilde anlattıktan sonra çok bilmiş fare böbürlenerek yerine oturdu. Bunun üzerine bilge fare ayağa kalktı ve sordu:
 
“Sen! Çok bilmiş fare! Bir plan oluşturacak kadar zeki görünüyorsun. Peki o zili kedinin boynuna takacak kadar da cesur musun? ”
Hepimiz konuşuyoruz, ama konuştuklarımızı icraata geçirmiyoruz.

30 Haziran 2009


 17 Ocak 2017

Halen Pikan Cevizi üretimine Antalya‘nın Aksu ilçesinde devam etmekteyim. Toplam 50 dönümlük kendi bahçelerimizde Pikan Cevizi ve Tropikal Meyve üretimi yapmaktayız. Bir kısmı kendi ıslah çalışmamız olan yaklaşık 35 farklı tür Pikan Cevizinden oluşan bu bahçelerde hem üretim hem de araştırma çalışmaları yaparak ülkemiz tarımına katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

Ayrıca Tropikal Meyve ve fidanlarının üretim/satışına da devam etmekteyiz.

Abdurrahman Kuyucu

Pikan Cevizi ve Sıradışı Meyveler üretimi

www.tropikmeyveci.com

www.pikan-cevizi.com

Tel: 532-582 1369

Üretim Yerleri :

 • Antalya-Aksu Topallı Köyü 
 • Samsun- Terme

 

 

38 Comments

 1. ali selim karaali

  MERHABA TROPİK MEYVELERİ ARAŞTIRIRKEN SİTENİZE RASTLADIM VE GERÇEKTEN ÇOK FAYDALI VE GÜZEL BİR SİTE YAPMIŞSINIZ.
  YAŞADIĞIM YER OLAN RİZE DE DOĞAL OLARAK (SERA DEĞİL) HANGİ TROPİK MEYVELERİ YETİŞTİREBİLİRİM….
  BU KONU İLE İLGİLİ BİLGİ VEREBİLİRSENİZ
  SEVİNİRİM…

   
 2. Anonim

  Sayın ali selim karaali,
  Tropik meyve yetiştirmek bölgenizdeki sıcaklık değerleri ile çok yakından ilgili (eğer dış ortamda yetiştirmeye çalışırsanız.) Birçok tropik meyve ağacı 0 derecenin altında yaşayamazlar. Ayrıca tropik meyve bahçesi oluşturma konusundaki yazımı okumanızı öneririm.

  tropikmeyveci

   
 3. Mustafa

  Merhaba;
  Çok önemli, ama gerçek bir durum tespitinde bulunmuşsunuz. Ve sonucunda ana fikre sahip olduktan sonra başlamışsınız üretmeye. Tekrar tebrik ederim.
  Bende kendi adıma az konuşup, üretebileceklerim için araştırma yapıp kafa yormayı yeğliyorum.
  \’Ayinesi iştir, kişinin lafa bakılmaz.\’

   
 4. Hasan Tahsin Çopur (copur_09)

  Sayın Tropik meyveci, çalışmalarınızı tebrik ederim. Ben de Türkiye\’ ye yeni getirilen ağaçlarla ilgileniyorum. Şu anda Feijoa, sarı guava, mayer limon, avustralya karadutu, sanırım patriot türü likapa, jojoba, pepino bitkileri var. Osaka portakalına aşılanmak üzere che çeliği mevsiminde gönderebilirmisiniz. Teşekkürler.

   
 5. Sayın Hasan Tahsin,
  Zamanı gelince neden olmasın. Ben de size başarılar ve kolaylıklar diliyorum.
  Tropikmeyveci

   
 6. Cemal Sansar

  Harika bir sitede olduğumun farkındayım bir kaç defada olsa yazılanların bir kısmını okumuş bulunuyorum.

  Site kurucusu sayın KUYUCU ile ailece tanışmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Başarılar diliyorum kendilerine.

   
 7. [quote=Cemal Sansar]Harika bir sitede olduğumun farkındayım bir kaç defada olsa yazılanların bir kısmını okumuş bulunuyorum.

  Site kurucusu sayın KUYUCU ile ailece tanışmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Başarılar diliyorum kendilerine.

  Cemal Bey,
  Sizlerden aldığımız destek ve övgüler sayesinde çalışmalarımıza zevk ve heyecan ile devam etmekteyiz. Sizin ve eşinizin çalışmalarını kendimize örnek olarak alıyoruz.
  Sizlere mutlu ve sağlıklı günler diliyorum.

   
 8. saim akgüney

  siyah ve beyaz şahdut,
  çin dutu (che-mandarin melon berry),
  macadamia cevizi,
  çikolata meyvesi,
  barbados kirazı,
  şili guavası fidanlarını nasıl temin edebilirim.yardımcı olursanız sevinirim.başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim.

   
 9. Anonim

  Sayın saim akgüney,

  Şu an için üretim çalışmaları devam ediyor. Önümüzdeki günlerde genel olarak ziyaretçilerimi bilgilendiriyor olacağım.
  iyi günler

   
 10. promango

  Sayın Tropik meyveci,
  öncelikle sizleri tebrik ederim.Ben de amatörce tropik, subtropik, ve dieger meyvelerle ilgileniyorum. Giresun/Espiye ve Yalova/Kaytazderede bazi meyveleri yetistirmek nasib oldu. Mümkünse mayer limon, avustralya karadutu,siyah ve beyaz şahdut,Pomelo
  çin dutu (che-mandarin melon berry),
  çikolata meyvesi,barbados kirazı,
  şili guavası fidanlarından temin edinmek istiyorum.
  Calismalarinizda başarılar dilerim.

   
 11. Anonim

  [quote=promango]Sayın Tropik meyveci,
  öncelikle sizleri tebrik ederim.Ben de amatörce tropik, subtropik, ve dieger meyvelerle ilgileniyorum. Giresun/Espiye ve Yalova/Kaytazderede bazi meyveleri yetistirmek nasib oldu. Mümkünse mayer limon, avustralya karadutu,siyah ve beyaz şahdut,Pomelo
  çin dutu (che-mandarin melon berry),
  çikolata meyvesi,barbados kirazı,
  şili guavası fidanlarından temin edinmek istiyorum.
  Calismalarinizda başarılar dilerim.

  Sayın promango,
  Bazı türlerde yardımcı olabilirim (Avustralya dutları, gibi) eğer Kaytazderede iseniz belki görüşebiliriz de.
  iyi günler
  hoşçakalın

   
 12. mehmet koyuncu

  sayın yetkili çok güzel,yorucu bir o kadar dinlendiricigüze bir uğraş.Sizi tebrik ediyorum.Bende bir hayli tropik meyve yetiştirdim ve yetiştirmekteyim.Fakat bazı meyveleri bulamıyorum.Şah dut,chemandari,naşiarmudu,yabaniiğdem yok.Tebrikler.Hoşça kalınız.

   
 13. Sayın Mehmet Koyuncu ,
  Eğer Yalova civarında iseniz Naşi ve Yabanai İğde temin edebilirim.

  iyi günler

   
 14. mercan doğan

  merhaba ben güneydoğuda yaşıyorum,bahsettiğiniz ağaçlardan alıp yetiştirmek istiyorum.Nasıl alabilirim fiyatı ne kadardır ödeme olanakları nasıldır. kargo ücreti ne kadardır?teşekkürler

   
 15. [quote=mercan doğan]merhaba ben güneydoğuda yaşıyorum,bahsettiğiniz ağaçlardan alıp yetiştirmek istiyorum.Nasıl alabilirim fiyatı ne kadardır ödeme olanakları nasıldır. kargo ücreti ne kadardır?teşekkürler
  Sayin mercan dogan
  Bu yil icin sadece Sahdut konusunda yardimci olabiliyorum.
  Diger konularda ise her turlu bilgi yardimina hazirim.
  Iyi gunler dileklerimle

   
 16. Gokhan

  Merhabalar babamın ısrarı üzerine araştırma yapıyordum dev domates ağaçlarının tohumları ve üretim koşullarını bana araştırırmısın demişti bana yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler..

   
 17. Anonim

  [quote=Gokhan]Merhabalar babamın ısrarı üzerine araştırma yapıyordum dev domates ağaçlarının tohumları ve üretim koşullarını bana araştırırmısın demişti bana yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler..

  Değerli kardeşim,
  Sebzeler konusunda uzman birisi sayılmam. Yardımcı olamadığım için üzgünüm.

   
 18. missmenas

  Sayın Tropik meyveci! mükemmel bir site kurmuşsunuz çok değerli bilgiler var insan ne yetiştirmek isteğinden ziyade nasıl ve nerede yetiştirmeli? bütün bu soru işaretlerinin cevabını burda buldum çok teşekkür ederim.
  ben antalyada yaşıyorum. amatör olarak sizin sitenizde bulunan bazı türleri edinmek istiyorum,bana bu konuda yardım ederseniz sevinirim. iletişim için telefon numarınızı bulamadım, ben kendi telefonumu size aktarıyorum arasanız size sipariş vermek istiyorum.
  saygılarımla
  hatice kement
  tel.0532 617 0 237

   
 19. proMango

  Sayin Tropik Meyveci,
  20-31 mayis arasi Kaytazderede olacagim. Görüsme imkani olursa tel.nr.: 05347017928.
  saygilarimla

   
 20. merhaba öncelikle burada paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim

  ben Muğla Fethiye de yaklaşık 80metre rakımlı bir noktada güney cephe ve sırt korunaklı noktada delice aşılamaktayım fakat bulunduğum noktada elimden geldiğince çok çeşit meyve fidanı dikme hevesinde olmakla birlikte elimden geleni yapmaktayım bana tropik meyve fidanı konusunda yardımcı olursanız sevinirim

   
 21. Gülseren Şatıroğlu

  vitaminlerle ilgili bir yazı okurken Barbados kirazı ve derken bu siteyi buldum fanatik bir doğa aşığı olarak çocuklar gibi sevindim,ne güzel bir site oluşturmuşsuz …..Şahdutunu Fethiyede görmüştüm çok ilgimi çekti…Başarılarınızın devamı canıgönülden diliyorum artık sıkı sık sitenizin misafiri olurum

   
 22. Mete TÜRKYILMAZ

  Yusuf Bey Merhaba! Siteniz güzel olmuş ancak iletişim için bir tlf. verilmiş olsa daha iyi olurdu. Selamlar! İyi çalışmalar.

   
 23. Mehmet Koyuncu

  Sayın tropik meyve yetkilisi çalışmalarınızdan ve ilgin,zden dolayı sizlere teşekkür ederim. Size daha önce de yazmıştım.Muğla Fethiyede bahçem var.chi mandarin bulup getirmiş bir arkadaşım yeni diktim.filizlemeye başladı ve şu an meyve oluşmaya başladı.oysa yaz ortasında meyve oluşur diye okumuştum.acaba chi değil mi bilgi verirseniz memnun olurum sevgi ve selamlar.

   
 24. ALİ İHSAN BALLI

  Merhabalar …. sitenizi ve çalışmalarınızı begendim …emeğinize sağlık elleriniz dert görmesin … tropikal meyve fidanlarından almak istiyorum …irtibata geçerseniz sevinirim

   
 25. UĞUR GÖK

  Sayın Tropikal meyveci,
  Sitenizden bilgi konusunda müthiş faydalanmaktayım.Elinize sağlık.
  Bende iskenderun da tropikal meyveleri dış ortamda yetiştirmekte ve meyve almaktayım.Şu an elimde meyveli olan türler guava,pitahaya,papaya
  Yeni fidelediğim türler ise rambutan,longan,durian
  bunlardan durianı görsel amaçlı yetiştirmekteyim.
  Sizinle fide ve bilgi paylaşımında bulunmak isterim.Saygılarımla.

   
 26. Uğur Bey, Longan konusundaki bilgilerinizi bizimle paylaşırsanız sevinirim. Zira, bu sene aşılı Longanlarla deneme üretimine başlayacağım. Meyve alabildinizmi ? Elinizde aşılı tür var mı?

   
 27. ALİ İHSAN BALLI

  UĞUR Bey , yetiştirdiğiniz tüm türlerden örnek almak istiyorum mümkünse irtibata geçelim çok ama çok rica ediyorum…

   
 28. ALİ İHSAN BALLI

  [quote name=”UĞUR GÖK”]Sayın Tropikal meyveci,
  Sitenizden bilgi konusunda müthiş faydalanmaktayım.Elinize sağlık.
  Bende iskenderun da tropikal meyveleri dış ortamda yetiştirmekte ve meyve almaktayım.Şu an elimde meyveli olan türler guava,pitahaya,papaya
  Yeni fidelediğim türler ise rambutan,longan,durian
  bunlardan durianı görsel amaçlı yetiştirmekteyim.
  Sizinle fide ve bilgi paylaşımında bulunmak isterim.Saygılarımla.

  Uğur bey …. size nasıl ulaşabilirim

   
 29. UĞUR GÖK

  Bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. İyi günler

   
 30. UĞUR GÖK

  Elimde aşılı tür yok.Tohumdan yetiştirdiğim fideler var.Tohumlar endonezyadan geldi.Şu anda 2 yaşında guava ağacımda meyve var,olgunlaşmak üzere.

   
 31. Abdurrahman Bey Merhaba,
  Sizinle telefonda da konuştuğumuz üzere istediğim fidanlar aşılı feijolar ve olursa 1 adette şahdut.İlginize şimdiden teşekkürler .İyi akşamlar….

   
 32. Admin ve UĞUR bey
  Kıbrıs tan yazıyorum. benim 5000 metre kare bir arazim var ve tropikal meyve ve özellikle papaya ekmek ve yetiştiriciliğini yapmak istiyorum. toprak analizi, ekim ve fide konusunda yardımcı olmanızı rica ediyorum..
  iyi çalışmalar.

   
 33. Faik Bey ,
  Beni cep telefonumdan arayın yardımcı olmaya çalışacağım.

   
 34. uğur gök

  Bana mail adresimden ulaşabilirsiniz.ugurgok1@hotmail.com

   
 35. uğur gök

  Tecrübelerimi sizinle paylaşabilirim.mail adresim ugurgok1@hotmail.com

   
 36. SERKAN ALTAN

  Merhaba;

  Gaziantepde yaşıyorum, ağırlıklı olarak tropikal meyvelerin satışından oluşan bir firma kurma oluşturmak istiyorum. Sizin ürettiğiniz ürünlerde toplu satım mevcut mudur ? Teşekkürler

   
 37. Tropik Meyveci

  Tropik meyve üretimi henüz istenilen düzeyde değil ama çok güzel bahçeler kurulmaya başlandı. Sanırım 3 sene sonra ülkemizde üretilmiş birçok meyveyi pazarda görebileceğiz.

   
 38. nilüfer öğreten

  Merhaba,
  yabancı iğde fidanı veya meyvesi arıyorum , konuyla ilgili sitedeki mükemmel yazıyı okudum ,çok teşekkürler,selamlar.

   

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.