Bahçenizde yetiştirebileceğiniz Tropik Meyve Ağaçları

Bahçenizde yetiştirebileceğiniz Tropikal Meyve Ağaçları

Türkiye Sıcaklık değerlerine (Hangi Ağaç Hangi Bölgede Yetişir) bakarak sıcaklık bölgenizi (Zone değeri) öğrendikten sonra, bahçenizde yetiştirebileceğiniz Tropikal Meyve Ağaçları ve minimum sıcaklık değerlerini bu yazıda birçok detayıyla birlikte bulabilirsiniz.
Bulunduğunuz bölgenin sıcaklık değerleri Tropikal Meyve Ağaçları için uygun olmasa bile bazı çalışmalar yaparak mikroklima oluşturabilirsiniz. Ayrıca diğer bir önemli nokta da bu ağaçları donlardan korumaktır ki bunun yöntemlerini (Aktif ve Pasif) de yine bu yazıda bulabilirsiniz. Benim önerim hiç riske girmeyip eğer mümkün ise tropikal bitkiler için bir sera oluşturmaktır.
 
Çok çok önemli not: Aşağıda; A, B ve C grubu şeklinde sınıflandırılmış meyve ağaçları listesi, kitaplardan alıntı olmayıp, büyük kısmı gerçek yetiştirme çalışmaları ve uzun yıllar süren denemelerin sonucunda oluşturulmuştur. Bu liste gözönünde bulundurulduğu takdirde, tropik meyve ağacı yetiştiriciliğinde zaman , para ve emek  kayıplarının önüne geçilebilir.
 
 

Öncelikle Mikroklima nedir biraz açıklayalım;

Mikroklimalar

Mikroklima, coğrafi olarak etrafı çeşitli engellerle (yüksek dağlar, tepeler vs) çevrili , bulunulan yerden farklı bir iklime sahip bölgeler şeklinde tanımlanabilir. Mikroklima olarak nitelendirilen yerlerde normalde o bölgenin genelinde  düşük sıcaklık nedeni ile yetişmeyen meyveleri yetiştirmek mümkündür.  Burada dikkat edilecek en önemli hususlardan birisi bölgenin sürekli güneş alan bir yer olmasıdır.

Eğim

  Unutulmaması gereken en önemli konu soğuk havanın su gibi taşınabilir olduğudur. İlk ve sonbahar aylarında vadilerin tabanları yamaçlardan daha soğuk olurlar. Dolayısıyla, yamaçlar genellikle vadi tabanlarından daha az don olaylarına maruz kalır. Eğer sıcak iklimde bulunuyorsanız yeterli soğukluğun olmasına, soğuk iklimde bulunuyorsanız don hasarlarına dikkat etmelisiniz.  Bunun için de arazinin eğimi, yamaçlarının uygunluğu önemlidir.  Burada  size bir tecrübemi aktarmak isterim. Bir vadi içersinde Kiraz yetiştirmeye çalışan yetiştirici vardı. Soğuk hava, vadi tabanında bulunduğundan ,yıllarca don hasarları yüzünden ağaçlarının taze sürgünleri zarar gördüğü gibi, ürün de alamamıştı. Daha sonra teknolojiyi kullanarak, çiçeklerin geç açmasını sağlayarak ve ağaçların soğuğa karşı dayanıklılığını  artıran maddeler kullanarak nihayet 4-5 . senelerde sorunlarını çözdüler ama inanılmaz bir maliyet karşılığında. Benim önerim Meyve Ağacı yetiştirecek kimselerin kesinlikle vadi içlerinde toprak almamaları. Tropikal meyveler için böyle bir yerin hiç uygun olmadığını söylemeye gerek yok sanırım

Açı

Güneye bakan yamaçlar doğal olarak kuzeye bakan yamaçlardan daha sıcak bir iklime sahiptirler. Batıya bakan yamaçlar kuvvetli öğle sonrası güneşi nedeniyle daha  sıcak olurlar. Tam tersi doğu yamaçlar ise daha az kuvvetli güneş ışığı alırlar. Güneye bakan duvarlar ağaç yetiştirmek için daha uygun bir ortam sağlar ve meyvelerin hızlı olgunlaşmasında önemli bir etkendir. Ayrıca don olaylarına karşı koruma sağlarlar.

Termal Kütle

Su ve kayalar gün boyunca ısıyı absorbe eder ve gece de bu aldıkları ısıyı tekrar ortama verirler..  Bir kaya ve tuğladan oluşan duvar, meyvelerin olgunlaşmasını hızlandırır. Sera içersindeki veya meyve ağaçlarının çevresindeli yarı şeffaf su kapları da aynı etkiyi yaratacaktır. Küçük bir gölet de yaz ve sonbaharda aynı ısı alıcı etkiyi , kış ve ilkbahar aylarında ise ısı verici etkiyi yaratacaklardır. Muhtemel don olayından once sulama da benzer bir etki yaratarak, sıcaklığı gece dışarı verir.

Rüzgar

Kuvvetli rüzgar ağaçları  kurutur, meyvelere zarar verir ve hava sıcaklığını düşürür. Rüzgar koruması özellikle sahillerde ve çöl bölgelerinde çok önemlidir.  En iyi rüzgar önleme, rüzgarı durdurmak yerine yavaşlatmadır.  Çitler, asma, sarmaşıklar, çit kafaesler ve perdeler , türbülans yaratmadan rüzgarın geçmesini ve etkisinin azalmasını sağlar.
En düşük gece boyu sıcaklık değerlerine gore tropikal meyve ağaçlarını 3 gruba ayırabiliriz:
 
A grubu meyve ağaçları soğuk kış iklimine sahip (-5 ile -10 derece) – deniz seviyesine yakın , bayırlar, hafif iç kesimler.
B grubu meyve ağaçları daha ılıman kış iklimine sahip (-3 derece)
C grubu meyve ağaçları ılıman kış iklimine sahip (-1 derece)
Bu değerler 5 yaş civarı ağaçlar içindir. Genç tropikal ağaçlar, 3-4 derece don hasarlarına karşı daha hassastırlar.
 

A-Soğuk kış alanları için

Hünnap , Kiwi , Naşi Armudu, Malta Eriği, Nar, Pawpaw, Keçiboynuzu, Jelly Palm, İncir, Dut, Chapulin Cherry, Grumichama, Japon Kuru Üzüm Ağacı , Kei Elması, Feijoa, Chinese Mulberry(Che), Akdeniz Defnesi, Kumkuat, Blueberry, Kapari, Antep Fıstığı
 

B-Serin kış alanları için

 
Surinam Cherry, Pitahaya, Liçi, Longan, White Sapote, Yellow Sapote, Strawberry Guava, Jaboticaba, Tropikal Guava, Grumichama, Wampee, Macadamia, Cherimoya, Lucuma

C-Ilıman kış alanları için

 
Ananas, Siyah Trabzon Hurması, Sugar Apple, Sapodilla, Wax Jambu, Rose Apple, Mango, Green Sapote, Coffee, Papaya, Acerola -Barbados Kirazı, Pitomba, Canistel, Carambola - Star Fruit, Miracle Fruit, Star Apple -Caimito, Mamey Sapote, Cinnamon, Jackfruit, Sarı Pitahaya

Son DüzenlenmeSalı, 22 Ekim 2013 11:12
Abdurrahman Kuyucu

Abdurrahman Kuyucu, Sıradışı ve Tropikal meyvelere olan ilgisi dolayısıyla 2004'de başladığı meyve yetiştiriciliğine 2010 yılından itibaren fidan üreticisi olarak devam etmektedir. Yalova'da başladığı daha sonra Samsun ve Antalya'daki üretim faaliyetlerine yoğunlaşarak, bu konuya gönül vermiş bir ekip ile çalışmalarını sürdürmektedir. 

2006 yılından bu yana Pikan Cevizi'ne olan ilgisi ve Pikan Cevizi' nin ticari potansiyeline olan inancı dolayısıyla bu konuda uzmanlaşmıştır. 

Araştırma ve fidan üretimi çalışmalarına artan bir istekle devam etmektedir. Dünyadaki birçok üniversite, yetiştirici ve fidancı ile çalışarak elde ettiği bilgilerle ülkemizde Pikan Cevizi'ni yaygınlaştırmayı hedeflemiştir.
Sadece Akdeniz Bölgesi için değil, diğer ılıman ve hatta soğuk bölgeler için de uygun Pikan Cevizi fidanı üretmektedir.

2015 yılında Antalya'nın Aksu ilçesine taşınarak üretim ve araştırma çalışmalarına burada devam etmektedir.

 bilgi@pikan-cevizi.com

+(90)-532-582 1369

Web site: www.tropikmeyveci.com

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan tropikmeyveci.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

22 yorum

 • Tolga

  Merhaba ben ordudan bu bolgede ne tur tropikal mevye yetistirebilirim hangi meyveyi tavsiye edersiniz

  Raporla
  yazan Tolga Pazar, 21 Ağustos 2016 19:54 Yorum Linki
 • Burak yalcin

  Hocam cankirida yetistiriciligini yapabilcegim turler nelerdir

  Raporla
  yazan Burak yalcin Perşembe, 05 Kasım 2015 17:09 Yorum Linki
 • aozce

  balıkesir merkez de veya körfez altınoluk vb. taraflarda öneriniz nedir
  saygılar

  Raporla
  yazan aozce Cumartesi, 08 Eylül 2012 13:26 Yorum Linki
 • önder özgün

  üzeyir bey
  tropik bitki dikmek istiyorum. bu konuda yaptığınız çalışmalar ne aşamaya geldi bilgilendirirseniz sevinirim.
  önder özgün

  Raporla
  yazan önder özgün Çarşamba, 09 May 2012 08:30 Yorum Linki
 • Trabzonlu61

  Yarı tropik bitkiler yetiştirebilirsiniz feijoa,pawpaw,şili guavası gibi.Bunların yanında güz zeytini, kocayemiş ve şahdut gibi meyveler yetiştirebilirsiniz.

  Raporla
  yazan Trabzonlu61 Salı, 13 Aralık 2011 17:59 Yorum Linki
 • volkan80

  istanbul'da bahçemizde, hobi amaçlı, kolayca yetiştirebileceğimiz tropik bitkiler hangileridir.
  yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler...

  Raporla
  yazan volkan80 Pazartesi, 12 Aralık 2011 14:05 Yorum Linki
 • ferdi yıldız

  vermiş oldugunuz bılgıler için teşekkurler en kısa surede baslıyorum dikime hayırlısı inşallah

  Raporla
  yazan ferdi yıldız Pazar, 04 Aralık 2011 16:23 Yorum Linki
 • admin

  Ferdi Bey,
  Bu tür tropik ve yarı tropik meyvelerini sizin bölgede toptan satmanız zor. Güney bölgelerimizde kısmen bu türlerin pazarı oluşmaya başladı. Lüks market ve semtlerde daha çok alıcılar bulunuyor. Ama çok değil 1 yıl sonra tanınan bir meyve olacak ve eminim ki ülkemiz insanların damak zevkine hitap ettiği için çok tutulacaktır.

  Raporla
  yazan admin Pazar, 04 Aralık 2011 08:06 Yorum Linki
 • ferdi yıldız

  ben ordu bolgesınden ferdi guava meyvası yrtiştirsem nereye toptan satarım elımde kalma ıhtımalı varmı yardımcı olursanız sevınırım

  Raporla
  yazan ferdi yıldız Cuma, 02 Aralık 2011 18:02 Yorum Linki
 • admin

  Rüzgar genel anlamda meyvecilikteki en büyük problemlerden biridir. Sizin bölgenizde tropikal ağaç yetiştirmek dış mekanda zor. Bunun yerine yarı tropikal türler ve sıradışı meyveleri deneyebilirsiniz.

  Raporla
  yazan admin Salı, 22 Kasım 2011 18:55 Yorum Linki
yukarı çık

fidansatislogo

Sitemizde tanıttığımız birçok fidanı ve meyveyi satış sitemizde bulabilirsiniz.Her yıl yeni ürünler ekliyoruz. Sadece Aşılı, özel meyve ve meyve fidanı üretiyoruz. Pikan Cevizi, Şahdut, Pawpaw, Che, 26 çeşit Dut , 6 farklı Feijoa türü, Kızılcıklar, Naşiler, Goumiler, Aşılı Güz Zeytinleri ve diğerleri!

www.pikan-cevizi.com

pikan cevizi kabuk-kucukresim

Pikan Cevizi ile ilgili tüm bilgiler bu sitede. Hem yetiştiriciler hem de Pikan severler ilgiyle takip edecekler

Sitede Arama Yap

İletişim Bilgileri

Mobil : +90 532 582 1369

 

Email Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Samsun: Sıradışı Meyve Fidanları üretim ve dağıtım

Top of Page