Star Fruit (Carambola) - Yıldız Meyvesi

Carambola Meyvesi

‘Carambola’ (Türkçe söylenişi: Karambola) -Yıldız meyvesi,  küçük pembe çiçekler açan ve meyvesi yıldıza benzeyen, altın sarısı renkte, gevrek, hafif tatlı, mayhoş, tadan kişilere göre değişmekle beraber, ananas-elma-kivi karışımı bir tada sahip tropikal/yarı tropikal bir meyvedir.


 

Carambola aslında Sri Lanka kökenli bir meyve olmasına rağmen, değişik iklimlere uyum sağlayabilmesi sayesinde bütün dünyaya yayılmış. Yaygın bir şekilde Güney Asya ülkeleri, Meksika, Orta Amerika, Avustralya ve İsrail’de yetiştirilmektedir. Lime yetişebilen birçok bölgede yetiştirilebilecek bir meyvedir.

Pasta fotoğrafında görülen Yıldız şeklindeki meyveyi birçok kişi, yıldız şeklinde kesilmiş bir portakal veya başka meyve sanmaktadır.

Yıldız Meyvesi –Carambola enine kesildiğinde bir yıldız şeklini alarak, üzerine konulan pastaların çok çekici bir görüntü oluşturmasını sağlar.


2


Carambola, botanik olarak oxalis ailesinin bir türüdür. Bu aileden bir tür olan ve salatalık şeklinde meyveye sahip Bilimbi meyvesini de ileriki günlerde sizlere tanıtmak istiyorum.

 

Bilimbi:

 

3

  

Bol miktarda oxalic asit içeren ekşi Carambola türleri, pirinç vb. metallerin parlatılmasında ve pasların temizlenmesinde bile kullanılmaktadır.


Carambola Çiçeği:


4

  

Carambola yavaş gelişen bir ağaç olmasına rağmen 9 m kadar boya ulaşabilir. Belli dönemlerde yapraklarını döken bir ağaçtır. Leylak renginde küme halinde küçük çiçekleri vardır. Çapraz döllenme olursa, bu çiçekler küme halinde meyvelere dönüşür, aksi takdirde meyveler seyrek olur. Meyveler tozlanmadan 6-9 ay sonra olgunlaşırlar. Hasat genelde bizim bulunduğumuz iklim kuşağında geç sonbahar hatta kış aylarına kadar uzayabilir. Carambola meyveleri hafif asidiktir fakat iyice olgunlaştığında tatlanır. Bazen bu meyveler çekirdeksiz olmakla birlikte kahverengi çekirdeklere sahiptirler.

Ülkemizde bu meyvenin yetişebileceği alanlar çok sınırlıdır. 0 derecenin altına düşmeyen bölgelerde rahatlıkla yetiştirilebilir. Burada genel olarak bir şey söylemek zor çünkü Akdeniz bölgesinde bile sıcaklıklar, bölgenin yapısına göre farklılık göstermektedir. Yetiştirmeyi düşünenler, öncelikle fidan 2, hatta 3 yaşına gelene kadar büyük saksılarda iç mekânda tutmalarında fayda vardır. Fidan büyüdükçe bahçede -2 derecelere kadar soğuğa dayanıklı hale gelir.

Carambola hafif asidik topraklarda daha iyi gelişir. Dikim için uygun aralık 5-6 m’dir.

Nemli iklim şartları Carambola için önemlidir. Yaz ve hatta kurak kış aylarında bile düzenli sulanma ihtiyacı vardır.

Daha önce belirttiğim gibi hafif asidik topraklarda iyi gelişen bir ağaç olduğundan Azot içerikli gübreleme tercih edilmelidir. Turunçgillerde uygulanan gübreleme yöntemleri genel olarak uygulanabilir.

Pek fazla zararlısı olmayan bir ağaçtır. Ülkemiz şartlarında henüz bir zararlısı gözlemlenmemiştir.

Genellikle tohumdan üretilen fidanlara aşı yapılarak verimli türler elde edilir. Aşılı türler 3-4 yaşlarında meyve tutmaya başlar. Aşısız türlerde bu süre 5-8 sene arasında değişebilir.

Son DüzenlenmePazartesi, 10 Ocak 2011 16:24
Abdurrahman Kuyucu

Abdurrahman Kuyucu, Sıradışı ve Tropikal meyvelere olan ilgisi dolayısıyla 2004'de başladığı meyve yetiştiriciliğine 2010 yılından itibaren fidan üreticisi olarak devam etmektedir. Yalova'da başladığı daha sonra Samsun ve Antalya'daki üretim faaliyetlerine yoğunlaşarak, bu konuya gönül vermiş bir ekip ile çalışmalarını sürdürmektedir. 

2006 yılından bu yana Pikan Cevizi'ne olan ilgisi ve Pikan Cevizi' nin ticari potansiyeline olan inancı dolayısıyla bu konuda uzmanlaşmıştır. 

Araştırma ve fidan üretimi çalışmalarına artan bir istekle devam etmektedir. Dünyadaki birçok üniversite, yetiştirici ve fidancı ile çalışarak elde ettiği bilgilerle ülkemizde Pikan Cevizi'ni yaygınlaştırmayı hedeflemiştir.
Sadece Akdeniz Bölgesi için değil, diğer ılıman ve hatta soğuk bölgeler için de uygun Pikan Cevizi fidanı üretmektedir.

2015 yılında Antalya'nın Aksu ilçesine taşınarak üretim ve araştırma çalışmalarına burada devam etmektedir.

 bilgi@pikan-cevizi.com

+(90)-532-582 1369

Web site: www.tropikmeyveci.com
Bu kategoriden diğerleri: « Dağ Papayası Cherimoya »

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan tropikmeyveci.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

5 yorum

 • cc

  averhoa carambola-yıldız meyvesi averhoa bilimbiye göre soğuğa daha dayanıklıdır bu sebeple bilimbinin türkiyede yetişebileceği alanlar son derece kısıtlıdır.carambola bu konuda daha şanslıdır.

  Raporla
  yazan cc Perşembe, 13 Eylül 2012 12:50 Yorum Linki
 • McHammer

  Selam. Karambola başta olmak üzere bu çeşit meyvaları nereden tedarik edebilirim. Bilgi verirseniz sevinirim. Saygılarımla.

  Raporla
  yazan McHammer Salı, 21 Şubat 2012 17:40 Yorum Linki
 • berattl

  bu meyveyı nerde bulabılırım nerde satıldını bılen varsa benı mutlaka arasın 05462723131

  Raporla
  yazan berattl Perşembe, 02 Şubat 2012 09:49 Yorum Linki
 • yasar

  selamlar
  almanyadan ,cekirdekten yetistirdigim karanbola
  gazipasa-Antalyada ektim su anda 30 cm oldular
  bakalim nezaman meyva verecekler?.ilerde asi nasil olacak oda baskabir soru?.selamlar yasar.

  Raporla
  yazan yasar Cumartesi, 30 Temmuz 2011 20:35 Yorum Linki
 • Ali

  Sayın Tropik meyveci star frutin yarı tropik olmasının sebebi soğuklara da dayanması olsa gerek.Araştırdığım kadarıyla farklı çeşitlerin soğuğa dayanıklı olduğunu buldum.averrhoa karambola,fwang tung,maher dwarf,gibi çeşitlerin -6 dereceye kadar dayanıklı olduğu görülüyor.kaynak:http://davesgarden.com/guides/pf/b/Oxalidaceae/Averrhoa/none/cultivar/0/

  Raporla
  yazan Ali Pazar, 06 Şubat 2011 11:55 Yorum Linki
yukarı çık

fidansatislogo

Sitemizde tanıttığımız birçok fidanı ve meyveyi satış sitemizde bulabilirsiniz.Her yıl yeni ürünler ekliyoruz. Sadece Aşılı, özel meyve ve meyve fidanı üretiyoruz. Pikan Cevizi, Şahdut, Pawpaw, Che, 26 çeşit Dut , 6 farklı Feijoa türü, Kızılcıklar, Naşiler, Goumiler, Aşılı Güz Zeytinleri ve diğerleri!

www.pikan-cevizi.com

pikan cevizi kabuk-kucukresim

Pikan Cevizi ile ilgili tüm bilgiler bu sitede. Hem yetiştiriciler hem de Pikan severler ilgiyle takip edecekler

Sitede Arama Yap

İletişim Bilgileri

Mobil : +90 532 582 1369

 

Email Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Samsun: Sıradışı Meyve Fidanları üretim ve dağıtım

Top of Page