Che- Mandarin Melon Berry

Che

GİRİŞ

Che / Mandarin Melon Berry (Cudrania tricuspidata) , zeytin yeşili geniş yaprakları olan güzel,küçük yuvarlak forma sahip bir ağaçtır.Ayrıca Çin Dutu olarak da tanınır ve dut ailesinin bir üyesidir. 

Baharın ortalarında çiçek verir ve meyveleri yazın sonlarında olgunlaşır.Meyvesi ahududuya benzer ve üzerinde biraz çekirdek bulunur (Satıştaki Che fidanlarımız çekirdeksiz bir türdür), belirgin bir kavun ve hafif incir tadı içerir. Çin Dutu çok az bir bakımla en kolay yetiştirilebilecek, problemsiz bir meyvedir. 

Che çok az bir bakımla en kolay yetiştirilebilecek meyve ağaçlarından biridir. Meyve vermesi için dişi ve erkek ağaçların bir arada bulunması gerekir. 

Önemli Not: (Hem dişi hem de erkek Che fidanı üretiyoruz fakat ürettiğimiz Dişi Che Fidanları hem çekirdeksiz hem de kendine verimlidir.)

 

PEYZAJDAKİ KULLANIMI

Çin Dutu 9 metreye kadar uzayabilir. Uzamasına izin verilip gölge olarak kullanılabileceği gibi çalı formu da verilebilir.  Bir meyve bahçesi için mükemmel seçimdir.

EKİMİ VE KÜLTÜR

YERİ SEÇİMİ

Kuru kumlu toprak Çin Dutu için uygundur. Eğer iyi drenaj sağlanırsa her türlü toprakta yetişebilir. Çin Dutu çok sulu ortamlara dayanıksızdır.Ağaçları kuvvetlice büyür ve güneşli ortamlarda verimi artar.

Dikim alanı genellikle sınırlı olduğundan dolayı, işi bilen bahçeciler dişi ve erkek Çin Dut’ları aynı yere ekerler. En iyi meyve üretimi ve uygun tozlaşma için erkeklerinin ¼ ‘ü budanmış olmalıdır.

TOPRAĞI HAZIRLAMA VE EKİMİ

Çin Dutu hafif asitli toprağı(pH 6.0-6.5) tercih eder ama toprak hafif bazikse de buna kolayca dayanabilir. Eğer toprağınızın asitliğinden şüpheleniyorsanız toprağınızdan örnek alıp bulunduğunuz yerdeki Tarım Müdürlüklerine veya özel laboratuarlara toprak testi için götürebilirsiniz. Fidan dikim çukuru en azından iki saksı genişliğinde ve yine iki saksı derinliğinde kazılmalıdır. Dikilecek çukuru, kompost, yıllanmış gübre veya çukurun toprağıyla karıştırılmış çam kabuğu ile zenginleştirmek mükemmel bir büyüme sağlar.

Aşılanmış ağaçlar 20 adım mesafe ile dikilmelidir. Çalı/çit biçiminde ekilecekse birbirinden 6 adım uzak olmalıdır. Bitki ,saksıdan kök yumağı nazikçe tutularak çıkartılır. Saksıda büyümüş ağaçlar aynı seviyede veya biraz yüksek seviyede dikilmelidir. Ağacın dikileceği çukur, toprak ve organik gübre karışımıyla doldurulmalıdır. Su köklerden tamamiyle süzülmelidir ve hava alan yerleri kapatılmalıdır. Fidanı dikerken gübrelemekten kaçınmak gerekir.

Eğer arzu edilirse ağaç etrafına 90 cm çapında bir su havzası yapılabilir ve ilkbahar-yaz mevsimlerinde 10-15 cm kalınlığında saman veya kuru otlarla örtülebilir.

GÜBRELENMESİ

Che’ ye az ve gerekli maddelerle dengelenmiş gübreleme önerilir. Demir, Çinko, Manganez, Molibden, Bakır ve Bor(Yüksek kaliteli 10-10-10) içeren gübreleri tercih ediniz.

Biz yaklaşık olarak her yıl 1 bardak gübre kullanımını öneriyoruz. Gübreyi ağacın kökü etrafına eşit olarak yaymaya ve sulamaya dikkat edilmelidir. Her yıl Şubat, Mayıs, Temmuz aylarında olmak üzere her yıl 3 kez gübreleyin ama gövde etrafındaki 5 cm lik alanı gübrelemeyin.

SULAMA

Yeni dikilen bir ağaç için ilk yıl çok önemlidir. Hafif topraklarda haftada 2 kere, killi topraklarda ise haftada 1 kere sulanmalıdır. Che ‘nin iyi büyümesini temin etmek  ve meyve verimi alabilmek için her hafta en az 1 kez sulanmalıdır. Yetişkin ağaçlar kuraklığa daha dirençlidir.

BUDAMA VE BAKIMI

Che 2

Ağaçta en iyi büyümeyi ve meyve üretimini korumak için ağır kış budaması önerilir. Dallar yarı yarıya budanır. Eğer dişi ve erkek ağaçlar bir arada ekilirse erkek %25 gölgelik yapacak şekilde tutulmalıdır. Ama bunun için erkekler yazın budanmalıdır.Hasatın kolay olması için ağaç ya ulaşabileceği en büyük uzunluğa ulaşmalı ya da kısa bırakılmalıdır. Çin Dutu, diğer dut çeşitlerinde olduğu gibi zararlısı pek olmadığı için çok bakım gerektirmez.

HASAT

Che Meyve

Meyve en iyi kalite ve tatda sahip olması için tamamiyle olgunlaşmalıdır.Eğer toplama yapılırken sap koptuktan sonra beyaz öz suyu akmazsa meyve olgunlaşmıştır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan makale/haberlerin tüm hakları Tropikmeyveci.com ‘a aittir. Kaynak gösterilse dahi makale/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makale/haberin bir bölümü, alıntılanan makale/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

 

40 Comments

 1. Anonim

  Harika bir meyve

   
 2. fatih akin

  merhaba elinizde bunun fidanı varmı acaba varsa gönderebilirmisiniz

   
 3. Fatih Bey ,
  Üretme çalışmalarım devam ediyor. 2 ay içersinde sizi bilgilendireceğim.
  iyi günler

   
 4. bonsade

  Çin dutu erkek ve dişi olarak sıradayım . Lütfen

   
 5. mustafa eser

  merhaba
  çin dutunun iklim isteğini göremedim, acaba konyada yetişirmi, fidan alabilirmiyim

   
 6. Mus[quote=mustafa eser]merhaba
  çin dutunun iklim isteğini göremedim, acaba konyada yetişirmi, fidan alabilirmiyim

  Mustafa Bey,
  Hatırlattığınız için teşekkür ederim. Çeşitli kaynaklarda Zone (Sıcaklık) değeri olarak 7 geçiyor. Bu linkten de anlaşılacağı gibi,http://www.tropikmeyveci.com/hangi-agac-nerede-yetisir.htmlKonya sınırların zorlanacağı bir bölgede ama yetişebileceğini düşünüyorum. Yine de denemek lazım. Teorik ve pratik değerler farklı olabiliyor. Fidan olarak şu anda çoğaltma çalışmaları devam ediyor. Sonuçlandığında üyelerimiz bilgilendirilecektir.
  iyi günler

   
 7. bahtiyar02

  Sevgili dostum Dut familyasından olduğuna göre Adıyamanda dut yetişiyor.Sizce Çin dutunun Adıyamanda yetişme olasılı varmıdır?Saygılar

   
 8. [quote=bahtiyar02]Sevgili dostum Dut familyasından olduğuna göre Adıyamanda dut yetişiyor.Sizce Çin dutunun Adıyamanda yetişme olasılı varmıdır?Saygılar

  Sayın bahtiyar02,
  Sıcaklık bölgelerine ve teorik bilgilere baktığımızda yetişebileceğini söyleyebilirim.

   
 9. bahtiyar02

  sevgili dostum ürettiğiniz fidanların demirbaş müşterisi ve gözlemcisi olacağım gibi.
  saygılar 😀

   
 10. Anonim

  [quote=bonsade]Çin dutu erkek ve dişi olarak sıradayım . LütfenBu sene fidanları alma imkanım varmı ?

   
 11. [quote=Anonim][quote=bonsade]Çin dutu erkek ve dişi olarak sıradayım . LütfenBu sene fidanları alma imkanım varmı ?

  Sayın bonsade,
  Çalışmalarım hala devam ediyor. Şu an için sadece üretim konusunda Çin Dutunda sorun yaşıyorum. Bu sene söz veremiyorum. Öncelikle çoğaltmayı başarmak ilk hedefim.
  Anlayışla karşılayacağınızı ümit ediyorum.
  Destek ve ilginiz için teşekkür ederim.

  Tropikmeyveci

   
 12. ertugrul dirican

  çin dutu için bende sıraya girmek istiyrum ..devamlı sitenize girip takip etmeye çalışıyorum eger olumlu gelişme olursa haberdar ederseniz sevinirim.

   
 13. Sayın ertugrul dirican,
  İsteğinizi not aldım, gelişme olduğunda tüm üyeleri mail yolu ile bilgilendireceğim.
  iyi günler.

   
 14. Ayhan COLAK

  Çin dutu erkek ve dişi olarak bende sıradayım … Bilgiler için ayrıca teşekkürler …

   
 15. Meşhut Törün

  Merhaba
  Uzun zamandan beri sitenizi ve yorum ve açıklamalarınızı takip ediyorum.İlgilenenler için çok faydalı bilgiler verdiğiniz kesin.Bende hobi olarak ilgileniyorum.Çin dutu fidesi hakkında bana da yardımcı olursanız sevinirim.Saygılar

   
 16. Anonim

  [quote=Meşhut Törün]Merhaba
  Uzun zamandan beri sitenizi ve yorum ve açıklamalarınızı takip ediyorum.İlgilenenler için çok faydalı bilgiler verdiğiniz kesin.Bende hobi olarak ilgileniyorum.Çin dutu fidesi hakkında bana da yardımcı olursanız sevinirim.Saygılar
  Değerli Dostum,
  Şu anda Şahdut a ve Feijoa\’ ya ağırlık vermiş durumdayım. Çok zor işler takdir edersinizki. Sanırım Che yi bu seneye yetiştiremeyeceğim.
  Saygılarımla

   
 17. Selamlar
  Çin dutu 1 erkek bir dişi hazır olunca talep ediyorum.
  Selamlar
  Mesut Acar
  Çiçek Bahçesi

   
 18. [quote name=”özcihan bayrktar”]şahdut,che-mandarin melonbery, pawpae,güz zeytini,kocayemiş,naranjilla,blue berry fidanı satın almak istiyorum. yardımcı olurmusunuz.
  Degerli kardesim
  Bu fidanların birçoğu mevcut fakat bu ay sıcaklar dolayısıyla gönderim yapmıyoruz. Ramazandan sonra tekrar başlayacağız.
  bilginize

   
 19. mehmet karabulut

  sevgili tropik meyveci çin dutu şahdut pawpaw satışını yapıyormusunuzalmak istiyorumdaa

   
 20. MEHMET KOYUNCU İNŞ.M

  çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ederim.
  Ben çin dutu ve şah dut mümkünse almak istiyorum. varmı ne zaman temin edebiliriz.

   
 21. Mehmet Bey,
  Şahdut’u bu yıl sonu için çoğaltma işlemini tamamlamayı planlamıştık ama olumsuz gelişmelerden sonra 2011 Mayıs-Haziran aylarında sonuç alabileceğimizi düşünüyorum. Che konusunda henüz deneme aşamasındayız. Sonuç alır almaz sizleri bilgilendireceğim.

   
 22. çelebi

  sayın admin
  acai burada yetşirmi yetişirse tohumunu yadra fidesini nereden bulabiliriz selam ve saygılar

   
 23. copur_09

  Sayın Tropikmeyveci geçen yıl yalancı portakal ağacı çeliklemiştim. Che çeliklerinden gönderebilirseniz, aşılamak istiyorum. Selamlar.

   
 24. Maalesef şu anda temin edemediğin tek aşılı tür Che.
  Tohumdan ürettiklerimizin büyümesini ve dişi-erkek fidanların belli olmasını bekliyoruz 🙁

   
 25. herbisit

  Sayın hocam melon berry ve myrica rubra çok istediğim ve yetiştirebileceğimi düşündüğüm bitkilerden ikisi. Fidan yada çelik sahibi olabilmemin imkanı varmı ?

   
 26. suleymantekin38

  merhaba sayın hocam çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum. Çin dutu fidanlarında bir gelişme varmı? Fidanlar hazırsa 1 erkek 1 dişi fidan olmak üzere bende sıraya girmek istiyorum.Teşekkürler.

   
 27. Ali Kalaycı

  Sayın Tropik meyveci bazı bitki türleri ile ilişkili yazı hazırlamakta en kısa zamanda bilgi verecektir.Takip etmeye devam ediniz.

   
 28. özcihan bayraktar

  sitenizde yer alan ağaçların fidanlarını satışa sundunuz mu. satışı yapılıyorsa bir kaç çeşit almak isterim. saygılarımla

   
 29. Yarın bazı türleri satışa sunacağız.
  iyi günler

   
 30. özcihan bayrktar

  şahdut,che-mandarin melonbery, pawpae,güz zeytini,kocayemiş,naranjilla,blue berry fidanı satın almak istiyorum. yardımcı olurmusunuz.

   
 31. müslüm

  şah dut Adıyaman’da yetişibilir mi acaba? Sıcaklık 45 dereceyi buluyor. Eğer yetişecekse beni sıraya alın .

   
 32. Lahore’da bile yetisiyor, inanilmaz sıcak olmasına rağmen. Listeye ekleyeyim ama bu sene size sıra gelmez. 🙁

   
 33. ilker sarıaydın

  Sn Abrurrahman Bey.
  Öncelikle çalışmalarınızı ilgi ile takip ediyorum. Bitkilerin dünyası gerçekten inanılmaz. İdealist yaklaşımlarla bir çok bilgiyi ve meyveyi ülkemize armağan ettiğinizi görüyor ve mutluluk duyuyorum. Melon berry bitkisi gerçekten ilgimi çekti. Fidesi konusunda yardımlarınızı talep ediyorum.

   
 34. Yıldırım

  Gerçekten güzel bir çalışma,güzel bir uğraş bitkilerle,meyvelerle uğraşmak dünyanın en güzel emeği.Bende özellikle değişik,iginç bitki ve meyvelere meraaklı tam bir bitkisever biriyim.Benimde branşım farklı öğretmenim.Çevreme,etrafıma bitki sevgisini ve ağaç dikmeyi teşvik etmeye çalışan biriyim.Sizin içinizdeki bitki sevgisini,yeşil ve doğa sevgisini ve bunun getirdiği merakve heyecanı anlıyorum.Umarım sizinle diyaloğa geçebilirim.Takip etmeye devam edeceğim sizi ve çalışmalarınızı.Başarılar diliyorum

   
 35. Lonicera

  Üstadım , Che- Mandarin Melon Berry fidan üretiminde bir gelişme var mı?

   
 36. Akın Bey
  Aşılı Che konusunda henüz bir gelişme yok. Aşı kalemlerini bekliyorum. Şu anda bütün enerjimi Şahdut , Aşılı Pawpaw ve Aşılı Feijoa’ ya vermiş durumdayım. İnşallah gelecek sene de en az 2 türün üretimini daha hayata geçirmek istiyorum.
  iyi günler dilerim

   
 37. Sizden aldığım che (dişi) fidanında meyve oluşumu var henüz küçük ama gayet net görülebiliyor. Ben fidanı bahçeye bu yıl değilde gelecek yıl dikmek istiyorum o zamana kadar genişçe bir saksıda muhafaza edicem balkonda. Meyvelerini döker mi çünkü fidan olgunlaşma evresinde değil aşı bandı hala üzerinde yoksa bu sene meyveleri az da olsa tadabilir miyiz? 😆

   
 38. Fidanların bir kısmı 2 bir kısmı 3 yaş üzerine aşılıdırlar. Eğer iyi gelişim gösteren bir fidan ise bu sene meyve verme olasılığı çok yüksek.
  güzel günlerde büyütmenizi dilerim.

   
 39. MEHMET KOYUNCU

  ABDURRAHMAN BEY İYİ GÜNLER
  YENİ MEKANINIZ DA HAYIRLI OLSUN BENİM BİR KISACA ÇİN DUTUM VAR ÇOK MEYVE TUTUYOR AMA BİR BİRBUÇUK AY İÇİNDE HEPSİNİ DÖKÜP MEYVE OLMUYOR SEBEBİ NE OLABİLİR BİLGİ VERİRSENİZ MEMNUN OLURUM SELAMLAR

   
 40. Tropik Meyveci

  Norris türü Che fidanları dişi olduğu için geç meyve tutuyor. Ama erkek fidan olursa da çekirdek fazla oluyor. Bu ilkbaharda çekirdeksiz bir türü daha piyasaya süreceğiz

   

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.