Meyve Ağaçlarında Aşılama-Dilcikli İngiliz Kalem Aşısı

{arimagnify src=images/stories/videos/dilcikli/Dilcikli1.jpg}{/arimagnify}

Bu yıl başında tropikmeyveci.com' da yapmak istediğimiz yenilikleri açıklarken bunlardan en önemlilerinin Aşılama ile ilgili bilgi, resim ve film paylaşımı ile sadece tropikal ve sıradışı ağaçlarla ilgili bilgilerin tartışılacağı bir forum açmak idi. Forum konusunu daha sonraki günlere bırakarak aşılama konusuna öncelik vermek istiyorum. 

 


Aşılama; kısaca kalitesi kanıtlanmış bir ağaçtan alınan dal parçasının veya bir gözün daha düşük kaliitede ve uyumlu bir ağaç türüne kaynaştırarak büyümesini sağlama tekniğidir. Aşılamayı , üstün nitelikte ağaçlar elde etmek için yaparız. Aşılamada temel ögeler, aşı yapacağımız ağaç , yani anaç ve kaliteli bir ağaçtan alınan kalem veya gözdür.


Aşılama kaliteli fidanlar üretmek için kullanılır ve onlarca yöntemi vardır. Her ağacın aşılama yöntemi, zamanı farklı olabilmektedir.

Öncelikle temel aşılama yöntemlerini anlatarak bu konuya başlamak istiyorum. Daha sonra ise hangi meyve ağacının hangi yöntemle ve ne zaman aşılanabileceğine ilerki günlerde değineceğiz. Ayrıca aşılamanın çok farklı konularda da uygulamalarına yer vereceğiz. Öncelikle temel aşılama yöntemlerinden Kalem ve Göz aşılarını anlatarak konuya giriş yapalım.

Kalem ve göz aşılarının da birçok yöntemi vardır. Anlatacağımız ilk kalem aşı yöntemi Dilcikli İngiliz Kalem Aşısıdır. Neden kalem, neden göz aşısı yaparız , sorusunun cevabı , ağacın türü ve aşı zamanı ile yakından ilgilidir. Dilcikli ve Dilciksiz İngiliz Aşısında kalem ve anacın aynı kalınlıkta olması önemlidir. Diğer önemli olan bir nokta da, anaç ve kalemin dokularının birleştirilirken düzgün bir şeklide bağlanması ve kalemin ucunun parafin veya macun ile kapatılmasıdır. Aşılama, kitaplardan teorik olarak öğrenilebilir ama mutlaka pratik uygulama şarttır. Öncelikle bu işin ustasından uygulamalı ders almak gereklidir. Burada bir uyarı yapmadan geçemeyeceğim. Aşı yaparken gerekli en önemli ekipman , bir aşı bıçağıdır. Aşı bıçakları çok keskin olmaları nedeniyle, parmakları çok yi korumak şarttır. Aksi takdirde her aşı sırasında parmaklarınızı yaralayabilirsiniz. Uzun zamandır aşı yapmama rağmen neredeyse her aşıda parmaklarımı kestiğimi söylemeden geçemeyeceğim.

Kalem aşıları ilkbaharda , ağaçlar uyanmadan yapılır. Kalemlerin uyanmamış olması, dikkat edilmesi geren en önemli husustur.

Aşağıdaki video' da Dilcikli İngiliz Kalem Aşısının yapılışı yer almakta. Daha sonraki günlerde temel göz aşılarının video 'larını da burada bulabilirsiniz.

tropikmeyveci.com

 

{ariprettyphoto activeType="imglist" dir="images/stories/videos/dilcikli"}{/ariprettyphoto}

Son DüzenlenmeSalı, 11 Ocak 2011 13:18
Abdurrahman Kuyucu

Abdurrahman Kuyucu, Sıradışı ve Tropikal meyvelere olan ilgisi dolayısıyla 2004'de başladığı meyve yetiştiriciliğine 2010 yılından itibaren fidan üreticisi olarak devam etmektedir. Yalova'da başladığı daha sonra Samsun ve Antalya'daki üretim faaliyetlerine yoğunlaşarak, bu konuya gönül vermiş bir ekip ile çalışmalarını sürdürmektedir. 

2006 yılından bu yana Pikan Cevizi'ne olan ilgisi ve Pikan Cevizi' nin ticari potansiyeline olan inancı dolayısıyla bu konuda uzmanlaşmıştır. 

Araştırma ve fidan üretimi çalışmalarına artan bir istekle devam etmektedir. Dünyadaki birçok üniversite, yetiştirici ve fidancı ile çalışarak elde ettiği bilgilerle ülkemizde Pikan Cevizi'ni yaygınlaştırmayı hedeflemiştir.
Sadece Akdeniz Bölgesi için değil, diğer ılıman ve hatta soğuk bölgeler için de uygun Pikan Cevizi fidanı üretmektedir.

2015 yılında Antalya'nın Aksu ilçesine taşınarak üretim ve araştırma çalışmalarına burada devam etmektedir.

 bilgi@pikan-cevizi.com

+(90)-532-582 1369

Web site: www.tropikmeyveci.com

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan tropikmeyveci.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

17 yorum

 • Ahmet emre emin

  Abdurrahman bey merhaba che bitkisi ne zaman aşılanır ve dut ağacına aşı tutar mı? En iyi aşı yöntemi nedir? Çok teşekkürler iyi çalışmalar

  Raporla
  yazan Ahmet emre emin Cuma, 22 Nisan 2016 10:58 Yorum Linki
 • çilingir

  Merak ettiğim ve öğrenmek istediğim aşı yapma yöntemi hakkında güzel bilgiler ile beni aydınlattığınız için teşekkür ederim. Umarım verdiğiniz bilgiler benim gibi diğer okurlarınızın da çok işine yarayacak ve faydalanaclarını umuyorum. Diğer yazılarınızı okuyarak bilgi sahibi olmak isterim. Verdiğiniz tüm bu bilgiler için çok teşekkürler kolay gelsin

  Raporla
  yazan çilingir Çarşamba, 02 Mart 2016 20:38 Yorum Linki
 • www.eskisehircilingir.net

  Doğa ve ağaçlar ile ilgilenmek beni mutlu ediyor. Uzun zamandır öğrenmek istediğim bu konu hakkında tarafınızdan bilsi sahibi oldum. Güzel ve açıklayıcı konu anlatımınız için teşekkürler.

  Raporla
  yazan www.eskisehircilingir.net Çarşamba, 09 Eylül 2015 11:27 Yorum Linki
 • İZZET CAN

  :roll:
  çok güzel açıklamalar teşekür ederim

  Raporla
  yazan İZZET CAN Pazartesi, 12 Kasım 2012 18:46 Yorum Linki
 • musti

  çok güzel açıklamayla aşı yapmayı gösterdiniz size teşekkür ederim.En kısa zamanda deneyeceğim.

  Raporla
  yazan musti Perşembe, 13 Eylül 2012 15:04 Yorum Linki
 • selahattin

  Ben bu sitde meyve ağaçlarıı aşılamada bizlere büyük ölçüde yardımcı olan yetkililere teşekkürlerimi bir borç bilirim,benim öğrenmek istediğim göz aşılarında aşı gözünün altındaki odunsu kısım alınıp alınmayacağı veya hangi meyve ağaçlarında ne şekilde uyguluma yapılacağı yönünde bu konuda bilgilendirilmek istiyorum.teşekkürler

  Raporla
  yazan selahattin Pazartesi, 28 May 2012 17:41 Yorum Linki
 • akif

  İyi dilekleriniz için teşekkür ederim Burak bey..
  Sanırım temmenninizin gerçekleşiyor:) Yapraklanmayan 15-16 fidan kaldı..
  ayrıca 25.03.2011 tarihinde 10 tane daha aşılamıştım. onlarında gözleri kabarmaya başladı..
  cevizde dilcikli ingiliz aşısı konusunda sorusu olan varsa yazsın bildiğim kadarıyla sorularına cevap vermeye çalışırım.. :P

  Raporla
  yazan akif Cuma, 15 Nisan 2011 16:45 Yorum Linki
 • burak

  akif bey cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim umarım aşılarnızda %100 başarı sağlarsınız ben aşı işinde daha yeniyim sizingibi bilgili kişiler yardımlarıyla tecrübe kazanmaya çabalıyorumtekrar teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

  Raporla
  yazan burak Salı, 12 Nisan 2011 08:24 Yorum Linki
 • Akif

  Merhabab Burak..
  ben yetkili değilim ancak, araşatırmalarım sonucunda 5 mart 2001 tarihinde ceviz fidanlarımı 150 adet dilcikli ingiliz aşısı yöntemiyle aşıladım. şu an %70-75 i yapraklandı. birzaının daha yapraklanacağını düşünüyorum..
  yukarıdaki sorunun cevabını araştırmlarım sonucunda öğrenmiştim. her türlü buna bahsettiğin aşıda dahil, sutut un iyi sonuç verdiğini öğrendim arkadaşım da tavsiye etmişti. bense aşı macunu (koruma marka) kullandım..
  sorun yok, tavsiye ederim..

  Raporla
  yazan Akif Pazartesi, 11 Nisan 2011 09:20 Yorum Linki
 • burak

  sayın yetkililer çok güzel site yapmışınız emeginize sağlık fakat göz aşısı görüntüsünde normal te ve ters te aşıyı göstereceğim diyor görüntüde ters t hiç yok birde dahaönce yine sormuştum ama malesef cevap vermediniz işyoğunluğundan galiba kalem aşı yaparken açılan yarığı ve takılan kalem lerin uç tarafını sutut la kapatmak aşıda herhangi bir sorun oluştururmu teşekkür eder aşı konusunda görüntülü anlatımların devamını beklerim saygılarımla

  Raporla
  yazan burak Cumartesi, 09 Nisan 2011 05:34 Yorum Linki
yukarı çık

fidansatislogo

Sitemizde tanıttığımız birçok fidanı ve meyveyi satış sitemizde bulabilirsiniz.Her yıl yeni ürünler ekliyoruz. Sadece Aşılı, özel meyve ve meyve fidanı üretiyoruz. Pikan Cevizi, Şahdut, Pawpaw, Che, 26 çeşit Dut , 6 farklı Feijoa türü, Kızılcıklar, Naşiler, Goumiler, Aşılı Güz Zeytinleri ve diğerleri!

www.pikan-cevizi.com

pikan cevizi kabuk-kucukresim

Pikan Cevizi ile ilgili tüm bilgiler bu sitede. Hem yetiştiriciler hem de Pikan severler ilgiyle takip edecekler

Sitede Arama Yap

İletişim Bilgileri

Mobil : +90 532 582 1369

 

Email Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Samsun: Sıradışı Meyve Fidanları üretim ve dağıtım

Top of Page